חושן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אבני החושן בחזית בית הכנסת הספרדי המרכזי ברמת גן

חוֹשֶׁן, או בשמו המלא חוֹשֶׁן הַמִּשְׁפָּט, הוא אחד משמונת בגדי הכהן הגדול בעת ששירת בבית המקדש. החושן הונח על חזהו של הכהן הגדול.

הציווי ליצירת החושן כתוב בספר שמות (פרשת תרומה). יצירת החושן עצמו מתוארת בספר שמות ל"ט, ח-כא (פרשת פקודי). החושן היה בד רקום מחוטים יקרים של זהב, תכלת, ארגמן, שני ושש. צורתו הייתה ריבוע, וצלעותיו השוות היו באורך של המידה המקראית "זרת". שובצו בו, בתוך משבצות זהב, 12 אבנים יקרות שונות, כנגד 12 השבטים. על החושן או בתוכו היה מושם האורים והתומים, שמתואר אצל פרשני המקרא כעין מנגנון הפעלה של החושן, שגורם לאותיות החרוטות על גבי האבנים לנצנץ. החושן היה מונח על האפוד של הכהן הגדול, ומהודק אל טבעות האפוד באמצעות חוטים.

מטרתו של החושן, לפי שמות (כ"ח, כט), הייתה בכך שכל שבטי ישראל יהיו לזיכרון לפני ה', כאשר הכהן מסתובב במשכן או במקדש. בספר במדבר מוזכר טעם נוסף והוא התייעצות עם אלוהים האם לצאת למלחמה: "וְלִפְנֵי אֶלְעָזָר הַכֹּהֵן יַעֲמֹד וְשָׁאַל לוֹ בְּמִשְׁפַּט הָאוּרִים לִפְנֵי ה', עַל פִּיו יֵצְאוּ וְעַל פִּיו יָבֹאוּ, הוּא וְכָל בְּנֵי יִשְׂרָאֵל אִתּוֹ וְכָל הָעֵדָה" (כ"ז, כא), ולפי זה מובן מדוע שמו חושן משפט, על ששופט כיצד על ישראל לנהוג במלחמותיהם. אצל שאול המלך מסופר (שמואל א' כ"ח, ו) שהלך לבעלת האוב כדי לקבל מידע על העתיד לפקוד אותו במלחמה בגלבוע, לאחר שלא קיבל תשובה לא דרך חלומות ולא דרך האורים או הנביאים.

תיאור החושן[עריכת קוד מקור | עריכה]

על פי התלמוד הבבלי בסוף פרק שביעי של מסכת יומא, על החושן נחקקו, מלבד שמות השבטים, גם המילים הבאות: אברהם יצחק יעקב שבטי ישרון. המטרה בכך הייתה שכל האותיות תופענה על החושן, כדי שיוכל למלא את תפקידו כאורים ותומים.
המפרשים [מקור?] מלמדים שהייתה חלוקה שווה של האותיות ובכל אבן ואבן היו שש אותיות. לכן, באבנו של ראובן התווספה האות א', אצל שמעון ב', אצל לוי ר'ה'מ, וכך נוצרה המילה אברהם; באבנו של יהודה נוספה האות י' וכך הלאה עד להשלמת המילה יצחק, יעקב, שבטי, ישרון. ברמב"ם (הלכות כלי המקדש פרק ט הלכה ז) מוזכר ששמות האבות היו לפני שמות השבטים. מקורו במדרש רבה (סוף פרשת תצוה): "על אודם היה כתוב אברהם יצחק ויעקב ראובן, על פטדה היה כתוב שמעון... על ישפה היה כתוב בנימין שבטי ישורון". הרמב"ם גם מזכיר שבטי י-ה במקום שבטי ישורון.

אבני החושן[עריכת קוד מקור | עריכה]

רבינו בחיי, בפרושו לפרשת תצוה, פרק כ"ח, מציג את התכונות של אבני החושן ואומר: "ודע כי נמצא כתוב בספרי חכמת הטבע כי כל האבנים היקרות שבם עיקריות ושרשיות אינם אלא שתי עשרה והם אבות לכל שאר האבנים".

החושן על פי בחיי בן אשר
השבט האבן
שבט ראובן אודם
שבט שמעון פטדה
שבט לוי ברקת
שבט יהודה נופך
שבט יששכר ספיר
שבט זבולון יהלום
שבט דן לשם
שבט נפתלי שבו
שבט גד אחלמה
שבט אשר תרשיש
יוסף (שבט מנשה ושבט אפרים) שוהם
שבט בנימין ישפה

לוח מסכם[עריכת קוד מקור | עריכה]

אבני "חשן משפט" - שמות שבטי ישראל שהיה על מְפֻתָּח עליהם, יחד עם השמות "אברהם", "יצחק", "יעקב" ו"שבטי ישרון" - ושמם המשוער של האבנים
Carnelian sard (mineral specimen).jpg
Olivine (peridot).jpg
Quartz Brésil.jpg
ר א ו ב ן - א (מתוך אברהם) ש מ ע ו ן - ב (מתוך אברהם) ל ו י - רהם (מתוך אברהם)
אֹדֶם - Carnelian sard פִּטְדָה - (Olivine (peridot בָּרֶקֶת - Quartz Crystal
Emerald Obsidianite Jewelry 600px.jpg
Lapis-lazuli hg.jpg
Diamond.jpg
י ה ו ד ה - י (מתוך יצחק) י ש ש כ ר - צ (מתוך יצחק) ז ב ו ל ו ן - ח (מתוך יצחק)
נֹפֶךְ - Emerald Obsidianite סַפִּיר - Lapis-lazuli יָהֲלֹם -Diamond
Amber hg.jpg
Turquoise.pebble.700pix.jpg
Agate7 hg.jpg
ד ן - ק (מתוך "יצחק") ויעק (מתוך יעקב ) נ פ ת ל י - ב (מתוך "יעקב") ג ד - שבטי(מתוך "שבטי ישרון")
לֶשֶׁם - Amber שְׁבוֹ - Turquoise אַחְלָמָה -Agate
Aquamarine P1000141.JPG
Pinkmorganite.jpg
PerlmuttAusst.jpg
א ש ר - ישר(מתוך ישרון) י ו ס ף י - ון (מתוך ישרון) ב נ י מ י ן
תַּרְשִׁישׁ - Aquamarine שֹׁהַם - Pinkmorganite יָשְׁפֵה -PerlmuttAusst

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]


אבני החושן
אודם פטדה ברקת
נופך ספיר יהלום
לשם שבו אחלמה
תרשיש שוהם ישפה