חותם (ארגון)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
סמל הארגון

חותם - יהדות על סדר היום הוא ארגון ישראלי הפועל "במטרה להשיב את היהדות למרכז סדר היום הציבורי"[1]. באמצעות דפי עמדה[2], פרסומים, קמפיינים, הצעות לחקיקה[3] ותוכניות פעולה[4] הארגון מגיב או יוזם מהלכים הנוגעים לסוגיות על סדר היום בכנסת ובשיח הציבורי בישראל, בתחומי רפואה, כלכלה, משפט, טכנולוגיה, חברה, חקלאות, משפחה ועוד. הארגון מזוהה עם הזרם ה"חרד"לי" בציונות הדתית[5][6][7].

נשיא הארגון הוא הרב יעקב אריאל. מנכ"ל הארגון הוא הרב עמיטל בראלי, נכדו של הרב משה צבי נריה.

הארגון הוקם ב-2013 בשם "פורום חותם" (חברה, תורה ומשפט), כגוף המאגד מכונים תורניים מן הציונות הדתית, בהם מכון התורה והארץ, מכון צומת, מכון פוע"ה, מכון שלזינגר, מכון משפט לעם, מכון משפטי ארץ, מכון בידך, ארגון כושרות, מכון הליכות עם ישראל ומכון כת"ר[8]. ב-2016 שינה הפורום את שמו ל"ארגון חותם" והפך לארגון עצמאי, הפועל לעיתים תוך שיתוף פעולה עם חלק מהמכונים. ראשי המכונים חברים בהנהגה התורנית של הארגון.

הארגון מתנגד לגיוס נשים דתיות לצה"ל[9]. הוא מציע לצעירות דתיות ליווי וסיוע משפטי כדי שיקבלו פטור מצה"ל וישרתו במסגרת השירות הלאומי[10]. סרטון שפרסם הארגון בנושא זה עורר סערה[11][5].

הארגון עסק בהשפעה של "הקרן החדשה לישראל" על החברה הדתית והחרדית, ופרסם חוברות המפרטות את דרכי הפעולה של הקרן בניסיונה להשפיע על החברה החרדית והציונות הדתית, ואת פעולותיה נגד תנועת חב"ד. באוגוסט 2018 פתח הארגון בקמפיין[12] שבו קרא לדתיים לאומיים להתנתק מארגונים ואישים דתיים שנתמכו על ידי הקרן החדשה לישראל, בהם שי פירון, הרב בנימין לאו, נאמני תורה ועבודה, מבוי סתום, פורום קולך ומרכז יעקב הרצוג, בטענה שדרכם מנסה הקרן לשנות את זהותה היהודית של המדינה ולהפוך את מדינת ישראל למדינת כל אזרחיה. הקמפיין, ובעיקר סרטון סאטירי שפורסם במסגרתו, עורר סערה. מושאי הקמפיין[13] ומבקרים נוספים טענו לאי-דיוקים בסרטון ומחו נגדו[14].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ החזון, באתר "חותם"
 2. ^ דפי עמדה, באתר חותם
 3. ^ חותם בכנסת, באתר חותם
 4. ^ תוכניות חותם, באתר חותם
 5. ^ 5.0 5.1 קמפיין של ארגון חרד"לי מזהיר בנות דתיות: אם תתגייסו תהיו לבד במערכה, ערוץ עשר
 6. ^ "הרב אריאל: "הסרטון של חותם – לא על דעתי" | ישראל היום". ישראל היום. בדיקה אחרונה ב-16 בספטמבר 2018. 
 7. ^ קמפיין חותם: טקס האשכבה של הדיון הענייני, מקור ראשון
 8. ^ ישי קרוב, מכוני ההלכה - תחת כיפה אחת, באתר ערוץ 7, ז' בכסלו תשע"ד, 10 בנובמבר 2013
 9. ^ סערה בעקבות כנס חותם לבנות מדרשה, באתר חותם
 10. ^ סיוע למצהירות דת, באתר חותם
 11. ^ "גיוס בנות דתיות: הסערה המגזרית עולה מדרגה". nrg. בדיקה אחרונה ב-16 בספטמבר 2018. 
 12. ^ Avihay Bitton, הציונות הדתית מתנתקת מארגוני הקרן החדשה, אתר "חותם"; קמפיין חדש נגד ארגוני הקרן הדתיים, ערוץ 7
 13. ^ מכתב פומבי לרבני חותם, ערוץ 7
 14. ^ "זו לא אידיאולוגיה - זו סתם שינאת נשים". mako. 20 באוגוסט 2018. בדיקה אחרונה ב-16 בספטמבר 2018. ; הרב חיים נבון: "ארגון חותם מפגין תוקפנות", סרוגים; "'בית הלל' נגד 'חותם': "די לקמפיינים מפיצי השנאה" | כיפה". בדיקה אחרונה ב-16 בספטמבר 2018.