חזית אבחזיה במלחמת גאורגיה–רוסיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
חזית אבחזיה במלחמת גאורגיה–רוסיה
מערכה: מלחמת גאורגיה–רוסיה
מלחמה: הסכסוך הגאורגי-אבחזי
תאריך התחלה: 9 באוגוסט 2008
תאריך סיום: 12 באוגוסט 2008
משך הסכסוך: 4 ימים
מקום: עמק קודורי
43°05′00″N 41°45′00″E / 43.083333333333°N 41.75°E / 43.083333333333; 41.75 
עילה: ניצול ההזדמנות שגאורגיה פתחה במבצע לכיבוש צחינוואלי
תוצאה: ניצחון לרוסים והאבחזים,
ופלישת רוסיה לתוככי גאורגיה
שינויים בטריטוריות: אבחזיה, סמגרלו
הצדדים הלוחמים

רוסיהרוסיה צבא רוסיה
אבחזיהאבחזיה צבא אבחזיה

גאורגיהגאורגיה צבא גאורגיה

(למפת אבחזיה רגילה)
Georgia Autonomous Republic of Abkhazia Location map.svg
 
חזית אבחזיה במלחמת גאורגיה–רוסיה
חזית אבחזיה במלחמת גאורגיה–רוסיה
Un-Abkhazia mep (heb).PNG

קודורי עילית באבחזיה

חזית אבחזיה במלחמת גאורגיה–רוסיה בה פלש צבא של רוסיה בסיוע הבדלנים האבחזים לשטחי גאורגיה. הרוסים פתחו למעשה בחזית נוספת לאחר המהלך הצבאי של גאורגיה כנגד הבדלנים האוסטים. במהלך הפלישה כבשו הרוסים והאבחזים את קודורי עילית, החלק הגאורגי היחיד של חבל אבחזיה שנותר בשליטת גאורגיה לאחר מלחמת אבחזיה (1991-1992). הרוסים המשיכו וכבשו רצועה נוספת בתוככי גאורגיה שהגיעה עד לעיר הנמל פותי.

פעולות האיבה החלו כאשר צבא אבחזיה פתח, ביום השלישי למלחמת האוסטית השנייה, ב-9 באוגוסט 2008, במבצע לסילוק הנוכחות הגאורגית מקודורי עילית, והחל להפציץ את עמדות הגאורגים בקודורי. יחד עם המתקפה האווירית התקדמו כוחות קרקעיים לכיבוש העמדות.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

מהלכים מוקדמים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-10 באוגוסט 2008 החלו האבחזים בגיוס המילואים בצורך סילוק את הכוחות הגאורגיים מאבחזיה. נשיא הרפובליקה הבדלנית, סרגיי בגאפש, הוציא צו לגיוס מילואים כללי. יחד עם פעולות האבחזים התקדמו כוחות של הצבא הרוסי לעבר הגבול עם גאורגיה כשמטרתם היא מצד אחד לתמוך בפעולות האבחזים ומצד שני לאגף את הכוחות הגאורגים שנלחמו בדרום אוסטיה, ולתקוף אותם ממערב. המטרה המוצהרת של הכוחות הרוסיים, כפי שדווח בערוץ הטלוויזיה הרוסי NTV, לתגבר את כוחות "שמירת השלום" שכבר מוצבים באבחזיה.

יחד עם הכוחות שפעלו באבחזיה הציבו הרוסים שייטת של הצי הרוסי בים השחור והטילו למעשה מצור על נמלי הים הגאורגיים. על פי הדיווח של הצי הרוסי, יצאה, ביום ראשון ה-10 באוגוסט, קבוצת אוניות מצי הים השחור של רוסיה ובכללם ספינת הטילים "מוסקבה", ונערכה מול לחופיו המזרחיים של הים השחור, מול חופי גאורגיה. ספינת-הטילים "מוסקבה", יחד עם סירת-משמר וספינות אספקה, הגיעו מהבסיס הימי של רוסיה, סבסטופול, בחצי האי קרים האוקראיני. קודם לכן הצהיר דובר הממשל הבדלני של אבחזיה כי הממשל האבחזי וכוח "שמירת השלום" הרוסי המוצב באבחזיה, ביקשו מרוסיה לתגבר את נוכחותה הימית בחופי אבחזיה לאחר שאניית-מלחמה גאורגית ניסתה להתקרב לחופי אבחזיה.

הממשלה הגאורגית דיווחה כי היקף כוחות הקרקע הרוסיים שהגיעו לאבחזיה עולה על 4,000 חיילים. המפקד הצבאי של כוחות "שמירת השלום" הרוסי, אלכסנדר נוביצקי, העריך כי מספר החיילים הרוסים המוצבים באבחזיה הוא 9,000 צנחנים ו-350 כל רכב משוריינים. סוכנות ידיעות אי.פי. דיווחה כי נצפו 135 כלי רכב צבאיים רוסיים, כולל טנקים, המתקדמים לעבר עמק קודורי. הכוח שהתקדם כלל טנקים, נגמ"שים ושלוש יחידות של ארטילריה[1].

אולטימטום לגאורגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

על פי האתר הרשמי של נשיא אבחזיה הבדלנית, הציב הנשיא, סרגיי בגאפש, ב-10 באוגוסט, תאריך יעד להתפנותם של הגאורגים מעמק קודורי[2]. ב-11 באוגוסט, הכריזו בכוחות הרוסיים על אולטימטום לכוחות הגאורגיים המוצבים סמוך לאבחזיה, להתפרק מנשקם עד לשעה 6:00 בבוקר או שיתמודדו פנים מול פנים כנגד הרוסים, ויפורקו מנשקם בידי הצבא הרוסי.

מהלך הקרב[עריכת קוד מקור | עריכה]

מטוסי קרב אבחזים וארטילריה המשיכו להפגיז את העמדות הגאורגיות בקודורי גם ביום השני לתחילת פעולות האיבה באבחזיה. נשיא אבחזיה הבדלנית הצהיר כי "למעלה מ-1,000 חיילים אבחזים מובחרים" מעורבים במבצע כנגד הכוחות הגאורגים.

פלישה לגאורגיה גופא[עריכת קוד מקור | עריכה]

הכוחות הרוסיים פלשו לגאורגיה מתחום הרפובליקה הבדלנית של אבחזיה, וערכו פשיטה על העיר סנקי, כשמטרתם המוצהרת של הרוסים הייתה לאגוף את הכוחות הגאורגיים הנלחמים בדרום אוסטיה. 30 אנשים חמושים ומעל ל-20 משאיות מלאות בחיילים רוסים נכנסו לסנקי והשתלטו על הבסיס הצבאי הסמוך לעיר, שננטש בעבר על ידי הצבא הסובייטי.

עוזרו של מפקד כוחות "שמירת השלום", אלכסנדר נוביצקי, טען כי במהלך משימות הסיור של חיל האוויר הרוסי הופלו שני הליקופטרים גאורגיים, מסוג MI-24 ו-MI-8, בבסיס חיל האוויר בסנקי השייכים לחיל האוויר הגאורגי.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]