חטיבה 5

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
חטיבה 5
Hativa 5.png
פרטים
מדינה ישראלישראל  ישראל
שיוך Badge of the Israel Defense Forces.new.svg  צה"ל
סוג חטיבת חי"ר
אירועים ותאריכים
הקמת היחידה 1947
מקים היחידה שמעון אבידן
מלחמות מלחמת העצמאות  מלחמת העצמאות
מלחמת סיני  מלחמת סיני
מלחמת ששת הימים  מלחמת ששת הימים
מלחמת יום הכיפורים  מלחמת יום הכיפורים
מלחמת לבנון הראשונה  מלחמת לבנון הראשונה
מבצע חומת מגן
מלחמת לבנון השנייה  מלחמת לבנון השנייה
פיקוד
יחידת אם עוצבת עידןעוצבת עידן  עוצבת עידן
מפקדים מפקדי החטיבה

עוצבת השרון - חטיבה 5 (בעבר חטיבת גבעתי וגם חטיבה 17), היא חטיבת חיל רגלים ממוכן (חיר"מ) במילואים ששורשיה בחטיבת גבעתי ההיסטורית. החטיבה השתתפה בכל מערכות ישראל עד כה והיא ממשיכה לשאת בנטל הביטחון במסגרת מערך המילואים גם כיום. על אף הקשר הישיר בין חטיבה 5 לחטיבת גבעתי מתש"ח (נסי המערכה של חטיבת גבעתי ממלחמת השחרור מתנוססים על נס חטיבה 5, וכן תג היחידה של חטיבה 5 זהה לתג החטיבה של גבעתי בתש"ח), אין כל קשר ישיר בין חטיבה 5 לחטיבת גבעתי דהיום. ב-4 ביוני 2017 הוחלט על הוספת שם לחטיבה, ומעתה החטיבה תקרא "עוצבת השרון - חטיבה 5".

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקמת החטיבה[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – חטיבת גבעתי במלחמת העצמאות

בדומה ליחידות אחרות בצה"ל, לאחר מלחמת השחרור גם חטיבת גבעתי פשטה ולבשה צורה אך נשארה אחת משלוש החטיבות הסדירות של צה"ל היחידה תחת פיקוד המרכז. בקיץ 1956 הוחלט על פירוק החטיבה הסדירה. את האחריות המרחבית לגזרת השרון קיבלה במקומה חטיבת המחוז 17, שהמשיכה לשאת במקביל את מורשת "גבעתי". מאוחר יותר שונה שוב שם החטיבה המרחבית לחטיבה 5, שמה הרשמי הראשון של החטיבה במלחמת העצמאות, וככזאת לחמה במלחמת ששת הימים.

שנות החמישים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנים שלאחר קום המדינה ביצעה החטיבה מספר פעולות תגמול בפרוזדור ירושלים, החטיבה השתתפה במבצע ירקון שהיה מבצע סיור שערך צה"ל בימים 9 - 12 ביוני 1955, במסגרת ההיערכות לקראת מבצע קדש.

מלחמת ששת הימים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אנדרטה לחטיבה 5 במלחמת ששת הימים, בצומת ניצני עוז
טבלת הנצחה ללוחמי חטיבה 5 במלחמת ששת הימים, באתר ההנצחה בצומת ניצני עוז
אנדרטת זיכרון ביער המגינים לנופלים מחטיבה 5 במלחמת ששת הימים

במלחמת ששת הימים החטיבה בפיקוד אל"ם זאב שחם כללה 3 גדודי חי"ר: גדוד 171, גדוד 172, וגדוד 173. החטיבה כבשה את טולכרם, קלקיליה ואת מערב השומרון, עד למבואות שכם.

מלחמת יום כיפור[עריכת קוד מקור | עריכה]

במלחמת יום הכיפורים החטיבה בפיקוד אל"ם יהודה גולן כללה 3 גדודי חי"ר: גדוד 171 בפיקוד סא"ל אברהם בר אוריין, גדוד 172, וגדוד 173. החטיבה הייתה בתהליך הסבה לחטיבה ממוכנת. החטיבה שתוגברה בגדוד 105 מגזרת אילת, החזיקה את קו המים באזור העיר סואץ עד ליציאת צה"ל מהגדה המערבית של תעלת סואץ. החטיבה הייתה מגויסת כשבעה חודשים, במהלכם הוסבה לחטיבה ממוכנת.

מלחמת שלום הגליל[עריכת קוד מקור | עריכה]

במלחמת שלום הגליל פיקד על החטיבה אל"ם עדי לבנת. החטיבה סופחה לאוגדת הגליל שהייתה בפיקוד יצחק מרדכי, ולחמה לאורך ציר החוף עד למבואות ביירות.

שנות השמונים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-1988 החליט הרמטכ"ל, רב-אלוף דן שומרון, על פירוק החטיבה מסיבות תקציביות, ואולם ההחלטה שונתה לאחר לחץ של חיילים ומפקדים ביחידה. באפריל 1989 הוחלט על הסבת החטיבה לחטיבת חיר"מ.

האינתיפאדה הראשונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בימי האינתיפאדה ביצעה החטיבה משימות בט"ש באיו"ש ובגבול הצפון.

מבצע חומת מגן[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – הקרב בג'נין 2002

בפסח 2002 השתתפה החטיבה בפיקוד דידי ידידיה במבצע חומת מגן. משימת החטיבה הייתה כיבוש מחנה הפליטים ג'נין, שהתנהל תוך לחימה קשה בשטח בנוי. בבוקר 9 באפריל 2002, יום השואה, נקלע כוח מהפלוגה המסייעת של גדוד נחשון לקרב קשה, בו נפלו 13 לוחמים ומפקדים. על תפקודה בקרב הוענק לפלוגה המסייעת של גדוד נחשון צל"ש הרמטכ"ל. כמו כן הוענק לכמה מחיילי הפלוגה ציון לשבח אישי. הקרב הוכרע לאחר הפעלת דחפורי די-9 משוריינים.[1]

מלחמת לבנון השנייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-12 ביולי 2006 הותקף סיור של החטיבה שנע על גבול הצפון, ונחטפו שניים מחיילי החטיבה, אהוד גולדווסר ואלדד רגב. אירוע זה הביא לפרוץ מלחמת לבנון השנייה.

יחידות החטיבה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בחטיבה ארבעה גדודים, שלושה גדודי חי"ר רגילים וכן גדוד סיור.

גדוד 8111 יהונתן[עריכת קוד מקור | עריכה]

סמל גדוד יהונתן

גדוד 8111 יהונתן מורכב ממפקדים וחיילים ששירתו בגדודי החי״ר הסדירים השונים בצה״ל. רוב חיילי הגדוד מחטיבת הנח"ל.

הגדוד קרוי על שם דמותו המקראית של יהונתן בן שאול. סמל הגדוד מורכב מחלקים מסמל החטיבה (חטיבה 5) - שיח הצבר וההרים מייצגים את ההיסטוריה ומורשת החטיבה שלחמה בעיקר באזור הנגב, החרב מסמלת את היותו של הגדוד גדוד חי״ר לוחם, והקשת מסמלת את ההקשר לדמותו של יהונתן בן שאול, שגבורתו תוארה בקינת דוד: "קֶשֶׁת יְהוֹנָתָן לֹא נָשׂוֹג אָחוֹר וְחֶרֶב שָׁאוּל לֹא תָשׁוּב רֵיקָם" (ספר שמואל ב', פרק כ"ב).

גדוד 8110 יואב[עריכת קוד מקור | עריכה]

גדוד 8110 נקרא גדוד יואב, שם המנציח את מבצע יואב, אחד המבצעים המרכזיים בהם השתתפה חטיבה 5 במלחמת העצמאות. בפסח 2002 היה הגדוד מגויס לתעסוקה מבצעית, אך בעקבות פתיחת מבצע חומת מגן הועבר ללחימה במסגרת החטיבה במחנה הפליטים בג'נין. במהלך הלחימה נהרגו שניים מלוחמי הגדוד ומספר לוחמים אחרים נפצעו.

ב-12 ביולי 2006 אמור היה הגדוד בפיקוד סא״ל בני עזרן לסיים תעסוקה מבצעית בגזרת זרעית בגבול הצפון. סיור של פלוגה ג' בפיקודו של אהוד גולדווסר נתקל במארב של חזבאללה. גולדווסר ואלדד רגב נחטפו לשטח לבנון, באירוע שהחל את מלחמת לבנון השנייה. שניים מלוחמי הגדוד, רב-סמל אייל בנין ושני תורג'מן, ונהג אחד ההאמרים, ואסים סאלח נזאל, שהיה איש קבע של החטיבה המרחבית, נהרגו בהיתקלות.

גדוד 7020 נחשון[עריכת קוד מקור | עריכה]

סמל גדוד נחשון

גדוד 7020, "נחשון", זכה לשמו באמצע שנות ה-90 של המאה ה-20, על שם מבצע נחשון, אחד מהמבצעים העיקריים בהם השתתפה החטיבה במלחמת השחרור. אין קשר בין גדוד המילואים 7020 לגדוד 90, גדוד סדיר בחטיבת כפיר, שגם הוא נושא אותו שם. הגדוד הסדיר נקרא על שם נחשון בן עמינדב המקראי, והוקם כעשור לאחר גדוד המילואים. הגדוד השתתף במסגרת החטיבה במבצע חומת מגן בעיר ג'נין והפלוגה המסייעת שלו נפגעה קשה בקרב במחנה הפליטים. על תפקודה בקרב זכתה הפלוגה בצל"ש אלוף.

סמל הגדוד מתאר את ארבע חטיבות החי"ר הסדירות, מהן מגיעים לוחמי הגדוד. על אף ששיטת איוש יחידות המילואים בצה"ל שונתה, בתקופה שלאחר מכן, הגיעו לגדוד, כלשאר חטיבה 5, בוגרי חטיבת הנח"ל בלבד, נשאר הסמל ללא שינוי.

גדוד הסיור[עריכת קוד מקור | עריכה]

סמל גדס"ר חטיבה 5

גדוד הסיור של חטיבה 5 הוקם בשנת 2004. הגדס"ר מאגד תחתיו את שלוש הפלוגות הייעודיות של החטיבה: הפלס"ר, הפלנ"ט והפלחה"ן. סמל הגדס"ר מורכב משלושה סמלים המייצגים את הפלוגות השונות.

מפקדי החטיבה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מפקדי החטיבה:

שם תקופת כהונה הערות
שמעון אבידן 1948
יעקב פרי
יהודה ואלך
צבי זמיר
עודד מסר
חיים בר לב
יוסף גבע
יששכר שדמי 1956 - מפקד החטיבה במלחמת סיני
יהודה הררי
ברוך גלבוע
זאב בר סבר
אליעזר אמיתי
חיים עינב
יעקב כפרי
זאב שחם 1966 - 1968
אליעזר שגב
צורי שגיא
אברהם אורלי
אריה אילון
יהודה גולן 1973 - מפקד החטיבה במלחמת יום הכיפורים
שמואל פרסבורגר
אריה שלום
יוסף אלדר
משה ספקטור
צבי גלר
עדי לבנת 1981 - 1983 מפקד החטיבה במלחמת לבנון הראשונה
גבי פארן 1983 - 1985
ישראל רמות
יצחק איתן
יוסי גז 1989 - 1993 הסבת החטיבה לחטיבת חיר"ם
אמל אסעד
צביקה אמדור
גרשון עמל
יואל סטריק 2001 - 2002 לימים מפקד זרוע היבשה
דידי ידידיה[2] 2002 - 2003
מוני כץ 2003 - 2005 לימים מפקד מפקדת העומק
אשי אלצור 2005 - 2009 מפקד החטיבה במלחמת לבנון השנייה
עודד ראור 2009 - 2012
שמעון אדרי 2012 - 2015
אבי רוזנפלד 2015 - 2017
בצלאל שנייד 2017 - 2019
אורי לוי יוני 2019 -

הנצחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מ-1947 ועד 2005 נהרגו למעלה מ-800 חיילי חטיבה 5. חללי החטיבה מונצחים בבית החטיבה שבמצודת יואב ליד אשקלון. בתאריך 24 במאי 1995 נפתח בית החטיבה במעמד ראש הממשלה ושר הביטחון יצחק רבין ובנוכחות כ- 5,000 מחיילי החטיבה בעבר ובהווה, מקצתם אלופי צה"ל בסדיר ובמילואים. במצודת יואב, היא בית גבעתי, מונצחים יחדיו חללי חטיבת גבעתי על גילגוליה השונים ובהם גם חללי חטיבה 5.

בשנת 1971 הוקמה בצומת ניצני עוז אנדרטה לזכר חללי החטיבה במלחמת ששת הימים בתכנונו של מרדכי כפרי. האנדרטה ממוקמת במקום בו התארגנו לוחמי החטיבה בטרם יציאתם לקרבות על צפון מערב הגדה. האנדרטה כוללת שתי אבני בזלת המונחות זו על גבי זו, עליהן חקוקים סמל החטיבה והפסוק "כשחל וככפיר היו" ומוקדשת "למגיני מרחב השרון".

אנדרטה נוספת הייתה בחירבת צופין והועברה ליער המגינים.

ציונים לשבח[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ מוס הראל, כנס הצדעה לחטיבת המילואים שלחמה במחנה הפליטים ג'נין, באתר הארץ, 24 ביוני 2002.
  2. ^ יעקב ארז, דברים שהוכחנו בג'נין, באתר nrg‏, 26 באפריל 2002.