לדלג לתוכן

חטיבת המבצעים המיוחדים של הצבא

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
חטיבת המבצעים המיוחדים של הצבא
Army Special Operations Brigade
פרטים
מדינה הממלכה המאוחדתהממלכה המאוחדת הממלכה המאוחדת
שיוך הצבא הבריטיהצבא הבריטי הצבא הבריטי
סוג מבצעים מיוחדים
לוחמה לא קונבנציונלית
בסיס האם מחנה אלדרשוט, המפשייר
אירועים ותאריכים
תקופת הפעילות 2017 (קבוצת חי"ר מיוחדת)
2021 (חטיבה) – הווה
נוצרה מתוך קבוצת החי"ר המיוחדת
פיקוד
יחידת אם הדיוויזיה השישית

חטיבת המבצעים המיוחדים של הצבאאנגלית: Army Special Operations Brigade) היא מסגרת חטיבתית של הצבא הבריטי האמונה על מבצעים מיוחדים וסיוע לכוחות מקומיים ברחבי העולם.

החטיבה הוקמה בתור קבוצת חיל הרגלים המיוחדת, תחילה כדי להכשיר ולאמן כוחות במוקדים שונים בעולם, אך החל מ-2021 תפקיד זה הועבר לחטיבת הסיוע הביטחוני לכוחות ה-11. מאז החטיבה, הכוללת את גדודי רגימנט הריינג'רים ויחידות סיוע נוספות, מעניקה סיוע למבצעים מיוחדים ופעילות לוחמה לא קונבנציונלית במספר מדינות בעלות ברית של הממלכה המאוחדת. היא מהווה את הכוח הלוחם העיקרי לצד החטיבה ה-77 (המתמחה בסיוע מבצעי) של הדיוויזיה השישית, דיוויזיה שמהווה מסגרת מבצעית לסיוע לכוחות חיצוניים, כחלק מתפיסה של הצבא הבריטי של אימון והכשרה מקומית במוקדי חיכוך.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

חיילי רגימנט הרובאים ורובאי גורקה המלכותי בטקס המעבר לרגימנט הריינג'רים ולחטיבת המבצעים המיוחדים, 2021.

באוקטובר 2017 הוקמה קבוצת חיל הרגלים המיוחדת (Specialised Infantry Group) במטרה להכשיר ולאמן כוחות מסביב לעולם. כאשר נוסדה, הכילה הקבוצה שני גדודים: הגדוד הרביעי, רגימנט הרובאים; והגדוד הראשון, הרגימנט המלכותי של סקוטלנד, גדודי הקבוצה הותאמו לאופי הפעילות וקיבלו הכשרה וציוד מתאים לפעול במוקדים שונים בעולם בשיתוף פעולה עם כוחות מקומיים. בפברואר 2018 הגדוד הרביעי, רגימנט הרובאים, הוצב בפעילות ראשונה של הקבוצה בכווית באימון והכשרת הכוחות המזוינים של כווית, באותה תקופה הוצבו יחידות הקבוצה גם באפגניסטן בסיוע לכוחות האפגנים, בהמשך נשלחו כוחות לסיוע בניגריה כחלק מהמאבק בבוקו חראם.

ביולי 2018 גדלה הקבוצה לכדי שלושה גדודים עם הוספת הגדוד השני, הרגימנט המלכותי של נסיכת ויילס, ונוסף לה גם צוות ייעוץ והכשרה משולב ללוחמה בטרור. בינואר 2019 נוסף לחטיבה הגדוד השני של רגימנט דוכס לנקסטר, ובהמשך גם הגדוד השלישי של רגימנט רובאי הגורקה. באוגוסט 2021 קבוצת החי"ר הפכה לחטיבת המבצעים המיוחדים של הצבא, כאשר כל הגדודים שהרכיבו את הקבוצה הועברו מהרגימנטים המקוריים שלהם לתוך רגימנט הריינג'רים החדש שהוקם והוכנסו עם שיוכם החדש תחת פיקוד החטיבה. בנוסף לארבעת הגדודים של הרגימנט, נוספו שתי פלוגות מרגימנט רובאי גורקה המלכותי (F ו-G), אסקדון הקשר ה-255 וצוות הכשרה ואימון ללוחמה בטרור (JCTTAT).

בנובמבר 2021 תפקידי ההכשרה והאימון הועבר מהחטיבה לידי חטיבת הסיוע הביטחוני ה-11, לאחר מכן התרכזה החטיבה במתן סיוע ישיר ושיתוף פעולה מבצעי עם כוחות סביב העולם.

מבנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תרשים מבנה החטיבה

עם הקמת החטיבה במרץ 2021, היא הורכבה מגדודי חיל רגלים סדירים קיימים שהועברו אליה מחטיבות אחרות. עד לשנת 2030 הרכב החטיבה עתיד לכלול את גדודי רגימנט הריינג'רים שנמצא אף הוא בתהליך הקמה.

מבנה במרץ 2021:

מבנה כיום:

 • מפקדת החטיבה (מחנה אלדרשוט, המפשייר)
  • הגדוד הראשון, רגימנט הריינג'רים (מחנה פלאס, צפון אירלנד)
  • הגדוד השני, רגימנט הריינג'רים (מחנה קאוג, סארי)
  • הגדוד השלישי, רגימנט הריינג'רים (מחנה פירברייט, סארי)
  • הגדוד הרביעי, רגימנט הריינג'רים (מחנה אלדרשוט, המפשייר)
  • אסקדרון הקשר ה-255, חיל הקשר המלכותי (מחנה סווינטון, וילטשייר)[1]
  • צוות הכשרה ואימון משולב ללוחמה נגד טרור (JCTTAT) (מחנה שורנקליף, קנט)

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ האסקדרון עתיד עד לשנת 2027 לעבור למחנה אלדרשוט.