חטיפת נטשה קמפוש

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
נטשה קמפוש

נטשה קמפושגרמנית: Natascha Kampusch, נולדה ב-17 בפברואר 1988) היא אזרחית אוסטרית אשר נחטפה בשנת 1998 בהיותה ילדה בת עשר, והוחזקה על ידי חוטפה וולפגנג פריקלופיל (Wolfgang Priklopil) כשמונה שנים וחצי, עד שנמלטה ב-23 באוגוסט 2006.

החטיפה[עריכת קוד מקור | עריכה]

החטיפה התרחשה ב-2 במרץ 1998. באותו הבוקר התחוללה מריבה בין נטשה לאמה. מאחר שיום זה הסתיים בחטיפה הועלתה סברה כי היעלמותה של הילדה, קשורה למריבה עם האם. אביה של נטשה אף האשים את בת זוגו לשעבר, כאחראית להיעלמותה של קמפוש, טענה שאחר-כך נאלץ להתנצל עליה. בפועל עזבה קמפוש את בית מגוריה ברובע דונאוושטט לכיוון בית הספר, אליו לא הגיעה מעולם. עדי ראייה דיווחו כי ראו אותה נכנסת למכונית מסחרית לבנה, שאחוריה וחלונותיה שחורים והאותיות G או GF היו רשומות בלוח הרישוי של הרכב. חיפוש מאסיבי התנהל בכל האזור אך ללא תוצאות. מעל ל-700 כלי רכב אשר תאמו על פי העדויות את זה של החוטף נבדקו, כולל זו השייכת לחוטף ושהוחזקה בביתו בשטראסהוף שבצפון אוסטריה, כחצי שעה נסיעה במכונית מווינה. פריקלופיל טען שבאותו הבוקר של 2 במרץ 1998 הוא היה לבדו בביתו. חקירה מתקדמת נוספת בנושא לא הופנתה אליו כיוון שהמשטרה הסתפקה בהסבריו המשכנעים, יתר על כן, הוא היה חסר כל רישום פלילי.

ביתו של וולפגנג פריקלופיל שבו הוחזקה נטשה קמפוש

השבי[עריכת קוד מקור | עריכה]

קמפוש הוחזקה בחדר קטן שנבנה מתחת לאדמה, אטום, עם שתי דלתות ודלת חזקה מפלדה. במשך שנותיה הראשונות בשבי לא הורשתה לעזוב את המרחב הקטן שבו חיה. לאחר כמה שנים, הורשתה לעצב מחדש את החדר לפי העדפותיה וכשגבר ביטחונו של פריקלופיל, הורשתה להסתובב בגינתו (יוני 2005). כמו כן בפברואר 2006 אף יצאה עמו משטח הבית.

הבריחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קמפוש הצליחה לברוח מביתו של החוטף ב-23 באוגוסט 2006, תוך ניצול חוסר תשומת לב מצד החוטף. היא הקישה בחלונה של שכנה בת 71, בעודה אומרת, "אני נטשה קמפוש". השכנה התקשרה מיד למשטרה, וקמפוש הועברה לתחנת המשטרה בעיירה דויטש ואגרם לצורך חקירה וזיהוי. הזיהוי הושלם על פי צלקת על גופה, דרכון עם שמה שנמצא בחדר החבוי שבו הוחזקה, ובנוסף גם על ידי דגימות DNA. בריאותה הפיזית הייתה תקינה אך המשקל נותר זהה למשקלה בעת חטיפתה. בנוסף גבהה ב-15 סנטימטרים. פריקלופיל, שהבין שהמשטרה בעקבותיו, השליך עצמו למוות על פסי רכבת הפרברים ליד תחנת נורדבאנהוף בווינה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • נטשה קמפוש, 3096 ימים: כתבים מן המרתף, תרגם מאנגלית: גיא הרלינג, הוצאת כנרת, 2011

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא חטיפת נטשה קמפוש בוויקישיתוף