ח'יירת א-שאטר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף חיירת א-שאטר)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ח'יירת א-שאטר
4 במאי 1950 (בן 64)
Khairat Alshater.jpg
השכלה אוניברסיטת אלכסנדריה, אוניברסיטת אל-מנצורה
מקצוע מהנדס
מפלגה פוליטית מפלגת החירות והצדק
דת מוסלמי
khairatshater.com

מוחמד ח'יירת סעד א-שאטרערבית: محمد خيرت سعد الشاطر, תעתיק מדויק: מחמד ח'ירת סעד אלשאטר; נולד ב-4 במאי 1950) הוא מהנדס מצרי, איש עסקים ופעיל פוליטי אסלאמי. לקראת בחירות 2012, הוכרז כמועמד תנועת האחים המוסלמים לנשיאות מצרים[1]. כיהן כסגן יושב ראש תנועת האחים המוסלמים במצרים.

תולדות חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

א-שאטר נולד במחוז א-דקהליה והצטרף בגיל 16 לאגף הצעירים במפלגת האיחוד הסוציאליסטי הערבי הנאצריסטית. הוא סיים לימודי תואר ראשון בהנדסה אזרחית ואנתרופולוגיה באוניברסיטת אלכסנדריה ובעת שהותו שם השתתף בהפגנות הסטודנטים נגד הממשלה בשנת 1968. לאחר שנתיים של שירות בצבא מצרים, הוא סיים לימודי תואר שני במינהל בניין ועבד כמרצה באוניברסיטת אל-מנצורה, אוניברסיטה הפועלת בעיר אל-מנצורה משנת 1972. א-שאטר אף למד בתוכניות תעודה שונות ללימודי אסלאם, מינהל עסקים, עבודה סוציאלית, ניהול עמותות ושיווק בינלאומי‏[2]. בתחילת שנות ה-70, בעת שהיה תלמיד באלכסנדריה, הפך למתנגד לשלטון, על רקע אמונתו במדיניות אסלאמית. בשנת 1974 היה לחבר בתנועת האחים המוסלמים. על רקע פעילותו בתנועה הושעה ממשרתו באוניברסיטת אל-מנצורה. בשנת 1981 יצא לאנגליה לצורך לימודי דוקטורט, אולם התעניינותו בלימודים פחתה, והוא פנה לעסקים. הוא שב למצרים באמצע שנות ה-80, והפך לפעיל בתנועת האחים המוסלמים. בשנת 1995 היה לראש סניף קהיר רבתי של התנועה.

א-שאטר הוא בעלי עסק מצליח בתחום הריהוט והטקסטיל, עם סניפים במרכזי הקניות היוקרתיים של קהיר, והפך לבעל הון בולט במצרים, הוא אף חבר במספר מועצות מנהלים של בנקים וחברות גדולות אחרות במצרים. בשנת 1995 נבחר למועצת ההדרכה (המועצה העליונה) של האחים המוסלמים במצרים. יש הרואים בו אחד מן המממנים והאסטרטגים הראשיים של התנועה האסלאמית והאיש החזק בתנועה‏[3]. לאורך שנות פעילותו האסלאמית נעצר א-שאטר מספר פעמים על ידי השלטונות. תחת שלטונו של מובראכ נעצר א-שאטר בשנת 2007 והוחזק בכלא עד מרץ 2011, עת שוחרר בהחלטת המועצה העליונה של הכוחות המזוינים. לאחר הניצחון בבחירות לפרלמנט בשנת 2012 של מפלגת החירות והצדק במצרים, שהיא הזרוע הפרלמנטרית של תנועת האחים המוסלמים, התפרסם כי א-שאטר יהיה ככל הנראה מועמדה לתפקיד ראש ממשלה.

מועמד לנשיאות מצרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-31 במרץ 2012 הכריזה מפלגת החירות והצדק במצרים על א-שאטר כמועמדה בבחירות לנשיאות, בחודש מאי 2012. א-שאטר התפטר באופן רשמי מחברותו בתנועת האחים המוסלמים כדי לרוץ לנשיאות, זאת לאור הכרזת התנועה כי לא תציב מועמד משלה בבחירות. הכרזתו של א-שאטר כמועמד לנשיאות היא תפנית היסטורית בתנועת האחים המוסלמים הפועלת מזה 83 שנים, לאחר שהבטיחה פומבית כי אף לא אחד מחבריה יתמודד על הנשיאות, כדי להרגיע חששות של מגזרים חילוניים בציבור המצרי וכן ממשלות מערביות מפני השתלטות מוחלטת של ההשקפה האסלאמית על השלטון במצרים. עוד בתחילת שנת 2012 הכחיש א-שאטר בראיון לרשת אלג'זירה כל כוונה להציג מועמדותו לנשיאות‏[4].

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ אבי יששכרוףהאחים המוסלמים במצרים בחרו במיליונר כמועמד לנשיאות, באתר הארץ, 31 במרץ 2012
  2. ^ Prisoners of Faith. Islamic Human Rights Commission, May 2007.
  3. ^ Avi Asher-Schapiro, The GOP Brotherhood of Egypt. Salon, January 26, 2012
  4. ^ ראיון ברשת אלג'זירה, 8 בפברואר 2012