חיל החלל הרוסי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הכוחות המזוינים של הפדרציה הרוסית
The Russian Federation Defence Ministry Apparatus Big Emblem.jpg

זרועות

RGF emblem.png
כוחות היבשה הרוסיים
RuAF emblem.png
חיל האוויר הרוסי
Big Emblem of Navy of the Russian Federation.JPG
הצי הרוסי
RSF great emblem.jpg
חיל הטילים האסטרטגיים הרוסי
RAT great emblem.png
חיל הצנחנים הרוסי
Space force big emblem.jpg
חיל הגנת האוויר והחלל של רוסיה

עיטורים ומבנה פיקודי

עיטורים, מדליות ותוארי כבוד של הפדרציה הרוסית
דרגות בכוחות המזוינים של רוסיה

היסטוריה צבאית

היסטוריה צבאית של הפדרציה הרוסית
היסטוריה של הפדרציה הרוסית
סמל חיל החלל של רוסיה - סוכנות החלל הצבאית
סמל חיל החלל
תג היחידה של חיל החלל הרוסי
דגל חיל החלל הרוסי

חיל החלל הרוסי (רוסית: Космические войска России, תרגום מילולי: כוחות החלל של רוסיה) היה החיל האחראי על פעילותה הצבאית של רוסיה בחלל. החיל הוקם ב-10 באוגוסט 1992, בעקבות התפרקות הכוחות המזוינים של ברית המועצות. ב-1997 שולב החיל בתוך חיל הטילים האסטרטגיים, אך ב-1 ביוני 2001, זכה מחדש לעצמאותו כזרוע נפרדת בכוחות המזוינים של הפדרציה הרוסית, כחלק מרפורמה צבאית אותה הוביל שר ההגנה סרגיי איבנוב. מהלך זה נועד לחזק את מעמדם של כוחות החלל הצבאיים הרוסיים, ולהשוותם לשאר זרועות הכוחות המזוינים, כגון חיל היבשה, חיל האוויר וחיל הים.

ב-1 בדצמבר 2011, במסגרת הרפורמה הצבאית ברוסיה, חיל החלל הרוסי פורק ואוחד עם חיל הגנת האוויר והחלל של רוסיה.

יעדים ומטרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

חיל החלל הרוסי היה אחראי על שני בסיסי שיגור לחלל - קוסמודרום סבובודני וקוסמודרום פלסצק. כמו כן הוא שותף להפעלת בסיס החלל המרכזי של רוסיה, בייקונור, הממוקם בקזחסטן.

בין תפקידיו של חיל החלל הרוסי ניתן לציין:

  • הפעלת מערך התרעה מפני התקפת טילים בליסטיים על רוסיה
  • הפעלת מערכי הגנה נגד טילים בליסטיים
  • שליטה ובקרה על נכסי החלל הרוסיים השונים (לוויינים וחלליות)

ברשות החיל עמדו כ-100 חלליות מהם 40 יועדו לצורכי צבא בלבד.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סוכנות החלל הצבאית הוקמה לראשונה בשטחי ברית המועצות בשנת 1955, כאשר ​​ממשלת ברית המועצות החליטה לבנות אתר מחקר, שלימים התפרסם בעולם כקוסמודרום בייקונור, הגוף שהוקם הוכפף למשרד ההגנה הסובייטי.

בשנת 1957, לקראת השקת הספוטניק הוקם פיקוד שליטה ובקרה ומינהל בקרת החלל (כיום - המרכז הניסויי העיקרי לבקרת אמצעי החלל על שם טיטוב, Главный испытательный центр испытаний и управления космическими средствами имени Г. С. Титова) . באותה שנה בעיר מירני במחוז ארכנגלסק החלה בנייתו של בסיס צבאי, המיועד לשיגורי טילים בליסטיים בין יבשתיים (טילים מונחים), מדגם R-7 ואחרים - בסיס שהפך לקוסמודרום פלסצק.

ב-4 באוקטובר 1957 שוגר הלוויין המלאכותי הראשון, "PS-1", וב-12 באפריל 1961 בוצעה הטיסה הראשונה המאוישת של החללית "ווסטוק" עם הקוסמונאוט יורי גגארין בסיפונהּ. מאז, כל התוכניות המקומיות והבינלאומיות לשיגורי חלל בוצעו בהשתתפות ישירה של יחידות צבאיות.

בשנת 1964, על מנת לרכז את פעולות החלל בייצור רכיב חלל חדשים, כמו גם בנושאים תפעוליים של רכב החלל הוקם המינהל המרכזי לאמצעי החלל (Центральное управление космических средств). בשנת 1970 אורגן מחדש כמינהל ראשי (Главное управление космических средств) הכפוף לחיל הטילים האסטרטגיים. עד שנת 1981, המרכז היא אחראי לפיתוח ויישום של מערכות השיגור לחלל.

בשנות ה-70 המאוחרות הופיעו סימנים להתדרדרות בתפקוד חילות השיגור השונים ובנסיבות אלה, משרד ההגנה של ברית המועצות החליט בשנת 1981 על הכפפת המינהל הראשי לאמצעי החלל ישירות למטכ"ל. בשנת 1986 המינהל הפך המינהל לשליטה באמצעי החלל (Управление начальника космических средств). בשנת 1992 הוא הפך לכוחות החלל צבאיים (Военно-космические силы), שהיה לחלק ממפעילי אתר השיגור בייקונור, פלסצק וסבובודני (1996), הכוחות היו אחראים גם המרכז העיקרי לפיקוד ובקרה של רכיבי חלל ע"ש טיטוב, הממוקם 40 קילומטרים מזרחית למוסקבה - בגוליצינו-2 (הידוע גם בשם אובייקט 413 או קראסנוזנאמנסק). יחידות של כוחות החלל היו גם באולנגורסק ובכפר לחטוצי במחוז לנינגרד.

בשנת 1997, הכוחות היו לחלק מחיל הטילים האסטרטגיים של רוסיה.

בהתחשב בתפקיד הגדל והולך של מערכות החלל במערכת הביטחונית הצבאית והשפעתן על הביטחון הלאומי של רוסיה, ההנהגה הפוליטית והמדינית של רוסיה החליטה בשנת 2001 להקים על בסיס כוחות החלל הצבאיים, עוצבות ויחידות ולהכפיפן לזרוע עצמאית - חיל החלל הרוסי. על חיל החלל הוטל לפעול לשיתוף פעולה הדוק של מפעלי תעשיית החלל הרוסית, תוך הבטחת הייצור והפיתוח של התעשייה הרוסית בנושא החלל.

בדצמבר 2011 החיל הוכפף לחיל הגנת האוויר והחלל של רוסיה, המפעיל במקומו את תעשיית החלל הצבאית וטילי ההגנה הבליסטיים.

מבנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

יחידות של חיל החלל הרוסי[עריכת קוד מקור | עריכה]

חיל החלל הרוסי מפעיל יחידות משנה הפרוסות במתקנים שונים ברוסיה, ובהן:

  • אקדמיית החלל הצבאית ע"ש מוז'אייסקי
  • האקדמיה הצבאית להגנת האוויר והחלל ע"ש ז'וקוב
  • המכון המרכזי למחקר מדעי וטכנולוגיות חלל
  • יחידות מעקב ובקרה אחר חלליות ולוויינים

מפקדי החיל[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]