חיל עזר בצבא הרומי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
חיל עזר בקרב; פרט מתבליטי עמוד טריאנוס

חיל עזרלטינית: Auxilia - אַאוּקְסִילִיָה, אוקסיליה) היה שמן של יחידות צבא ששירתו ברומא העתיקה לצידו של הצבא הרומי.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

חילות העזר היו יחידות צבא שסופקו על ידי בעלות בריתה של רומא, בניגוד ללגיונות שדרשו אזרחות רומאית כדי לשרת בהם, בחילות העזר הורשו לשרת אנשים ללא אזרחות. כל בעלי בריתה של רומא באיטליה חויבו להעמיד צבא שילחם לצד הלגיונות הרומאיים, מנהג זה פסק אחרי מלחמת בעלות הברית כאשר כל האיטלקים קיבלו אזרחות רומאית והחלו לשרת בלגיונות.

מתקופת הרפובליקה התיכונה רומא החלה לגייס חילות עזר מעמים מקומיים שאותם היא פגשה בזירות הקרב במלחמותיה מחוץ לאיטליה, בדרך כלל חילות העזר כללו חיילים שהתמחו בתחומים שבהם הצבא הרומי היה חלש כגון חילות פרשים וחיל רגלים קל. היחידות הללו נטו להיות מאורגנות תחת מנהיגות מקומית ובמקרים רבים שימשו כצבא הפרטי של מפקדם.

במסגרת ארגונו של הצבא תחת שלטונו של הקיסר אוגוסטוס גם מעמדם של חילות העזר השתנה. מעתה הם הפכו לכוח יותר מאורגן ורשמי, החיילים התגייסו לשירות של 25 שנה שבסופו הם זכו באזרחות רומאית, במהלך שירותם החיילים ספגו את התרבות הרומאית ועם שחרורם וחזרתם הביתה הפכו לגורם שהגביר את תהליך הרומאניזציה של האוכלוסייה המקומית וכך הביאו להטמעתה באימפריה.

כל חיל עזר היה מאורגן בצורה של קוהורטה כאשר היו שלושה סוגים של חילות עזר: חיל רגלים, חיל פרשים ויחידות מעורבות שכללו גם חיל רגלים וגם פרשים, השירות כפרש נחשב ליוקרתי ביותר. הקוהורטה הייתה בגודל של קוויגנרי (כ-480 חיילים) שחולק לשש קנטוריות או בגודל מיליארי (כ-80 חיילים) שחולקו לשמונה קנטוריות. קוהורטת פרשים קוויגנרי מנתה 512 חיילים שחולקו ל-16 תת-יחידות, ומיליארי מנתה 768 חיילים שחולקו ל-32 תת-יחידות. הקוהורטה המעורבת כללה מספר חיילים כמו קוהורטת חיל הרגלים בתוספת 120 או 240 פרשים בהתאם לגודלה. מפקדי חילות העזר היו קצינים רומאים, מפקד הקוהורטה היה בן למעמד הפרשים וחלק מן הקנטוריונים שירתו בעבר עם הלגיונות.

חילות העזר היו מוצבים תחילה בפרובינקיות מהם גויסו וסדר הגודל שלהם היה שווה לזה של הלגיונות המוצבים בפרובינקיה אולם הקיסר אספסיאנוס הגיע להחלטה שחילות העזר ישלחו לשירות מחוץ למולדתם כדי למנוע מצב שהם ימרדו כשם שקרה במהלך המרד הבטוואני. כתוצאה מכך חילות העזר איבדו את המאפיינים האתניים שלהם.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]