חלאל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מדבקת "חלאל" על מוצר מזון
דוכן בשר "חלאל" בסופרמרקט בקנדה

חלאלערבית: حلال‎) הוא מונח בשריעה, דין דתם של המוסלמים, שמשמעותו "היתר". מונח זה מתייחס לכל הפעולות המוגדרות בין תחום הציווי ("פארד") לתחום האיסור ("חראם"). אולם בשימוש יומיומי הכוונה בדרך כלל לבשר מותר לאכילה על פי האסלאם.

לעומת הכשרות היהודית שאוסרת זאת, אצל המוסלמים אין הגבלות לגביי צריכת בשר עם חלב בכלל, מותר להם גם לאכול בשר לא-כשר מחיות כמו גמלים או ארנבים, אך אסור בקרב רוב המוסלמים לצרוך אלכוהול כמשקה שבוודאות משכר (איסור "ח'מר" - خمر‎) ואף לא כמרכיב באוכל, וזאת על מנת שייחשב חלאל (לעומת היהדות שבה היין נוכח בקידוש של שבת ואף בחגים כמו פסח ופורים).(אנ')(אנ')(אנ')

היתרים ואיסורים על בשר[עריכת קוד מקור | עריכה]

באסלאם, השריעה מורה כי על המוסלמי לאכול רק בשר שנשחט בשם אללה (שנאמר עליו תסמיה) ועונה על דרישות שונות. בשר כזה קרוי "חלאל" (حَلال) או "חוקי". מנגד, החוק המוסלמי אוסר לאכול בשר חזיר, או בשר שנשחט שלא בשם אללה. החוק מגדיר גם "חראם", כלומר - סוגים אחרים של חיות האסורים למאכל, ביניהם בשר קוף, כלב, חתול וחיות טורפות אחרות. דיני המאכלים המותרים והאסורים מופיעים, בין היתר בסורת אל-מאאידה (سورة المائدة, הסורה ה-5), איאת 3 - 4.

שחיטת בשר[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – שחיטה#באסלאם
המילה "חלאל" בערבית משמשת כסימון גרפי למאכלים ולשתייה למוסלמים

הצורה המסורתית לשחיטה היא על ידי חיתוך של כלי הדם בצוואר, הגורם מוות מאיבוד דם מהיר. שחיטה זו שונה מהשחיטה היהודית, כי בשחיטה היהודית אין חובה לחתוך את כלי הדם, אף על פי שפעולה זו מומלצת[1]. על פי הקוראן, אין חובה כי הבהמה תישחט על ידי מוסלמי, וגם יהודי או נוצרי ("עמי הספר") יכולים לשחוט אותה, כל עוד היא עונה על חוקי החלאל (אל-מאאידה, 5: "המזון של אלה שקיבלו את הספר כשר לכם"). לפיכך, רוב המוסלמים מקבלים בשר הכשר ליהודים כ"חלאל". בשנים האחרונות טענו חלק מחכמי ההלכה המוסלמים אשר הושפעו מן הסכסוך הישראלי-ערבי, כי קביעה זו אינה נכונה. הם ניסו למצוא פגמים בטכניקות שבהן משתמשים היהודים, וכן העלו החשש כי כסף שיינתן ליהודים יגיע לישראל בסופו של דבר. בכל זאת, מרבית חכמי ההלכה המוסלמים כיום רואים בשחיטת היהודים בשר חלאל. לאחרונה אף פורסם פסק הלכה מוסלמי הממליץ למוסלמים בארצות הברית לקנות בשר כשר שנשחט על ידי יהודים[דרוש מקור]. הסיבה לכך היא שחלק ניכר מחכמי ההלכה המוסלמים אינו מחשיב כ"חלאל" בשר אשר נשחט על ידי נוצרים, הואיל והנוצרים מאמינים בשילוש הקדוש ולכן אי אפשר להגדיר אותם כמונותאיסטים המאמינים באל אחד, בעוד שאמונת היהודים עונה להגדרת ייחוד האל.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא חלאל בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]