חלל תקשורת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
לוגו החברה

חלל תקשורתאנגלית: Spacecom) היא ספקית שירותי לוויין ישראלית, המשווקת את שירותי הלווינים מסדרת "עמוס" המיוצרים בישראל על ידי התעשייה האווירית לישראל. השותפות בחלל-תקשורת מחולקת באופן שווה בין הבעלים - יורוקום אחזקות, קבוצת ח. מר, וחברת GSSC. התעשייה האווירית הייתה בעלת הלוויין הראשון עמוס-1 ואילו חלל תקשורת הייתה זרוע השיווק שלו. לוויין זה אינו עוד בשימוש והתעשייה האוירית אינה שותפה בחברה הנוכחית.

כיום מפעילה החברה את עמוס 2 (שעתיד לפעול עד 2016) ואת עמוס 3 (שהחליף את עמוס 1 לאחר שנמכר לחברת אינטלסאט). ב־2013 שוגר עמוס 4[1] במיקום אחר בחלל, מה שהביא את מספר הלווינים המופעלים במקביל על ידי החברה לארבעה.

לוויני עמוס משמשים, בין היתר, לצורכי תקשורת טלפונית וקליטה של שידורי טלוויזיה, והם למעשה הלווינים באמצעותם מעבירה חברת Yes את השידורים ללקוחותיה.

היזמים הראשונים של לוויין תקשורת ישראלי היו מאיר עמית (שר התקשורת לשעבר) וחזי כרמל (מומחה ישראלי בעל שם בתחום הלוויינים) שהגו את הרעיון בתחילת שנות השמונים של המאה ה-20. מטרתם הייתה לספק שירותי לוויין ישראלי לכל מדינות המזרח התיכון ואפריקה.

מטרתה של חלל תקשורת אשר נוסדה בתחילת שנות ה-90 של המאה העשרים היא לספק שרות ללקוחות ולשווק את אפשרויות התקשורת שהלוויין נותן. החברה הצליחה לממן ולתכנן את הלוויינים העתידיים בעצמה תוך פרק זמן קצר.

לעמוס 1, הלוויין הראשון של החברה, לא היו ביום השיגור לקוחות כלל וזאת משום ששום גורם לא היה מוכן להתחייב לפני שתופגן יכולת שיגור, ורק לאחר השיגור החלו מגעים. לאחר השיגור לקוחות כמו HBO הסכימו להיפגש עם החברה ולהפוך ללקוחותיה והם לקוחות של חלל עד היום.

חלל תקשורת הצליחה במהירות למלא את כל יכולת השידור של עמוס 1 ואף צברה בקשות נוספות, אי לכך החליטה החברה להרחיב את פעילותה ולשם כך יזמה את עמוס 2, שכיום נמצא בבעלותה המלאה. בהמשך שיגרה את עמוס 3 שהחליף את עמוס 1.

אזורי כיסוי[עריכת קוד מקור | עריכה]

המדינות המקבלות שירות במזרח התיכון הן בעיקר קפריסין וישראל ואילו המדינות האחרות מקבלות שירות בעיקר מהלווינים הערביים. ניסיונות לשתף פעולה עם מדינות עוינות נכשלו, ניסיון כזה עם הרשות הפלסטינית סוכל על ידי יאסר ערפאת. מעבר לכך משרתים הלוויינים הישראלים לקוחות במזרח אירופה ואף מספקים שירותי תקשורת לכוחות הצבא האמריקאים שבמזרח התיכון. עם שיגורם של עמוס-4 ועמוס-5 הורחב אזור הכיסוי לאסיה ולאפריקה בהתאמה. בשנים הקרובות צפוי שיגורם של עמוס-6 (אפריקה) ועמוס-7 (דרום אמריקה).

שיתוף הפעולה עם התעשייה האווירית[עריכת קוד מקור | עריכה]

חלל התחילה כספקית שרותי תקשורת לוויינית של עמוס 1 שיוצר על ידי התעשייה האווירית ולכן לא הייתה תחרות על הייצור שלו. עמוס 2, 3 ו-4 הוזמנו מהתעשייה האווירית אבל דבר זה איננו מחייב את החברה (למרות שהיא מצהירה על עדיפות לחברות ישראליות). עמוס 5 היה ללוויין הראשון של החברה שלא פותח על ידי התעשייה האווירית, אלא על ידי חברת Reshetnev הרוסית. עמוס 6 ייבנה על ידי התעשייה האווירית, בעבור 195 מיליון דולר.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ניר דבורי, ‏צפו: הלוויין "עמוס 4" שוגר לחלל, באתר ‏mako‏‏, ‏31 באוגוסט 2013‏.