חמ"ד (מושב)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
חמ"ד (מושב)
IHEMED01.JPG
בית אריה (בית העם) בלב היישוב
מחוז המרכז
מועצה אזורית שדות דן
גובה ממוצע[1] ‎26 מטר
תאריך ייסוד 1950
תנועה מיישבת הפועל המזרחי
סוג יישוב מושב
נתוני אוכלוסייה לפי הלמ"ס לסוף 2020[1]
  - אוכלוסייה 1,317 תושבים
    - שינוי בגודל האוכלוסייה ‎0.1% בשנה

חֶמֶ"ד (חיילים משוחררים דתיים, בעבר נקרא רשמית חמד) הוא מושב דתי ציוני באזור המרכז ליד העיר אור יהודה השייך למועצה אזורית שדות דן (שם קודם: עמק לוד). המושב נמנה עם מושבי הפועל המזרחי.

המושב ממוקם על כביש 412, בסמיכות לכביש מספר 1,כביש 4 וכביש 40. המושב גובל במערבו בגנות, וצפונית מזרחית אליו שוכנת אור יהודה. בסמוך למושב נמצא חניון שפירים – "חנה וסע" הממוקם על הנתיב המהיר בכביש 1 ומאפשר חנייה בחינם ונסיעה באמצעות הסעות (שאטל) לת"א.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שמו של המושב הוא ראשי תיבות של הצירוף: "חיילים משוחררים דתיים", והוא הוקם בשנת 1950 על ידי חיילים משוחררים מצה"ל שעלו לארץ לאחר השואה מצ'כוסלובקיה, פולין, רומניה, הונגריה ומדינות נוספות, בעיקר מזרח ארופיות. כדי לקבל הקצאת קרקע להקמת המושב היו צריכים לצרף קבוצת עולים חדשים שזה אך הגיעו לארץ. לתושבי המושב הוקצו אמצעים חקלאיים שיאפשרו להם לעבד את המקום בשנותיו הראשונות. עם הקמתו עסקו בני המושב בעיקר בחקלאות. כיום, משמשות חלק מאדמות המושב להשכרת מחסנים. במרכז המושב הוקם מוזיאון וארכיון חמ"ד אותו יזם ומנהל יצחק מאיר מראשוני המושב.

מוסדות ודת[עריכת קוד מקור | עריכה]

במושב ממוקם בי"ס ממלכתי דתי מדעי "תורת משה" שמשרת את ילדי המושבים שבמועצה האזורית.

בית הכנסת המרכזי במושב מעוטר בציורי קיר מיוחדים של הצייר דוד בלומברג, שמתארים את גן עדן, מעמד הר סיני, הכותל וקבר רחל. בבית הכנסת גם ספרייה לזכרו של לוחם המילואים רס"ל שמואל דן מייזליש שנפל במבצע חומת מגן.

במושב ישנו פעוטון, גני ילדים, בית ספר ממ"ד, סופרמרקט, סניף בני עקיבא ומוזיאון לראשית ההתיישבות.

בתחילת שנות ה-60 של המאה ה-20 הוקמה במושב על ידי רב המושב שלמה נח קרול ישיבה חרדית שנקראה "חמדת שמואל" על שמו של מרדכי שמואל קרול. כיום שוכנת במבנה זה ישיבת מאור יצחק.

פנאי[עריכת קוד מקור | עריכה]

במושב מרכז תרבות "בית אריה" לזכרו של סמ"ר אריה חן ציון שנפל במלחמת יום הכיפורים שמארח מופעי בידור, הרצאות ומפגשים של חברי המושב. במושב סניף בני עקיבא (המבנה הוקם לזכרו של שמואל דן מייזליש[2] שנפל במבצע חומת מגן), מועדון לגיל הזהב, ספרייה קהילתית ועוד. יום העצמאות במושב התפרסם בזכות ריקודי ההורה הגדולים שמורכבים מבני הנוער ועד בני גיל הזהב.

ממייסדי מושב חמ"ד[עריכת קוד מקור | עריכה]

סגן-אלוף (מיל.) אליהו חן-ציון - בכיר לשעבר במפד"ל, היה במלחמת העצמאות מפקדה של "הפלוגה הדתית" של חי"ש תל אביב. במלחמת יום הכיפורים שכל את בנו בכורו אריה, שנקרא על שם דודו -אחיו של אליהו, יהודה - אריה חינצינסקי (חן ציון) שנפל בקרב בגוש עציון ערב הקמת המדינה .

דוד (בוטק) איזבוצקי - יקיר הסתר של המוסד אשר בשנות ה-50 וה-60 פעל במשימות מיוחדות בחו"ל מטעם הסוכנות היהודית והיה שותף בהעלאת והבאתם לארץ של יהודים ממרוקו, תוניס וארצות נוספות באזור צפון אפריקה.

בינוי[עריכת קוד מקור | עריכה]

במושב הרחבה קהילתית של 100 מגרשים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1 2 אוכלוסייה ביישובים בעלי 2,000 תושבים ומעלה, ובמועצות האזוריות לפי אומדן סוף אוקטובר 2021 באתר הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, ביישובים פחות מ-2,000 לפי טבלת יישובים של למ"ס נכון לסוף 2020.
  2. ^ אתר ההנצחה לחללי מערכות ישראל, אתר ההנצחה לחללי מערכות ישראל