חמידה ג'נדובי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

חמידה ג'נדוביערבית: حميدة جندوبي; 1949 - 10 בספטמבר 1977) היה האיש האחרון שהוצא להורג בצרפת. הוא היה מהגר תוניסאי שהורשע בעינוי ורצח של חברתו לשעבר, אליזבת בוסקאט, בגיל 21 במרסיי.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ג'נדובי נולד בתוניסיה בסביבות שנת 1949. ב-1968 ג'נדובי עבר לגור במרסיי ועבד כפועל אריזה. הוא נאלץ לעזוב את עבודתו ב-1971 לאחר תאונת עבודה בה איבד כשני שלישים מרגלו הימנית. ב-1973 הוגשה תלונה כנגדו במשטרה על ידי אליזבת בוסקאט, בת 21, שהייתה מאהבתו. בתלונה הוא הואשם במאסר לא חוקי, התאכזרות וניסיון לסרסרות.

לאחר מעצרו ושחרורו ממעצר במהלך אביב 1973, ג'נדובי דרדר לזנות עוד שתי צעירות והיה הסרסור שלהן. ב-1974 הוא חטף את בוסקאט לביתו. שם, בנוכחות הצעירות, הכה ג'נדובי את בוסקאט, כיבה סיגריות בוערות על חזה ובאזור איברי המין שלה. מאוחר יותר, לקח אותה ברכב לפרבר של מרסיי וחנק אותה שם.

רק לאחר שגופתה של בוסקאט התגלתה על ידי שני ילדים במחסן, פנו הצעירות אל הרשויות.

לאחר הליך משפטי, ב-24 בפברואר 1977 הואשם ג'נדובי בבית המשפט באקס-אן-פרובאנס ברצח בעינויים, אונס ואלימות מתוכננים מראש. ההגנה העיקרית שלו הייתה שהוא הושפע מקטיעת הרגל שלו שש שנים קודם לכן; עורך דינו טען שקטיעת רגלו הובילה אותו להתקפים פתאומיים של אלכוהול ואלימות, שהפכו אותו לאיש שונה. ב-25 בפברואר הוא נידון למוות. ערעורו על גזר הדין נדחה ב-9 ביוני, ובבוקר של 10 בספטמבר 1977 הובא לידיעתו של ג'נדובי שהוא לא יקבל חנינה נשיאותית. זמן קצר לאחר מכן, ב-4:40 לפנות בוקר, הוא הוצא להורג בגיליוטינה. הוא היה האיש האחרון שהוצא להורג בצרפת.

בהמשך, בוטל עונש מוות בצרפת, כמו גם בשאר מדינות האיחוד האירופי.