לדלג לתוכן

חמישה לילות אצל פרדי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
חמישה לילות אצל פרדי
Five Nights at Freddy's
כללי
סוגה הישרדות אימה, חשיבה, ממונע עכבר
פיתוח סקוט קות'ון
Steel Wool Studios
Illumix
הוצאה לאור ScottGames
Clickteam
Illumix
ארץ מקור ארצות הברית
עיצוב סקוט קות'ון
דרישות תוכנה
מנוע משחק Clickteam Fusion
Unreal Engine 4
מצבי משחק משחק וידאו למשתתף יחיד עריכת הנתון בוויקינתונים
פלטפורמות Microsoft Windows
פלייסטיישן 4
פלייסטיישן 5
Xbox One
Xbox Series X/S
נינטנדו סוויץ'
iOS
אנדרואיד
אוקולוס קווסט
אוקולוס קווסט 2
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

חמישה לילות אצל פרדיאנגלית: Five Nights at Freddy's או בקיצור FNaF) היא סדרת משחקי וידאו וזיכיון מדיה שנוצר על ידי מפתח המשחקים האמריקאי סקוט קות'ון. המשחק הראשון בסדרה יצא ב־8 באוגוסט 2014, וההצלחה שלו גררה מספר משחקי המשך, סדרת ספרים ועיבוד קולנועי.[1]

עיקר הזיכיון הוא סדרת משחקי הווידאו, העוסקת ברשת פיצריות ומשחקיות בשם "הפיצה של פרדי פאזבר", על שם האנימטרוניקה המוכרת של הפיצריה, פרדי פאזבר. ברוב המשחקים, השחקן משחק כשומר אבטחה במשמרת לילה, וצריך להשתמש בכלים כמו מצלמות אבטחה כדי להינצל מפרדי פאזבר ומדמויות אנימטרוניקה אחרות המסתובבות במסעדה ומנסות להרוג את השחקן. עלילת המשחקים מתגלה בהדרגה דרך הקלטות רשמקול, משחקי ארקייד פיקטיביים ותכמינים.

הסדרה צברה פופולריות מיד עם צאת המשחק הראשון וידועה בקהילת המעריצים המסורה שלה, שיוצרת לה פאנארט, משחקי מעריצים ותיאוריות בנוגע לעלילת הסדרה.

היסטוריה ופיתוח

[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרעיון למשחק בעוסק בדמויות אנימטרוניקה רובוטיות הגיע מהתגובה השלילית שקיבל המפתח סקוט קאות'ון למשחק שהוציא, "Chipper & Sons". משחק זה גרר ביקורות שליליות עקב הסגנון האומנותי של הדמויות בו, שרבים טענו שנראה מפחיד ורובוטי. קות'ון החליט לנצל את הסגנון שלו כדי ליצור משחק אימה בו השחקן מתמודד עם רובוטים רצחניים.[2] "חמישה לילות אצל פרדי" הפך לסנסצית אינטרנט כשיוטיוברים רבים כמו פיודיפאי, ג'קספטיקאיי ומארקיפלייר שיחקו בו בערוצי היוטיוב שלהם.[3][4]

בתגובה להצלחת המשחק קות'ון הפך אותו לסדרת משחקים ופיתח לו מאז שבעה משחקי המשך, בנוסף לשלושה משחקי ספין אוף. המשחקים הוסבו לקונסולות משחקים ולטלפונים חכמים[5] ואף עובדו לסדרת ספרים ולעיבוד קולנועי[1]. ב-2018 קות'ון הכריז שמשחקים עתידיים בסדרה יפותחו בשיתוף עם החברה Steel Wool Studios, וב-2021 קות'ון הכריז שהוא פורש מפיתוח משחקים, אבל משחקים עתידיים ימשיכו לצאת תחת פיתוח Steel Wool.[6]

Clickteam Era (2014–2018)

[עריכת קוד מקור | עריכה]

משחקיות הסדרה השתנתה והתפתחה במהלך השנים, והמשותף לכולם הוא השתייכותם לסוגת הישרדות אימה.

מצאת המשחק הראשון בסדרה ב-2014 ועד המשחק Freddy Fazbear's Pizzeria Simulator, משחקי "חמש לילות אצל פרדי" היו ממונעי עכבר והוצגו בגרפיקה ממוחשבת דו-ממדית. השחקן, שברוב המשחקים מגלם שומר לילה בפיצריה, משתמש בעכבר כדי לשלוט בטלוויזיה במעגל סגור, לנהל את השימוש שלו בכמות מוגבלת של חשמל ולהשגיח על פתחי אוורור כדי להימנע מהיתקלות קטלנית עם בובות האנימטרוניקה הרצחניות של הפיצריה. מטרת השחקן היא להתחמק מהאנימטרוניקות במשך מספיק זמן כדי "לשרוד את הלילה", שאורך כמה דקות, ועלילת כל משחק מתפרשת על פני כחמישה לילות כאלה.

בין הלילות השחקן יכול לשחק במשחקים קטנים המוצגים בסגנון פיקסלים של משחק ארקייד. המשחקים הקטנים חושפים פרטים בנוגע לעלילת המשחק.

המשחק החמישי בסדרה, "חמישה לילות אצל פרדי: מיקום האחות", היה הראשון ששינה את הפורמט המסורתי. משחק זה הציג לראשונה מטרה שונה וסביבה חדשה לכל לילה, ועלילת המשחק מסופרת במהלך הלילות עצמם.

המשחק השישי בסדרה, "Freddy Fazbear's Pizzeria Simulator" (אנ'), המשיך את האלמנטים הנרטיביים החדשים ש"מיקום האחות" הציג ובנוסף משלב אלמנטים של משחק סימולציית ניהול עסק.

Steelwool Studios Era (2019-הווה)

[עריכת קוד מקור | עריכה]

המשחק השביעי בסדרה, "חמישה לילות אצל פרדי: דרושים עובדים" (אנ'), היה הראשון שהציג גרפיקה תלת־ממדית. המשחק מציג מחדש אירועים וסיטואציות מהמשחקים הקודמים. בנוסף לכך, המשחק כולל מצב למשחק במציאות מדומה.

המשחק השמיני בסדרה, חמישה לילות אצל פרדי: משלוח מיוחד. המשחק כולל מצב למשחק במציאות רבודה.

המשחק התשיעי בסדרה, "חמישה לילות אצל פרדי: פרצת אבטחה" (אנ'), מציג לראשונה בסדרה משחקיות פעולה-הרפתקה מלאה בה השחקן יכול לנוע בסביבה תלת־ממדית, תוך שמירה על אלמנט האימה האופייני לסדרה. בניגוד למשחקים קודמים בסדרה, משחק זה מתפרש כולו על פני לילה אחד ארוך. השחקן נע ממקום למקום בעולם פתוח קטן, מתחמק מאויבים ונלחם בהם ופותר אתגרי חשיבה כדי להתקדם בעלילת המשחק.

הסדרה המרכזית

[עריכת קוד מקור | עריכה]

חמישה לילות אצל פרדי (2014)

[עריכת קוד מקור | עריכה]

המשחק הראשון בסדרה עוקב אחרי מייק שמיט, שנשכר לעבוד בפיצריה של פרדי שמגלה שהבובות האנימטרוניות של הפיצריה מתעוררות לחיים בלילה והורגות את מי שעדיין שם. השחקן צריך לשרוד חמישה לילות, שכל אחד מהם נמשך כמה דקות, על ידי מעקב אחרי הבובות במצלמות אבטחה, וסגירת דלתות תוך ניצול כמות מוגבלת של חשמל. אם לשחקן נגמרת כמות החשמל המוקצבת לו לפני סוף הלילה, האורות נכבים, הדלתות נפתחות והשחקן נפסל כשאחת מהבובות מבהילה אותו. במהלך המשחק מסייע לשחקן אדם אנונימי הנשמע בהקלטות רשמקול. בסיום המשחק מייק מפוטר מהפיצריה.

חמישה לילות אצל פרדי 2 (2014)

[עריכת קוד מקור | עריכה]

השחקן מגלם את ג'רמי פיצרגלד, שומר אבטחה בפיצריה של פרדי פזבר, וצריך להשתמש במשאבים בצורה נבונה כדי לשרוד את הלילה. המשחק מציג מספר אנימטרוניקות כפול בהשוואה למשחק הראשון, כשכל אחת מצריכה אסטרטגיה שונה להתחמקות ממנה. הפעם אין דלתות, והשחקן צריך להתחבא מאחורי מסכת פרדי כדי לא להיראות.[7] המשחק הזה מציג לראשונה משחקים קטנים בתוך המשחק בדומים בסגנונם למשחקי ארקייד ואטארי, המציגים את עלילת הרקע למשחק. במשחקים אלה מתגלה כי האנימטרוניקות רדופות על ידי רוחות רפאים של ילדים שנרצחו בפיצריה.

חמישה לילות אצל פרדי 3 (2015)

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ערך מורחב – חמישה לילות אצל פרדי 3
המשחק השלישי מתרחש 30 שנים לאחר אירועי המשחקים הקודמים. השחקן מגלם שומר לילה ב"אימת הפאזבר", אטרקציית אימה המבוססת על הפיצריה הידועה לשמצה בה נרצחו ילדים. הפעם השחקן מתמודד רק עם אנימטרוניקה אחת, מהירה וחכמה יותר מכל האנימטרוניקות שהוצגו בסדרה עכשיו - ספרינגטראפ.[8] המיני-משחקים חושפים את עלילת הרקע של המשחק: ספרינגטראפ הוא למעשה וויליאם אפטון, האדם שרצח את הילדים בפיצריה עשרות שנים קודם לכן, ונמחץ בעצמו בתוך בובת אנימטרוניקה כשניסה להתחבא מרוחות הילדים שרדפו אותו.

חמישה לילות אצל פרדי 4 (2015)

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ערך מורחב – חמישה לילות אצל פרדי 4
המשחק הרביעי מתרחש בביתו של ילד שמנסה להתחבא מגרסאות סיוטיות של האנימטרוניקות מהמשחקים הקודמים. השחקן נע מחדר לחדר ומנסה להקשיב לנשימות ולסימנים אחרים כדי להתחמק מהבובות.[9] עלילת המיני-משחקים חושפים שהילד הוא בנו של וויליאם אפטון, ושהוא סובל מסיוטים על האנימטרוניקות בפיצריה.

חמישה לילות אצל פרדי: מיקום האחות (2016)

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ערך מורחב – חמישה לילות אצל פרדי: מיקום האחות

המשחק החמישי, שמציג שינויים נרחבים לפורמט המסורתי של הסדרה, מתרחש במחסן תת-קרקעי של חברת-אחות ל"הפיצה של פרדי פזבר". השחקן מגלם את מייקל, טכנאי במחסן התת-קרקעי, ממלא משימות ומנסה להתחמק מהאנימטרוניקות הרדופות. במהלך המשחק מתגלה הקשר הייחודי של מייקל לאירועים שהתרחשו בפיצריה - מייקל הוא בנו של וויליאם אפטון, שנחשף כמייסד הפיצריה ומעצב האנימטרוניקות הרצחניות.[10]

חמישה לילות אצל פרדי: סימולטור פיצרייה (2017)

[עריכת קוד מקור | עריכה]

המשחק השישי בסדרה ממשיך לעקוב אחריו קורותיו של מייקל אפטון, שהופך למנהל בסניף של "הפיצה של פרדי פזבר". המשחק משלב לראשונה אלמנטים של סימולטור ניהול: השחקן צריך לרכוש אנימטרוניקות ואטרקציות לפיצריה ולנהל משאבים כלכליים כדי לשפר את הפיצרייה. המשחק משלב גם את האלמנטים המסורתיים של הסדרה מהמשחקים הקודמים, כמו הימנעות מאנימטרוניקות ומיני-משחקים.[11]

חמישה לילות אצל פרדי: דרושים עובדים (2019)

[עריכת קוד מקור | עריכה]

המשחק השביעי בסדרה בסדרה מציג לראשונה גרפיקת תלת-ממד, בנוסף לאפשרות למשחק במציאות מדומה. השחקן מגלם טכנאית ב"פיצה של פרדי" שצריכה למלא משימות, לתקן אנימטרוניקות ולהרוויח פרסים. המשחק מציג מחדש סיטואציות ומקומות מעבר הסדרה, עכשיו בגרפיקה התלת-ממדית החדשה[12]. המשחק מסתיים כדמות בתוך המשחק בשם "Glitchtrap" (שהתברר שהיא התודעה של ויליאם אפטון שעברה למשחקשולטת על השחקן.

חמישה לילות אצל פרדי: פרצת אבטחה (2021)

[עריכת קוד מקור | עריכה]

המשחק השמיני בסדרה מציג משחקיות פעולה-הרפתקה חדשה ושונה מהמשחקים הקודמים, בה השחקן יכול לנוע בחופשיות בסביבה פתוחה. השחקן מגלם את גרגורי, ילד קטן שנלכד במתחםמגה-פלקס של חברת "פרדי פאזבר" למהלך לילה אחד ומנסה לשרוד ולהתחמק מהאנימטרוניקס. בנוסף לכך, השחקן צריך להתחמק גם משומרת אבטחה בשם וונסה, הסובלת מפיצול אישיות וכל פרק זמן הופכת לרוצחת בחליפת ארנב. היא בעצם הטכנאית שהשחקן שיחק בתורה בדרושים עובדים.

חמישה לילות אצל פרדי: חורבה (2023)

[עריכת קוד מקור | עריכה]

המשחק העשירי בסדרה מציג את אותן טכניקות ומשחקיות של המשחק הקודם פרצת אבטחה כיוון שזהו המשכו הקאנוני המוצג בתור DLC. זמן קצר לאחר פרצת אבטחה חברתו של גרגורי (הפרוטגוניסט של המשחק הקודם), קאסי, מתעוררת בתוך הפיצה פלקס ומודרכת על ידי גרגורי כדי שתוכל לחלץ אותו, גם במשחק הזה על השחקן להתחמק מהאנימטרוניקס ולהשלים פאזלים על מנת להמשיך במשחק, למשחק יש שלושה סופים ששניים מהם אפשר להשיג על ידי עשיית דברים ספציפיים.

חמישה לילות אצל פרדי: דרושים עובדים 2 (2023)

[עריכת קוד מקור | עריכה]

המשחק האחד עשר בסדרה המתוכנן לצאת ב-14 לדצמבר 2023.

משחקי ספין-אוף

[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-2015, קות'ון הכריז שהוא מפתח ספין-אוף לסדרת "חמישה לילות אצל פרדי". בניגוד למשחקי האימה המרכזיים של הסדרה, זהו משחק משחק תפקידים בה השחקן מגלם גרסאות חמודות של הבובות האנימטרוניות של הסדרה. המשחק מציג קרבות מבוססי תורות ומערכת מיומנות.

Ultimate Custom Night (2018)

[עריכת קוד מקור | עריכה]

משחק זה תוכנן במקור כהרחבה ל-"Freddy Fazbear's Pizzeria Simulator", אך בסופו של דבר הפך למשחק בפני עצמו. המשחק מאפשר לשחקן לשחק לילה מותאם אישית, עם אפשרות לבחור מתוך תפריט של 50 אנימטרוניקות מההיסטוריה של הסדרה, כל אחת עם מכניקות משחקיות ייחודיות לה.

חמישה לילות אצל פרדי: משלוח מיוחד (2019)

[עריכת קוד מקור | עריכה]

זהו משחק מובייל המשלב אלמנטים של מציאות רבודה. השחקן משתמש במצלמת הטלפון הנייד כדי למזג את האנימטרוניקות לסביבה האמיתית שלו המופיעה על מסך הטלפון הנייד.[13] המשחק משלב את המיני-משחקים האופייניים לסדרה, המסבירים את עלילת "חמש לילות אצל פרדי: Help Wanted" ואת הקשר בין המשחק ההוא לבין אירועי "חמש לילות אצל פרדי: פרצת אבטחה".

פרויקט חסר שם (TBD)

[עריכת קוד מקור | עריכה]

משחק אשר הוכרז על ידי החברה Clickteam שאחראית על העברת המשחקים למובייל ולקונסולה.

עיבוד קולנועי

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ערך מורחב – חמישה לילות אצל פרדי (סרט)
ב-2015 קות'ון הכריז שאולפני האחים וורנר רכשו את זכויות ההסרטה לעיבוד קולנועי של "חמישה לילות אצל פרדי", ושהוא יכתוב את התסריט. לאחר מספר שנים בגיהנום פיתוחי, הזכויות נמכרו לסרטי יוניברסל, שהעבירו את הפקת הסרט לחברת סרטי האימה בלאמהאוס הפקות. הסרט, שמבוסס על אירועי המשחק הראשון בסדרה, עתיד לצאת לאקרנים ב-27 באוקטובר 2023, בכיכובם של ג'וש האצ'רסון, אליזבת לייל, פייפר רוביו ומת'יו לילארד.

השפעה תרבותית

[עריכת קוד מקור | עריכה]
Five Nights at Freddy's cosplayers at the 2022 WonderCon at the Anaheim Convention Center in Anaheim, California.
קוספליי של "חמישה לילות אצל פרדי" בכנס חובבים

הזיכיון זכה להצלחה מסחרית, צבר פופולריות בתרבות האינטרנט וביסס סביבו פאנדום מסור. ב-2015, יוטיוב דיווחה שסרטוני "חמישה לילות אצל פרדי" נמצאים במקום השמיני בפופולריות בקטגוריית הגיימינג. עלילת המשחקים היוותה השראת לתיאוריות רבות באינטרנט ותרמה להצלחתם של ערוצים כמו "The Game Theorists" של מת'יו פטריק. קהל המעריצים של הזיכיון ידוע ביצירת פאנארט, קוספליי, וספרות חובבים. הצלחת המשחקים גררה גם סדרת ספרים שנכתבה על ידי קאות'ון[14], עיבוד קולנועי ומרצ'נדייז.[15]

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
 1. ^ 1 2 יובל לבב, הצילומים לסרט של חמישה לילות אצל פרדי יתחילו באביב 2021, באתר גלקסיית המחשבים, ‏2020-11-28
 2. ^ "IGM Interviews – Scott Cawthon (Five Nights at Freddy's)". IGM. אורכב מ-המקור ב-ינואר 24, 2018. נבדק ב-מרץ 19, 2017.
 3. ^ Why Five Nights At Freddy's Is So Popular, ScreenRant, ‏2020-09-22 (באנגלית)
 4. ^ Myrornaskrig (ספטמבר 2, 2015). "5 Reasons Markiplier is the King of Five Night's At Freddy's (FNAF)". Youtuber Review. אורכב מ-המקור ב-ספטמבר 28, 2017. נבדק ב-מרץ 14, 2017.
 5. ^ Parlock, Joe (9 במאי 2015). "The Five Nights at Freddy's series is getting remade for consoles". Destructoid. ModernMethod. ארכיון מ-12 במאי 2016. נבדק ב-9 במאי 2016. {{cite web}}: (עזרה)
 6. ^ Five Nights at Freddy's Scott Cawthon Retirement Controversy Explained, Game Rant, ‏2021-06-20 (באנגלית)
 7. ^ Rowen, Nic (17 בנובמבר 2014). "Review: Five Nights at Freddy's 2". Destructoid. ארכיון מ-27 במרץ 2021. נבדק ב-12 בנובמבר 2020. {{cite web}}: (עזרה)
 8. ^ Hernandez, Patricia (13 בנובמבר 2020). "Everything We Know About Five Nights at Freddy's 3". Kotaku. ארכיון מ-3 בדצמבר 2020. נבדק ב-13 בנובמבר 2020. {{cite web}}: (עזרה)
 9. ^ Braddy, T. Blake (6 באוגוסט 2015). "'Five Nights at Freddy's 4' Review: Animal House". Bloody Disgusting. ארכיון מ-13 בדצמבר 2020. נבדק ב-12 בנובמבר 2020. {{cite web}}: (עזרה)
 10. ^ Rowen, Nic (10 באוקטובר 2016). "Review: Five Nights at Freddy's: Sister Location". Destructoid. ארכיון מ-6 באוגוסט 2020. נבדק ב-12 בנובמבר 2020. {{cite web}}: (עזרה)
 11. ^ Usher, Will (5 בדצמבר 2017). "There's A New Five Nights At Freddy's Game And, Surprise, Its Weird". Cinema Blend. ארכיון מ-20 בינואר 2021. נבדק ב-12 בנובמבר 2020. {{cite web}}: (עזרה)
 12. ^ Bolt, Neil (28 במאי 2019). "[Review] 'Five Nights at Freddy's VR: Help Wanted' Revitalizes Tried and Trusted Scares". Bloody Disgusting. ארכיון מ-7 בנובמבר 2020. נבדק ב-12 בנובמבר 2020. {{cite web}}: (עזרה)
 13. ^ "Illumix Releases Five Nights at Freddy's AR: Special Delivery on iOS and Android Mobile Devices". Gamasutra. 25 בנובמבר 2019. ארכיון מ-5 בפברואר 2021. נבדק ב-12 בנובמבר 2020. {{cite web}}: (עזרה)
 14. ^ "Scholastic , LLC Announces A New Book Series Based On Bestselling Video Game Franchise Five Nights at Freddy's". Scholastic. 19 בספטמבר 2017. ארכיון מ-17 בספטמבר 2017. נבדק ב-19 בספטמבר 2017. {{cite web}}: (עזרה)
 15. ^ "Consumer demand for Five Nights at Freddy's rockets". Toy News. אורכב מ-המקור ב-17 במאי 2017. נבדק ב-16 באפריל 2017. {{cite news}}: (עזרה)