חנה ידור-אבני

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
חנה ידור-אבני
תמונה זו מוצגת בוויקיפדיה בשימוש הוגן.
נשמח להחליפה בתמונה חופשית.

חנה יָדוֹר-אבני (שמה בלידה: ורקצווייג - Werkzweig[1];‏ 1 ביולי 1946 לודז' - 3 בספטמבר 2005 תל אביב) הייתה עיתונאית, עורכת ומתרגמת ישראלית, ילידת פולין.

פרטים ביוגרפיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

חנה ידור נולדה בלודז' בפולין כבת ליעקב ורקצווייג ודורה וורקצוויג לבית בלומנפלד, ניצולי שואה שנמלטו מפולין לברית המועצות. שלושה מבין סביה ובני משפחה רבים אחרים נספו בשואה (בטרבלינקה, מיידנק, ורשה ומקומות אחרים).[1] בשנת 1951 היא עלתה לישראל והתיישבה עם משפחתה בתל אביב. למדה בתיכון עירוני ד ובהמשך למדה ספרות צרפתית באוניברסיטה העברית בירושלים. ב-26 באוגוסט 1979[2] התחתנה עם המלחין צבי אבני שהיה אלמן אחרי מות אשתו הראשונה, פנינה. בשנים 1993-1976 הייתה חנה ידור-אבני חברת מערכת בעיתון מעריב והייתה אחראית על הכתיבה בתחום המוזיקה והתרבות. חנה ידור-אבני הייתה פעילה בהנהלת "הזמריה" ובתנועת "הנוער המוזיקלי". כמו כן בזמנה הפנוי התנדבה, במשך תקופה ארוכה, יום בשבוע במשטרת התנועה. היא ערכה את בטאון תנועת ההתנדבות בישראל. בשנים האחרונות לחייה נודעה בתרגומי ספרים מאנגלית וצרפתית. בשנת 1995 יחד עם בעלה, צבי אבני, כתבה חנה ידור-אבני את היצירה הספרותית-מוזיקלית "תעלומת המפלצת המשולשת" שנועדה להציג בפני ילדים את כלי הנגינה המשתתפים בתזמורת, באמצעות סיפורים, מוזיקה ואנימציה. יצירה זו תורגמה ובוצעה בארצות הברית, בגרמניה ובקנדהקוויבק). בישראל בוצעה גם על ידי התזמורת הקאמרית הישראלית. חנה ידור-אבני ערכה את זכרונותיה של צילי ברנדשטטר, "צל משלי".

חנה ידור-אבני נפטרה בשנת 2005 בעקבות סרטן עור - מלנומה. היא הובאה לקבורה בבית העלמין בחולון.

מנישואיה עם צבי אבני נולדו לזוג שני ילדים: שירן ואילון שמואל.

הנצחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ספרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

כתבים אחרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • 1995 -תעלומת המפלצת המשולשת - אגדה מוזיקלית לתזמורת, פסנתר, קריין ושקופיות, מאת צבי אבני, לטקסט ולפי רעיון מאת חנה ידור-אבני

(על אודות שני תאומים, כינורות, שיוצאים בפקודת סבם הקונטרבס, לחפש מפלצת - הפסנתר)

ספרים בתרגומה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאנגלית:

מצרפתית

  • "המוסד במרתפי הוותיקן" מאת אנדרה סוסן

מיידיש

  • שירים מימי השואה - מתוך ספרו של משה הוך "קולות מתוך החושך: המוזיקה בגטאות ובמחנות בפולין" (יד ושם, 2002), אותו ערכה:"משה, האלט זיך" (משה, החזק מעמד), "די נאכט" (הלילה), "מיר טרינקען מיטן טויט לחיים" (שותים עם המוות לחיים), ואחרים - "טרבלינקה"

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]


הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1.0 1.1 באתר הגנאלוגי Geni
  2. ^ David Cummings International Who's Who in Music 16 th Ed. 1998-1999 ע' 27