חנוך ארנטרוי (לונדון)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הרב חנוך הכהן ארנטרוי
Rabbi Chanoch HaCohen Ehrentreu
תמונה זו מוצגת בוויקיפדיה בשימוש הוגן.
נשמח להחליפה בתמונה חופשית.
לידה דצמבר 1932
כ"ח בכסלו ה'תרצ"ג
פרנקפורט, רפובליקת ויימאר
פטירה 24 בנובמבר 2022 (בגיל 89)
ל' בחשוון ה'תשפ"ג
לונדון, הממלכה המאוחדת
השכלה ישיבת גייטסהד, ישיבת סונדרלנד
מקום פעילות מנצ'סטר
תקופת הפעילות ? – 24 בנובמבר 2022 עריכת הנתון בוויקינתונים
השתייכות חרדים, יהדות בריטניה
תפקידים נוספים דיין בק"ק כנסת ישראל, ראב"ד אירופה
רבותיו הרב יוסף שלום אלישיב, הרב שלמה זלמן אוירבך

חנוך הכהן ארנטרויאנגלית: Chanoch HaCohen Ehrentreu; מכונה גם: דיין ארנטרוי; כ"ח בכסלו ה'תרצ"ג, דצמבר 1932ל' בחשוון ה'תשפ"ג, 24 בנובמבר 2022) היה רב ודיין בריטי ממוצא גרמני. עמד במשך שנים רבות בראש בית הדין של איחוד הקהילות האורתודוקסי באנגליה, "ק"ק כנסת ישראל", עד פרישתו לגמלאות ב-2006. כיהן כראב"ד אירופה מטעם ועידת רבני אירופה, ושימש כאחראי על מערך הגיור של הארגון. כמו כן הוא שימש כראש בית המדרש לרבנים בברלין.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נולד בפרנקפורט, ברפובליקת ויימאר מעט לפני עליית הנאצים לשלטון, לרב ישראל ארנטרוי, ראש ישיבת "עדת ישראל" של הרב שלמה זלמן ברויאר בפרנקפורט, ורב בעיר צ'שם (אנ'), אנגליה (נפטר 1965). נקרא על שם סבו, רבה של מינכן, הרב חנוך ארנטרוי. בטרם פרצה מלחמת העולם השנייה היגרה משפחתו לממלכה המאוחדת והוא למד בישיבת גייטסהד ואחריה בישיבת סונדרלנד. נישא לרחל שטרנבוך, אחותם של הרבנים אליהו ומשה שטרנבוך. אחות נוספת של אשתו נישאה לרב משולם דוד הלוי סולובייצ'יק. לאחר נישואיו למד שבע שנים בכולל האברכים של ישיבת גייטסהד.

הוא יסד כולל אברכים בסונדרלנד שם התגורר משך קרוב לעשרים שנה. ב-1978 התמנה כראש בית הדין במנצ'סטר[1] במקום הרב יצחק יעקב וייס שעלה אז לישראל לכהן כראב"ד העדה החרדית. הרב ארנטרוי שהיה אז נטול הכשרה מעשית לדיינות, נסע לחופש לימודים בישראל והשתתף כצופה בדיונים של בתי דין שונים, כשבמקביל שימוש חכמים אצל הרב יוסף שלום אלישיב והרב שלמה זלמן אוירבך. הוא כיהן כאב"ד בבית הדין במנצ'סטר במשך כשש שנים.

ב-1984 מינה אותו הרב הברון ישראל "עמנואל" יעקובוביץ לעמוד בראש בית הדין של איחוד הקהילות האורתודוקסי באנגליה "ק"ק כנסת ישראל",[2] הרב כיהן בתפקיד זה עד פרישתו לגמלאות ב-2006. במקביל כיהן כראב"ד אירופה מטעם ועידת רבני אירופה, ושימש כאחראי על מערך הגיור של הארגון.

בנו הרב אשר משמש כסגן מנהל אגף העגונות בבתי הדין הרבניים בישראל.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ביוגרפיות של הדיינים באתר "בית דין דאירופה".
  2. ^ דיין חנוך ארנטרוי, פרופיל באתר ג'ואיש כרוניקל.