חסידות מודז'יץ

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
רבי ישראל טאוב מייסד חסידות מודז'יץ

חסידות מודז'יץ הוא שמה של חצר חסידית שקמה בעיירה הפולנית דמבלין שכונתה בפי היהודים מודז'יץ,[1] ומרכזה כיום הוא בבני ברק. החסידות מפורסמת בדגש הניתן בה לפיתוח הניגון החסידי.

העיירה מודז'יץ כיום

אדמו"רי מודז'יץ[עריכת קוד מקור | עריכה]

אוהל קברו של רבי ישראל טאוב, בבית הקברות היהודי בוורשה

החסידות בישראל כיום[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשך שנים רבות מרכז החסידות היה ברחוב דיזנגוף בתל אביב והתנהל על ידי האדמו"ר ה"אמרי אש" (רבי שמואל אליהו), ולאחר מכן על ידי בנו האדמו"ר ה"נחלת דן" (רבי ישראל דן), בשנת תשנ"ה עבר האדמו"ר להתגורר בבני ברק בבניין שבו גם בית המדרש המרכזי של החסידות. לאחר פטירת האדמו"ר ה"נחלת דן", התמנה תחתיו בנו רבי חיים שאול טאוב. לחסידות ישנם שטיבלאך בירושלים, תל אביב, אשדוד ומודיעין עילית, וכן בפלטבוש.

בנו השני של רבי ישראל דן, הרב פנחס משה טאוב, הוכתר כאדמו"ר מחסידות קוזמיר, על שמו של רבי יחזקאל מקוזמיר, סבו של מייסד השושלת, רבי ישראל טאוב. בכך הוא מנע מאבקים על זכות השימוש בשם החסידות. הוא נשוי לבתו של האדמו"ר מלובלין מבני ברק.

ענפים נוספים בשושלת[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנים נוספים של רבי ישראל כיהנו באדמו"רות. בנו רבי חיים יחזקאל התמנה לאדמו"ר לאחר פטירת אביו ומשך חסידים רבים. נפטר בג' באב תרצ"ח. בנו רבי יצחק צבי כיהן בארצות הברית. בשנת תרפ"א יסד חברה בשם אדמת ישראל לרכישת אדמות בארץ ישראל. ביקר בישראל בשנת תרפ"ח ממנה נסע לברזיל. בשנת תרצ"א התיישב בארצות הברית וכיהן בברונקס שם נפטר. בן נוסף היה רבי יעקב דוד. נולד בשנת תרל"ח באוז'רוב. היה מלחין ובעל מנגן גדול. סירב לכהן באדמו"רות אך חסידים רבים דבקו בו. בשנת תרפ"א התמנה לאחד מפרנסי וורשה. נפטר בשנת תרפ"ז. בנו של רבי יעקב דוד, רבי שמואל אליהו עבר לארצות הברית לאחר השואה. הוציא את ספרו של סבו, "דברי ישראל".

נכד של רבי שאול ידידיה, רבי ישראל דוד (נולד תש"ד), בן בנו רבי יהושע יחזקאל, פתח בית כנסת בפלטבוש והחל לכהן באדמו"רות. ערך והוציא כמה מספרי אדמו"רי מודז'יץ.

ניגוני מודז'יץ[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשך למעלה ממאה שנה הולחנו כ-4000 ניגונים על ידי אדמו"רי החסידות.[2] ניגונים רבים מתוכם נפוצים בקרב ציבורים שונים, לעיתים ללא ידיעה שמקור הניגון הוא במודזי'ץ. בעל המנגן הידוע של החסידות הוא בן ציון שנקר שהוציא לאור עשרות תקליטים עם ניגוני החסידות. בשנים האחרונות הוקם המכון לתיעוד ושימור ניגוני מודזי'ץ בראשות עו"ד דוד זעירא. המכון מתעד ומשמר את הניגונים והוציא לאור מספר דיסקים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ניגוני מודז'יץ:

קונטרסי "תפארת ישראל" הכוללים דברי תורה ותוים ליצירות של אדמו"רי החסידות:

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ראו כאן על שם העיירה.
  2. ^ שרה פרידלנד בן-ארזה, הניגון בחסידות מודז'יץ מתוך הזמנה לפיוט על פי מידע שנמסר על ידי אוצר המכון לתיעוד ושימור ניגוני מודז'יץ.
Stub judaism.png ערך זה הוא קצרמר בנושא יהדות. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.