חסידות מודז'יץ

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
חסידות מודז'יץ
לוגו מודזיץ.JPG
לוגו החסידות
מידע
מקום ייסוד דמבלין, פולין פוליןפולין
תאריך ייסוד 1889, ה'תרמ"ט
מייסד הרב ישראל טאוב
מרכזי פעילות בני ברק, ירושלים, אשדוד, מודיעין עילית, ביתר עילית, ניו יורק.
מספר חסידים 220 משפחות (נכון ל-2020)
אדמו"ר הרב חיים שאול טאוב
מאפיינים שירה ונגינה, הלחנת ניגונים רבים, יחס אוהד לציונות
רבי ישראל טאוב מייסד חסידות מודז'יץ
רבי ישראל דוד מארצות הברית ורבי חיים שאול מבני ברק

חסידות מודז'יץ הוא שמה של חצר חסידית שקמה בעיירה הפולנית דמבלין שכונתה בפי היהודים מודז'יץ,[1] ומרכזה כיום בבני ברק. החסידות מפורסמת בדגש הניתן בה לפיתוח הניגון החסידי.

אדמו"רי מודז'יץ[עריכת קוד מקור | עריכה]

אדמו"רי החסידות בארץ ישראל היו חברים (גם בהווה) במועצת גדולי התורה של אגודת ישראל.

החסידות בישראל כיום[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשך שנים רבות היה מרכז החסידות ברחוב דיזנגוף בתל אביב, תחת בעל ה"אמרי אש" (רבי שמואל אליהו), ולאחר מכן על ידי בנו ה"נחלת דן" (רבי ישראל דן). בשנת תשנ"ה עבר האדמו"ר להתגורר בבני ברק בבניין שבו גם בית המדרש המרכזי של החסידות. לאחר פטירתו התמנה תחתיו בנו הגדול רבי חיים שאול טאוב. תחת הנהגתו ישיבות ורשת כוללים וכן שטיבלאך בירושלים, תל אביב, אשדוד ומודיעין עילית, וכן בלייקווד שבארצות הברית. החסידות מונה כמאתיים משפחות.

בנו השני של רבי ישראל דן, הרב פנחס משה טאוב, הוכתר כאדמו"ר מחסידות קוזמיר, על שמו של רבי יחזקאל מקוזמיר, סבו של מייסד השושלת, רבי ישראל טאוב. כך הוא מנע מאבקים על זכות השימוש בשם החסידות. הוא נשוי לבתו של האדמו"ר מלובלין מבני ברק.

ענפים נוספים בשושלת[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנים נוספים של רבי ישראל כיהנו באדמו"רות. בנו רבי חיים יחזקאל התמנה לאדמו"ר לאחר פטירת אביו. נפטר בג' באב תרצ"ח. בנו רבי יצחק צבי כיהן בארצות הברית. בשנת תרפ"א יסד חברה בשם "אדמת ישראל" לרכישת אדמות בארץ ישראל. ביקר בארץ בתרפ"ח, משם נסע לברזיל. בשנת תרצ"א התיישב בארצות הברית וכיהן ברובע הברונקס.

נכדו של רבי שאול ידידיה, רבי ישראל דוד טאוב (נולד תש"ד, בנו של הרב יהושע יחזקאל), הוכתר בחיי דודו האמרי אש כאדמו"ר ממודז'יץ ארצות הברית. בית מדרשו בפלטבוש. עד תש"ס היה ר"מ בישיבת תורה ודעת. נודע בהתנגדותו לעירוב בבורו פארק, כפי שכתב באריכות בספרו שערי ירושלים. ערך והוציא ספרים מתורת אדמו"רי מודז'יץ.

ניגוני מודז'יץ[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשך למעלה ממאה שנה הולחנו כ-4000 ניגונים על ידי אדמו"רי החסידות.[2] ניגונים רבים מתוכם נפוצים בקרב ציבורים שונים, לעיתים ללא ידיעה שמקור הניגון הוא במודז'יץ. בעל המנגן הידוע של החסידות הוא בן ציון שנקר שהוציא לאור עשרות תקליטים עם ניגוני החסידות. בשנים האחרונות הוקם המכון לתיעוד ושימור ניגוני מודז'יץ בראשות עו"ד דוד זעירא. המכון מתעד ומשמר את הניגונים והוציא לאור מספר דיסקים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ניגוני מודז'יץ:

קונטרסי "תפארת ישראל" הכוללים דברי תורה ותוים ליצירות של אדמו"רי החסידות:

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ראו כאן על שם העיירה.
  2. ^ שרה פרידלנד בן-ארזה, הניגון בחסידות מודז'יץ מתוך הזמנה לפיוט על פי מידע שנמסר על ידי אוצר המכון לתיעוד ושימור ניגוני מודז'יץ.Stub judaism.png ערך זה הוא קצרמר בנושא יהדות. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.