חסידות מודז'יץ

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
רבי ישראל טאוב מייסד חסידות מודז'יץ

חסידות מודז'יץ הוא שמה של חצר חסידית שקמה בעיירה הפולנית דמבלין שכונתה בפי היהודים מודז'יץ,[1] ומרכזה כיום בבני ברק. החסידות מפורסמת בדגש הניתן בה לפיתוח הניגון החסידי.

הרבי ממודזיץ רבי ישראל דוד טאב

אדמו"רי מודז'יץ[עריכת קוד מקור | עריכה]

האדמו"ר ממודזיץ ארצות הברית והאדמו"ר רבי חיים שאול טאוב ממודזיץ בני ברק
רבי שאול ידידיה אלעזר * החסידות נוסדה על ידי הרב ישראל טאוב ממודז'יץ - ה"דברי ישראל" - (נפטר בי"ג בכסלו ה'תרפ"א). הוא המשיך למעשה את דרכם של אביו, רבי שמואל אליהו מזוואלין, ושל סבו, רבי יחזקאל מקוזמיר. אחריו שימשו כאדמו"רים: * בעל ה"אמרי שאול" - רבי שאול ידידיה אלעזר טאוב (נפטר בט"ז בכסלו ה'תש"ח) האדמו"ר השני ממודז'יץ

החסידות בישראל כיום[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשך שנים רבות היה מרכז החסידות ברחוב דיזנגוף בתל אביב, תחת בעל ה"אמרי אש" (רבי שמואל אליהו), ולאחר מכן על ידי בנו ה"נחלת דן" (רבי ישראל דן). בשנת תשנ"ה עבר האדמו"ר להתגורר בבני ברק בבניין שבו גם בית המדרש המרכזי של החסידות. לאחר פטירתו התמנה תחתיו בנו רבי חיים שאול טאוב. לחסידות שטיבלאך בירושלים, תל אביב, אשדוד ומודיעין עילית, וכן בפלטבוש.

בנו השני של רבי ישראל דן, הרב פנחס משה טאוב, הוכתר כאדמו"ר מחסידות קוזמיר, על שמו של רבי יחזקאל מקוזמיר, סבו של מייסד השושלת, רבי ישראל טאוב. כך הוא מנע מאבקים על זכות השימוש בשם החסידות. הוא נשוי לבתו של האדמו"ר מלובלין מבני ברק.

ענפים נוספים בשושלת[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנים נוספים של רבי ישראל כיהנו באדמו"רות. בנו רבי חיים יחזקאל התמנה לאדמו"ר לאחר פטירת אביו. נפטר בג' באב תרצ"ח. בנו רבי יצחק צבי כיהן בארצות הברית. בשנת תרפ"א יסד חברה בשם "אדמת ישראל" לרכישת אדמות בארץ ישראל. ביקר בארץ בתרפ"ח, משם נסע לברזיל. בשנת תרצ"א התיישב בארצות הברית וכיהן בברונקס.

נכדו של רבי שאול ידידיה, רבי ישראל דוד טאוב (נולד תש"ד, בנו של הרב יהושע יחקאל), הוא האדמו"ר ממודז'יץ ארצות הברית. בית מדרשו בפלטבוש. נודע בהתנגדותו לעירוב בבורו פארק, כפי שכתב באריכות בספרו שערי ירושלים. ערך והוציא מספרי אדמו"רי מודז'יץ.

ניגוני מודז'יץ[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשך למעלה ממאה שנה הולחנו כ-4000 ניגונים על ידי אדמו"רי החסידות.[2] ניגונים רבים מתוכם נפוצים בקרב ציבורים שונים, לעיתים ללא ידיעה שמקור הניגון הוא במודזי'ץ. בעל המנגן הידוע של החסידות הוא בן ציון שנקר שהוציא לאור עשרות תקליטים עם ניגוני החסידות. בשנים האחרונות הוקם המכון לתיעוד ושימור ניגוני מודזי'ץ בראשות עו"ד דוד זעירא. המכון מתעד ומשמר את הניגונים והוציא לאור מספר דיסקים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ניגוני מודז'יץ:

קונטרסי "תפארת ישראל" הכוללים דברי תורה ותוים ליצירות של אדמו"רי החסידות:

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ראו כאן על שם העיירה.
  2. ^ שרה פרידלנד בן-ארזה, הניגון בחסידות מודז'יץ מתוך הזמנה לפיוט על פי מידע שנמסר על ידי אוצר המכון לתיעוד ושימור ניגוני מודז'יץ.
Stub judaism.png ערך זה הוא קצרמר בנושא יהדות. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.