חרשה (יישוב)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

חרשה

חרשה היא התנחלות ויישוב קהילתי בגוש טלמונים שבמערב בנימין, המשתייכת למועצה אזורית מטה בנימין.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

היישוב הוקם כמאחז על הר בגובה 767 מטר מעל פני הים המשקיף על כל שפלת החוף. היישוב הוקם בשנת 1997 על ידי תלמידים מישיבת מרכז הרב. ממשלת אהוד ברק סירבה לסייע בפיתוח המקום, אולם אפרים סנה, בהיותו סגן שר הביטחון, אישר הקמת מקווה במקום. לאחר הקמת ממשלת שרון הראשונה סייע שר הביטחון בנימין בן אליעזר לפיתוח המקום, בהמלצת סגן הרמטכ"ל, משה יעלון אשר ראה במקום נקודה אסטרטגית וביקש לשמור שם על נוכחות יהודית, אזרחית או צבאית. ביישוב כ-45 משפחות.

בשנת 2004 הוקמו במקום 2 בתי קבע, ובשנת 2005 הוקמו במקום שישה בתי קבע נוספים. תנועת שלום עכשיו עתרה לבג"ץ ב-22 בספטמבר 2005 בדרישה להרוס את המבנים ולמנוע את אכלוסם. הבקשה למנוע את האכלוס נדחתה, בגלל הצהרת המדינה שהמבנים כבר היו מאוכלסים, והדיון בעתירה עצמה נמשך מעל 4 שנים והחלטה טרם ניתנה. לטענת תושבי היישוב, אדמות חרשה נמצאות לקראת סיום הפיכתן מאדמות סקר לאדמות מדינה וכל שנדרש הוא חתימה של שר הביטחון. שלום עכשיו טוענת שחלק מהאדמות נמצאות בבעלות פלסטינית פרטית. במהלך ההליך הכריז הממונה על הרכוש הממשלתי באזור יהודה ושומרון על האדמות שבהן נמצאים המבנים שבהן עסקה העתירה כאדמות מדינה, והמדינה השיבה לבג"ץ כי בכוונתה להכשיר את המבנים. בעקבות כך, נדחתה העתירה ביחס למבנים בחרשה. ביישוב חרשה נמצאת ישיבה תורנית לצעירים בשם "שערי שמים" בראשות הרב שאול ניר והרב אורי שטטנר.

ב-4 באפריל 2019, מסרה מחלקת ייעוץ וחקיקה במשרד המשפטים חוות דעת משפטית שנכתבה על ידי עו״ד כרמית יוליוס, ראש אשכול נדל״ן, בהסכמת היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, המכשירה את דרך הגישה ליישוב חרשה בבנימין. משמעות הכשרה זו היא שהיישוב יוכשר מבחינה חוקית, וניתן יהיה להגיש תב"ע להכשרת היישוב.[1]

בתחילת 2020 אושרה תכנית לבניית 258 יחידות דיור ביישוב.

גאוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

היישוב חרשה ממוקם במערב בנימין, בסמיכות ליישובים טלמון ונריה שבגוש טלמונים. היישוב יושב על פסגת הר הנקרא 'הר חרשה', ובמורדותיו שוכן 'חורש ירון'. הוא צופה על השפלה ומישור החוף ממערב, ועל רמאללה ממזרח.

הפסגה של חרשה היא בגובה 767 מטרים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ עידו בן פורת, הוכשר היישוב חרשה בבנימין, ערוץ 7, ‏04/04/2019