טאי צ'י וודאנג

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Gnome-colors-edit-find-replace.svg
יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: עמוס, אינו נכון ואינו מדויק ואינו ידידותי לקורא וטפל.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

טאי צ'י וודאנג היא שיטת טאי צ'י שפותחה בהונג קונג.

בישראל קיימת עמותת טאי צ'י צ'ואן ישראל.

מרכיבי השיטה[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. Hand-Form (תבנית): זוהי סדרה מובנית של תנועות ורמות המתורגלות באיטיות מכוונת. התרגול נועד להפשיר את הגוף ולהרגיע את המחשבה, והוא מהווה את המרכיב הבסיסי של הטאי צ'י. בגרסה הארוכה שלה כוללת הסדרה כ-120 צירופי תנועות שביצוען נמשך בין 20 ל-25 דקות. לימוד הסדרה דורש זיכרון טוב, וזמן הלימוד עשוי להשתרע על מספר חודשים.
  1. Pushing-Hands (פושינג האנדס): תרגילי זוגות דינמיים וסטטיים. תרגילים אלו מפתחים יציבות ורגישות ומשפרים תגובות. זהו מרכיב חיוני לטכניקות הגנה עצמית, והוא נחשב לאפיון מובהק וייחודי של הטאי צ'י. זהו גם המרכיב התחרותי והמעורר ביותר מבין המרכיבים, וההתקדמות בו מותנית בהתנסות ממושכת ומגוונת.
  2. טכניקות הגנה עצמית: קיימות למעלה מ-40 טכניקות בסיסיות. רובן מובלעות ב-Hand-Form ומבוססות בדרך כלל על חמיקה, הסטה ותגובות נגד מיידיות. כל טכניקה נלמדת בנפרד ומתורגלת בזוגות באופן מדורג, כלומר במהירות, בעוצמה ובכיוונים משתנים, עד שהפעלתה הופכת לאינסטינקט. התרגול מדגיש עיתוי, זריזות ומיקוד.
  3. נשקים (בשלב המתקדם): שלושת כלי הנשק המסורתיים של הטאי צ'י הם חרב ישרה (Jian), חרב רחבה (Dao, Sabre) וחנית (Spear). תנועות הלקוחות משלוש התבניות עשויות להתגלות כשימושיות גם בחיי המודרניים, לדוגמה בהחלפת חרב במטרייה או חנית במקל.
  4. Nei-Kung (ניי קונג): אלו הם שני סטים של תרגילים, האחד תרגילי יין והשני תרגילי יאנג. התרגילים האלו נלמדים באופן פרטי ומבוצעים באופן אישי, בבית. יש בהם ביטוי לאיכות לחימה, מדיטציה וריפוי, ומטרתם לשפר את הבריאות הכללית ולחזק את הגוף כדי לאפשר לו ביטוי אנרגטי מרבי ועמידות טובה יותר בפני פגיעות. תרגילים אלו נחשבים למעין סוד מקצועי, ובעבר היו מתחילים בהם את לימוד טאי צ'י. כיום נהוג ללמדם רק לתלמידם ותיקים, ורק לאחר שעברו טקס טאואיסטי סמלי.

מקור השם וודאנג[עריכת קוד מקור | עריכה]

צ'ן טין-הונג (Cheng Tin-Hong) נתן לסגנון את שמו על שם הרי וודאנג, המקום בו חי גָ'אנְג סָאנְפֶנְג (张三丰, בפין-יין: Zhang Sanfeng) במאה החמש-עשרה. השם נועד לציין את מעמדו של גָ'אנְג סָאנְפֶנְג כמייסד הטאי צי צואן. פירוש השם וודאנג הוא לפגוש את הלוחם, דבר המדגיש את הפרקטיות של השיטה. בהמשך, דן דוקרטי רשם את השיטה תחת השם "practical tai chi chuan - international", ואפשר להיתקל גם בשם הזה לעיתים קרובות. השם "Practical Tai chi Chuan" ניתן לסגנון של צ'ן טין-הונג על ידי עיתונאים סינים, וה"International" משקף את מגוון הארצות שבהן מלמדים את השיטה, ואת מגוון התלמידים, שמגיעים ללמוד אותה מרחבי העולם.

תרגול השיטה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בניגוד לתדמית המקובלת היום, של טאי צ'י צ'ואן כמשהו שבין בלט למדיטציה, סגנון וודנג מדגיש את מהות ה טאי צ'י כאמנות לחימה. האנשים שיצרו את הטאי צ'י צ'ואן היו מעשיים ורחוקים ממיסטיפיקציה ואמנותם צריכה להישאר נטועה בקרקע, פשוטו כמשמעו. בסגנון וודנג אין דירוג בחגורות או לבוש מיוחד, ואין גם בחינות מיוחדות. האמנות נלמדת על ידי חיקוי וחזרות ממושכות.

אמנים ראויים לציון[עריכת קוד מקור | עריכה]

צ'ן טין הונג נולד ב-1930 בכפר סאן שיאנג. התחיל ללמוד טאי צ'י צ'ואן אצל דודו צ'ן ווינג-קוונג (Cheng Wing-kwong), והמשיך את לימודיו אצל צ'י מין-שואן (Qi Min-xuan). ב-1950 הפך צ'ן טין-הונג מורה לטאי צ'י בהונג קונג. מורים מפורסמים רבים פעלו בהונג קונג באותה תקופה, והתחרות הייתה קשה למדי. צ'ן טין-הונג אימן לוחמים ב-full contact, שהצליחו לעיתים קרובות להביס את יריביהם, אנשי אמנויות הלחימה הקשות, ובעיקר הקונג-פו לסוגיו. הוא אימן מורים לטאי צ'י צ'ואן, שהכשירו מורים נוספים בעצמם. בצעירותו נודע צ'ן טין-הונג בכינוי "שומר הראש של הטאי צ'י", כי היה מתייצב לעזרת תלמידי הטאי צ'י בנשק או בידיים ריקות בכל מקום ובכל שעה. צ'ן טין הונג השאיר אחריו ארבעה ספרים על טאי צ'י צ'ואן. הוא נפטר ממחלה ב-2005.

דן דוקרטי (Dan Docherty) נולד בגלאזגו שבסקוטלנד ב-1954. סיים תואר ראשון בלימודי משפטים ב-1974. ב-1975-1984 שירת כמפקח בכוחות משטרת הונג-קונג. הוא התאמן בטאי צי צואן תחת הנחייתו של צ'ן טין-הונג החל מ-1975. ייצג את הונג-קונג בהיאבקות full-contact, וזכה בתחרויות שונות. סיים לימודי סינית ב- Ealing College בלונדון ב-1985. חי בלונדון, מלמד ברחבי אירופה וכותב על טאי צ'י צ'ואן.

דב ויסברגר נולד ב-1947, בישראל. לאחר שירות צבאי ממושך, החל בגיל 40 ללמוד טאי צי צואן. התחיל את לימודיו בטייפה (טאיוואן), והמשיך בהונג-קונג בבית ספרו של צ'ן טין-הונג, אצל טונג צ'י-קין (Tong Chi-kin), אחיו של דן דוקרטי לקונג פו. מאז 1987 הוא תלמידו של דן דוקרטי. מלמד קורס טאי צ'י במסלול הכשרת מורים ל טאי צ'י במכללת וינגייט ובמסגרות נוספות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]