טאקי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
טאקי ~ TAKI
TAKI logo.png
לוגו המשחק באנגלית { TAKI }
מבית היוצר חיים שפיר
מס' שחקנים 2-10
גילאים מגיל 6 ומעלה
זמן המשחק עשרים דקות
מיומנות 112 קלפים

טאקי הוא משחק קלפים ישראלי שפותח על ידי מפתח המשחקים חיים שפיר. המשחק הוא גרסה ישראלית למשחק האיטלקי UNO[1] שפותח בשנות ה-70 ומהווה הרחבה ופיתוח של המשחק העממי "שמונה משוגע" או Crazy Eight המשוחק בקלפים רגילים.[2] מיד עם צאתו לאור בשנת 1983 הפך לרב-מכר ונמכר בהצלחה רבה במספר ארצות, ובראשן ישראל. פירוש השם "טאקי" הוא מפל מים ביפנית, והקלף הנושא שם זה במשחק מאפשר לשחקן "לשפוך עליו" את כל הקלפים מאותו הצבע. המשחק יצא לאור בישראל על ידי "המשחקים של חיים שפיר", יצרן משחקים ישראלי. מעצב הטאקי הוא ארי רון, מאייר "איה פלוטו"[3].

בשנת 2008 יצאה מהדורה מיוחדת ומוגבלת של משחק הטאקי באריזת פח לרגל 25 שנה לטאקי ו-60 למדינה.

מטרת המשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

מטרת המשחק היא להיפטר מכל הקלפים שביד.

חוקי המשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

מערבבים את הקלפים, ומחלקים שמונה קלפים לכל שחקן. יתר הקלפים נותרים בתור קופה כשפני הקלפים כלפי מטה. השחקנים אינם מגלים זה לזה את קלפיהם.

מן הקופה שולפים קלף פותח ומניחים אותו כשפניו כלפי מעלה. בפני כל שחקן בתורו עומדות שלוש אפשרויות:

 1. להניח קלף שצבעו או מספרו זהה לקלף הראשון.
 2. להניח קלף מיוחד (מפורט בהמשך) שצבעו כצבעו של הקלף הגלוי האחרון. לדוגמה, על קלף "9 אדום" ניתן להניח קלף "עצור אדום", "טאקי אדום", "פלוס אדום" וכדומה.
 3. להניח קלף מיוחד חסר צבע.
  שנה כיוון

שחקן שאינו יכול להניח אף קלף מידו ייקח קלף אחד מן הקופה והתור שלו נגמר עד לתורו הבא.

כאשר נותר לשחקן רק קלף יחיד, עליו להכריז על כך בקול בקריאת "קלף אחרון". אם לא הכריז על כך לפני שהשחקן הבא שיחק עליו לקחת ארבעה קלפים מהקופה.

קלפים מיוחדים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בחפיסת קלפי טאקי ישנם 112 קלפים, ההקלפים כוללים הספרות 1 עד 9, וקלפים מיוחדים.

2+[עריכת קוד מקור | עריכה]

מחייב את השחקן הבא למשוך 2 קלפים מהקופה או להניח קלף 2+ נוסף, מה שמחייב את השחקן הבא להניח 2+ נוסף או למשוך 4 קלפים מהקופה וכך הלאה. שחקן שאינו יכול לעקוב עם 2+ "נענש" ומושך מהקופה 2 קלפים עבור כל קלף 2+ שהונח לפניו. במידה ואחד השחקנים מסיים חפיסה והבא בתור אחריו שם +2 השחקן שסיים את החפיסה מחוייב לקחת 2 קלפים. לאחר מכן המשחק מתחדש, והקלף 2+ העליון כבר אינו פעיל והשחקן הבא יכול להניח כל קלף בצבע של ה2+, או כמובן 2+ נוסף בכל צבע שהוא.

+[עריכת קוד מקור | עריכה]

שחקן המניח קלף + צריך להניח קלף עם מספר בצבע זהה או קלף + נוסף. אם אינו יכול לשחק שוב עליו למשוך קלף מהקופה.

עצור[עריכת קוד מקור | עריכה]

השחקן הבא מאבד את תורו

שנה כיוון[עריכת קוד מקור | עריכה]

הופך את כיוון המשחק.

שנה צבע[עריכת קוד מקור | עריכה]

זהו קלף "חסר צבע". ניתן להניח קלף זה על כל קלף (מלבד על קלף +2 פעיל). שחקן המניח קלף "שנה צבע" חייב להכריז על הצבע שימשיך המשחק ובזאת מסתיים תורו; כך, אם השחקן שם קלף שנה צבע והכריז על צבע צהוב, אז השחקן שאחריו חייב לשים כל קלף צהוב שיש בידו. ניתן כמובן לחמוק מהוראת שינוי הצבע בעזרת קלף נוסף של שנה צבע או בעזרת קלף מלך. (ראה בהמשך).

מחליף ידיים (הקלף המשוגע)[עריכת קוד מקור | עריכה]

עם הנחת קלף זה, כל שחקן מעביר את קלפיו לשחקן היושב לידו, לפי הכיוון שקובע מי שהניח את הקלף. קלף זה בצבע אפור (חסר צבע) ולכן ניתן לשים אותו בכל רגע (למעט בזמן ש- 2+ פעיל). עקב חוסר האהדה, בוטל הקלף והחל משנת 2011 הוא אינו נמכר יותר כחלק מחבילות.

מלך[עריכת קוד מקור | עריכה]

קלף מלך ניתן לשחק בכל מצב של הקופה (מעין ג׳וקר), נוסף על כל הטלת קלף זה מבטלת את ה2+ במידה והונח לפניו.

טאקי[עריכת קוד מקור | עריכה]

טאקי

הנחת קלף זה מאפשר למשתמש בו לשים עליו את כל הקלפים שבידו מהצבע של הטאקי. כשיורדים עם טאקי וקלפים נוספים, כל הקלפים חייבים להיות מאותו הצבע של הטאקי. חשוב! על השחקן שהשתמש בטאקי לסגור אותו בסוף התור על ידי ההכרזה "טאקי סגור". אם הוא אינו סוגר את הטאקי, הוא נחשב עדיין "טאקי פתוח" והשחקן הבא רשאי לנצל אותו ולהיפטר גם הוא מכל הקלפים בצבע הטאקי. הטאקי נותר פתוח עד אשר אחד השחקנים שעשו בו שימוש יכריז "טאקי סגור" או אם שוחק כבר קלף בצבע אחר.

סופר טאקי[עריכת קוד מקור | עריכה]

קלף טאקי חופשי המקבל את הצבע של הקלף המוביל (הקלף העליון שבקופה). לא ניתן להחליף באמצעותו את הצבע המוביל. איסור החלפת הצבע בעזרת הקלף סופרטאקי נכנס לתוקפו על ידי הממציא לאחר הכנסת הקלף מלך כדי לשמור על איזון ולהגביר את המרכיב הטקטי במשחק.

3+[עריכת קוד מקור | עריכה]

שילוב הקלף פלוס והקלף 3 מאותו הצבע יוצר פקודה מיוחדת. שחקן המניח צירוף זה מכריח את כל שאר השחקנים למשוך 3 קלפים מהקופה. השחקנים יכולים לַחְמוֹק מכך אם אחד מהם אוחז בידו את הצירוף הזה (בכל צבע). הוא רשאי לשחק אותו גם אם אין זה תורו ולהציל את כולם, ובנוסף הוא הופך את היוצרות ומאלץ את השחקן הראשון למשוך 3 קלפים מהקופה.

בעבר היה קלף יחיד שפקודתו הייתה כזו.

3 שבור

בעבר היה קלף שפקודתו הייתה לקחת שלושה קלפים בעצמך.

היום כבר אין את אותו קלף.

המנצח[עריכת קוד מקור | עריכה]

השחקן הראשון שנותר ללא קלפים בידו הוא המנצח במשחק.

במקרה של סדרת משחקים, מסכמים את ערכי כל הקלפים שנותרו ביד השחקנים האחרים וקלפי הפקודה, וצוברים אותם בתור "נקודות שליליות" (על כל קלף פקודה מקבלים 10 נקודות שליליות). בתום הסדרה, השחקן עם מספר הנקודות המועט ביותר הוא המנצח.

טורניר פירמידה

מחלקים 8 קלפים לכל משתתף. כל שחקן שנפטר מהקלף האחרון שבידו מנצח אבל אינו מסיים את המשחק אלא עולה שלב. שחקן שעולה שלב מושך מהקופה קלפים במספר הקטן באחד ממספר הקלפים אתם התחיל את השלב שזה עתה ניצח. שאר המשתתפים פשוט ממשיכים לשחק עם הקלפים שבידיהם. כך מתנהל המשחק וכל שחקן מתקדם בשלבים בקצב הניצחונות שלו במטרה להגיע ראשון לראש הפירמידה. שחקן שניצח בשלב האחרון, השלב בו הוא מתחיל עם קלף אחד בלבד, הוא זה שהגיע לראש הפירמידה וניצח בטורניר. 

ניצחון באמצעות קלפי פקודה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אם הקלף האחרון שנותר לשחקן ביד הוא קלף פקודה, והשחקן בחר להניח את הקלף, חובה לבצע את הפקודה לפני שאותו שחקן ינצח. במקרה כזה השחקן אכן ינצח רק אם ביצוע הפקודה הסתיים, מבלי שזו גרמה לו לקבל קלפים נוספים. להלן פירוט של קלפי פקודה בעייתיים מבחינה זו:

 • 2+ - הנחת קלף 2+ כקלף אחרון תוביל בדרך-כלל לניצחון, אלא אם כן לכל שאר השחקנים קלף זהה - ובכך יכריחו את השחקן שנותר ללא קלפים לקחת קלפים מהקופה.
 • קלף משוגע - לא ניתן לנצח באמצעות קלף זה כלל. להפך, הנחת קלף זה כקלף אחרון תגרום בהכרח להפסד, שכן השחקן שהניח אותו יחליף את היד (הריקה) שלו עם אחד השחקנים שלצידו, ואותו שחקן הוא זה שינצח.
 • + - לא ניתן לנצח באמצעות הנחת קלף זה כקלף אחרון, שכן חובה להניח אחריו קלף נוסף באותו צבע, ומכיוון שזה בלתי-אפשרי ללא קלפים ביד, אסור לשחק אותו במצב זה. בגרסה המתירנית יותר השחקן ייאלץ לקחת קלף מהקופה (ולהכריז שוב "קלף אחרון").
 • 3+ - כמו ב-2+, ניתן לנצח עם צירוף זה, אלא אם לשחקן אחר יש גם כן את הצירוף 3+ ואז הוא יכול להכריח את השחקן שנותר ללא קלפים לקחת 3 קלפים מהקופה.

גרסאות נוספות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מלך, 3+

וריאציות שונות של המשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • טאקי חיות (קוקוטאקי)
 • "לוגי", טאקי המבוסס על אותיות.

גרסאות מחשב[עריכת קוד מקור | עריכה]

למשחק טאקי יש גרסת אונליין ואפליקצייה לסמרטפונים אייפון ואנדרואיד.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]