טאקי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
טאקי ~ TAKI
TAKI logo.png
לוגו המשחק באנגלית
מבית היוצר חיים שפיר
מס' שחקנים 2-10
גילאים מגיל 6 ומעלה
זמן המשחק עשרים דקות
מיומנות אבחנה, זיכרון, תכנון וחישובי סיכויים

טאקי הוא משחק קלפים ישראלי נפוץ שיצא לאור ושווק על ידי מפתח המשחקים חיים שפיר.

המשחק הוא פיתוח והרחבה של המשחק העממי "שמונה משוגע" (Crazy Eights), בגרסת הבסיס שלו הוא זהה למשחק UNO(אנ') האמריקאי.

טאקי, כולל תוספות של קלפים וחוקים בלעדיים המעניקים לו מרכיבים אסטרטגיים שאינם קיימים בגרסה העממית ובגרסאות המסחריות שלו אונו, סולו, מאו-מאו ועוד והפכו את המשחק העממי המבוסס בעיקרו על מזל למשחק המשלב מזל ואסטרטגיה.

מיד עם צאתו לאור בשנת 1983 הפך לרב-מכר ונמכר בהצלחה רבה במספר ארצות, ובראשן ישראל. פירוש השם "טאקי", הוא מפל מים ביפנית, והקלף הנושא שם זה במשחק מאפשר לשחקן "לשפוך עליו" את כל הקלפים מאותו הצבע. המשחק יצא לאור בישראל על ידי "המשחקים של חיים שפיר", המוציא לאור את כל משחקיו של חיים שפיר. מעצב קלפי הטאקי הוא ארי רון, מאייר "איה פלוטו"[1].

עם השנים, ממציא המשחק מעדכן את החוקים ומוסיף קלפים מיוחדים המגבירים את המרכיבים האסטרטגיים.

בשנת 2008 יצאה מהדורה מיוחדת של משחק הטאקי באריזת פח לרגל 25 שנה לטאקי ו-60 למדינה.

מטרת המשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

מטרת המשחק היא להיפטר מכל הקלפים שביד.

חוקי המשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

מערבבים את הקלפים, ומחלקים שמונה קלפים לכל שחקן. יתר הקלפים נותרים בתור קופה כשפני הקלפים כלפי מטה. השחקנים אינם מגלים זה לזה את קלפיהם.

מן הקופה שולפים קלף פותח ומניחים אותו כשפניו כלפי מעלה. בפני כל שחקן בתורו עומדות שלוש אפשרויות:

 1. להניח קלף שצבעו או מספרו זהה לקלף הראשון.
 2. להניח קלף מיוחד (מפורט בהמשך) שצבעו כצבעו של הקלף הגלוי האחרון. לדוגמה, על קלף "9 אדום" ניתן להניח קלף "עצור אדום", "טאקי אדום", "פלוס אדום" וכדומה.
 3. להניח קלף מיוחד חסר צבע.

שחקן שאינו יכול להניח אף קלף מידו ייקח קלף אחד מן הקופה והתור שלו נגמר עד לתורו הבא.

כאשר נותר לשחקן רק קלף יחיד, עליו להכריז על כך בקול בקריאת "קלף אחרון". אם לא הכריז לפני ששם את הקלף האחרון הוא צריך לקחת ארבעה קלפים מהקופה.

בגרסה מסוימת, כאשר שחקן גומר את שמונת קלפיו, הוא מקבל שבעה קלפים, וכאשר הוא גומר אותם, הוא מקבל שישה וכן הלאה. שחקן שגמר את הקלף האחרון ראשון ניצח.

קלפים מיוחדים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בחפיסת סטנדרטית של טאקי ישנם 116 קלפים, הקלפים כוללים הספרות 1 עד 9, וקלפים מיוחדים.

2+[עריכת קוד מקור | עריכה]

מחייב את השחקן הבא למשוך 2 קלפים מהקופה או להניח קלף 2+ נוסף, מה שמחייב את השחקן הבא להניח 2+ נוסף או למשוך 4 קלפים מהקופה וכך הלאה. שחקן שאינו יכול לעקוב עם 2+ "נענש" ומושך מהקופה 2 קלפים עבור כל קלף 2+ שהונח לפניו. לאחר מכן המשחק מתחדש, והקלף 2+ העליון כבר אינו פעיל והשחקן הבא יכול להניח כל קלף בצבע של ה2+, או כמובן 2+ נוסף בכל צבע שהוא.

+[עריכת קוד מקור | עריכה]

שחקן המניח קלף + זוכה בתור נוסף. אם אינו יכול להניח קלף מתאים עליו למשוך קלף מהקופה.

עצור[עריכת קוד מקור | עריכה]

השחקן הבא מאבד את תורו.

שנה כיוון[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקלף שנה כיוון

הופך את כיוון המשחק. הקלף מוסיף 10 נקודות לשחקן.

שנה צבע[עריכת קוד מקור | עריכה]

זהו קלף "חסר צבע". ניתן להניח קלף זה על כל קלף (חוץ מעל קלף +2 פעיל). שחקן המניח קלף "שנה צבע" חייב להכריז על הצבע שימשיך המשחק ובזאת מסתיים תורו; כך, אם השחקן שם קלף שנה צבע והכריז על צבע צהוב, אז השחקן שאחריו חייב לשים קלף צהוב כלשהו שיש בידו. ניתן לחמוק מהוראת שינוי הצבע בעזרת קלף נוסף של שנה צבע או בעזרת קלף מלך (ראו בהמשך).

הקלף המשוגע[עריכת קוד מקור | עריכה]

עם הנחת קלף זה, כל שחקן מעביר את קלפיו לשחקן היושב לידו, לפי הכיוון שקובע מי שהניח את הקלף. קלף זה בצבע אפור (חסר צבע) ולכן ניתן לשים אותו בכל רגע (למעט בזמן ש-2+ פעיל). עקב חוסר האהדה, בוטל הקלף והחל משנת 2011 הוא אינו נמכר יותר כחלק מחבילות.

מלך[עריכת קוד מקור | עריכה]

המלך מבטל את החובה לציית לקלף המוביל, כולל פקודה במידה והייתה, ומעניק לשחקן תור נוסף שבו הוא חופשי לשחק כל קלף שיבחר. קלף מלך אינו יכול לבטל את הרצף 3+.

טאקי[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקלף טאקי

הנחת קלף זה מאפשר למשתמש בו לשים עליו את כל הקלפים שבידו מהצבע של הטאקי. כשיורדים עם טאקי וקלפים נוספים, כל הקלפים חייבים להיות מאותו הצבע של הטאקי. על השחקן שהשתמש בטאקי לסגור אותו בסוף התור על ידי ההכרזה "טאקי סגור". אם הוא אינו סוגר את הטאקי, הוא נחשב עדיין "טאקי פתוח" והשחקן הבא רשאי לנצל אותו ולהיפטר גם הוא מכל הקלפים בצבע הטאקי. הטאקי נותר פתוח עד אשר אחד השחקנים שעשו בו שימוש יכריז "טאקי סגור" או אם שוחק כבר קלף בצבע אחר.

סופר טאקי[עריכת קוד מקור | עריכה]

קלף טאקי חופשי המקבל את הצבע של הקלף שתחתיו. לא ניתן להחליף באמצעותו את הצבע המוביל. איסור החלפת הצבע בעזרת הקלף סופרטאקי נכנס לתוקפו על ידי הממציא לאחר הכנסת הקלף מלך כדי לשמור על איזון ולהגביר את המרכיב הטקטי במשחק.

3+[עריכת קוד מקור | עריכה]

מחייב את כל השחקנים (פרט לזה שהניח אותו) לקחת 3 קלפים מהקופה. מותר להניח אותו רק על קלפים שאינם קלפי פקודה.

3 שבור[עריכת קוד מקור | עריכה]

מותר לשים אותו על 3+ שהונח בקופה גם אם אין זה תורו של השחקן שמחזיק בו. קלף זה מבטל את הפקודה של הקלף 3+ ובנוסף, מחייב את השחקן שהניח את הקלף 3+ לקחת 3 קלפים בעצמו. שחקן יכול להיפטר מהקלף הזה מבלי להניחו על 3+ אולם אז הוא יכול לעשות זאת בתורו בלבד ובמקומו עליו למשוך 3 קלפים מהקופה.

קלפי 3+ הוכנסו למשחק מספר שנים לאחר צאתו לאור, אולם לאחר מספר שנים הוצאו, ובמקומם הוכנס "חוק +3" שאפשר את אותם המהלכים בעזרת שילוב של שני קלפים: קלף 3 וקלף + מאותו הצבע. בשנת 2015 החזיר הממציא את שני הקלפים הללו לחפיסה וביטל את "חוק +3".

ניצחון באמצעות קלפי פקודה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקלפים: מלך, 3+ (שבור), 3+, קלף משוגע (שמאל), קלף משוגע (ימין)

אם הקלף האחרון שנותר לשחקן ביד הוא קלף פקודה, והשחקן בחר להניח את הקלף, חובה לבצע את הפקודה לפני שאותו שחקן ינצח. במקרה כזה השחקן אכן ינצח רק אם ביצוע הפקודה הסתיים, מבלי שזו גרמה לו לקבל קלפים נוספים. להלן פירוט של קלפי פקודה בעייתיים מבחינה זו:

 • 2+ - הנחת קלף 2+ כקלף אחרון תוביל בדרך-כלל לניצחון, אלא אם כן לכל שאר השחקנים קלף זהה - ובכך יכריחו את השחקן שנותר ללא קלפים לקחת קלפים מהקופה.
 • קלף משוגע - לא ניתן לנצח באמצעות קלף זה כלל. להפך, הנחת קלף זה כקלף אחרון תגרום בהכרח להפסד, שכן השחקן שהניח אותו יחליף את היד (הריקה) שלו עם אחד השחקנים שלצידו, ואותו שחקן הוא זה שינצח.
 • + - לא ניתן לנצח באמצעות הנחת קלף זה כקלף אחרון, שכן חובה להניח אחריו קלף נוסף באותו צבע, ומכיוון שזה בלתי-אפשרי ללא קלפים ביד, אסור לשחק אותו במצב זה. בגרסה המתירנית יותר השחקן ייאלץ לקחת קלף מהקופה (ולהכריז שוב "קלף אחרון").
 • 3+ - כמו ב-2+, ניתן לנצח עם צירוף זה, אלא אם לשחקן אחר יש גם כן את הצירוף 3+ ואז הוא יכול להכריח את השחקן שנותר ללא קלפים לקחת 3 קלפים מהקופה.

אליפות הטאקי הרשמית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2017 התקיימה לראשונה אליפות הטאקי הרשמית בישראל. האליפות נערכה בלונדע - מוזיאון הילדים של באר שבע בשיתוף פעולה עם חיים שפיר ומשחקי שפיר. הטורניר התקיים בשני שלבים - שלב המוקדמות בחג סוכות בו התמודדו כאלפיים משתתפים ושלב הגמר בו התמודדו הזוכים שהעפילו משלב המוקדמות. אל שולחן הגמר העפילו עמרי אביב חייל בן 20, שיראל שביט בת ה11, גדי אלמליח בן ה8 ואביב פייגל בן ה48. בסיום התמודדות בת שלושה סבבים זכה פייגל במקום השלישי, שיראל וגדי זכו יחד במקום השני ועמרי אביב הוכתר כאלוף הטאקי הרשמי של ישראל לשנת 2017. יחד עם התואר זכה אביב בטיסה משפחתית לפארק שעשועים באירופה.[2]

בסוכות 2018 תיערך האליפות בשנתה השנייה בלונדע.[3]

גרסאות נוספות[עריכת קוד מקור | עריכה]

וריאציות שונות של המשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • טאקי חיות (קוקוטאקי)
 • "סופר טאקי", טאקי מעודכן עם קלפים חדשים.
 • "לוגי", טאקי המבוסס על אותיות.
 • אונו, טאקי המבוסס על מספרים בספרדית.

גרסאות מחשב[עריכת קוד מקור | עריכה]

למשחק טאקי יש גרסת אונליין ואפליקצייה לסמרטפונים אייפון, Windows Phone ואנדרואיד.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ דפנה ארד, כשבאשיר למד לרקוד, באתר הארץ, 7 באוקטובר 2011
 2. ^ "מי אלוף הטאקי של ישראל? גמר אליפות הטאקי הראשונה בעולם התקיים בלונדע בבאר שבע". באר שבע סיטי. בדיקה אחרונה ב-2 באוקטובר 2017. 
 3. ^ "אליפות הטאקי - לונדע - אליפות הטאקי הראשונה של ישראל". מוזיאון הילדים של באר שבע ע"ש ג'ק, ג'וזף ומורטון מנדל (בעברית). בדיקה אחרונה ב-2 באוקטובר 2017.