טבח לורנס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
איור של העיר לורנס לאחר הטבח

טבח לורנס (או פשיטת קוואנטריל) הוא הכינוי שניתן לפשיטת כוח הגרילה "הפושטים של קוואנטריל" על העיר לורנס במדינת קנזס שבארצות הברית ב-21 באוגוסט 1863, במהלך מלחמת האזרחים האמריקנית. במהלך הפשיטה הועלו באש חלק מבתי העיר ונרצחו כ-200 מתושביה. העיר נודעה כתומכת של מדינות האיחוד ואילו הפושטים של קוואנטריל היו מתומכי מדינות הקונפדרציה.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

מדינת קנזס הצעירה הצטרפה לארצות הברית ב-1861, ערב מלחמת האזרחים האמריקנית, ונמנתה עם מדינות האיחוד. העבדות בה הייתה אסורה. שנים רבות לפני כן כבר התקיימה על רקע זה מתיחות בינה לבין שכנתה ממזרח מיזורי, שהייתה מדינת עבדות. בשנים אלו התרחשו תקריות בין מיליציות חמושות משתי המדינות. תקופה זו נודעה בכינוי קנזס המדממת.

העיר לורנס שבמזרח קנזס, שכבר הותקפה פעם אחת בשנת 1856, נחשבה למטרה עבור המיליציות תומכות העבדות ממיזורי בהיותה מוקד של התנגדות לעבדות וכן שטח כינוס לחיילי צבא האיחוד ולמיליציות מקומיות (שכונו ג'ייהוקרס (Jayhawker)) אשר פשטו על חוות ומטעים במחוזות המערביים של מיזורי.

יוזם ההתקפה על לורנס היה ויליאם קוואנטריל (William Quantrill) בן ה-26, מנהיגה של קבוצת הגרילה תומכת הקונפדרציה "הפושטים של קוואנטריל" (Quantrill's Raiders). מטרתו העיקרית (עם מטרה משנית של ביזה) הייתה לנקום בתושבי לורנס. הרצון בנקם נבע מפשיטות של אנשי גרילה תומכי האיחוד על מקומות יישוב במערב מיזורי, ובפרט הפשיטה על העיר אוסאולה (Osceola) שבמיזורי בספטמבר 1861, שבה נבזזה והוצתה העיר ותשעה מתושביה הוצאו להורג לאחר משפט שדה. זאת ועוד: בראשית 1863 ערכו קבוצות חמושות שבסיסן בלורנס שורה של פשיטות על מערב קנזס שכוונו למנוע מתן סיוע אזרחי לצבא הקונפדרציה, אך לוו במעשי זוועה - הצתות, ביזה ורצח של עשרות אזרחים.

שאיפת הנקם של קוואנטריל הוזנה גם על ידי מעצר נשים ונערות בנות משפחות של אנשי גרילה ממיזורי על ידי חיילי צבא האיחוד, ובמיוחד מאורע שבו התמוטט בקנזס סיטי מבנה ששימש כבית מעצר לנשים אלו. בהתמוטטות שהתרחשה ב-13 באוגוסט 1863 נספו חמש מהעצורות, כולן בנות פחות מעשרים. לאחר ההתמוטטות נפוצה שמועה, שככל הנראה הייתה חסרת בסיס, כי השומרים במבנה הביאו להתמוטטותו בכוונה תחילה. ההתמוטטות אמנם אירעה לאחר שכבר הותוותה תוכנית הפשיטה על לורנס, אך הוסיפה דלק לשאיפת הנקם של הפושטים.

ההתקפה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ההתקפה על לורנס הוצאה לפועל לאחר תכנון מדוקדק. קוואנטריל בא בדברים עם מנהיגי קבוצות גרילה נוספות ממיזורי, רכש את אמונם וגייס אותם למשימה. כ-300 עד 400 אנשי גרילה רוכבי סוסים - מרביתם צעירים מתחת לגיל עשרים - עשו את דרכם אל לורנס במספר טורים עצמאיים. חלק מהרוכבים עשו את דרכם לעיר במשך 24 שעות וקשרו את עצמם לאוכפים על מנת שלא יפלו מהם אם יירדמו. הטורים השונים התלכדו יחד ממזרח לעיר לפי תיאום מראש לקראת השעה 05:00 בבוקר יום ההתקפה.

לאחר שהציבו תצפית על גבעה בעיר ולכדו מבנה מרכזי ששימש כמפקדת הפשיטה התפזרו הרוכבים בעיר. הם החזיקו בעיר במשך כארבע שעות, בזזו בתי עסק, הציתו מבנים והרגו בתושבים. בסך הכל נשרפו כרבע מהמבנים בעיר ונרצחו 185 עד 200 גברים ונערים (צעיר הקורבנות היה בן 12 או 14). מעט לפני ההתקפה עזבה את העיר קבוצת חיילים שהייתה מוצבת בה. התוקפים השיגו הפתעה מוחלטת ולכן אנשי המיליציה שנמצאו בעיר לא הצליחו להתארגן להגנה על התושבים. בידי הפושטים היו רשימות של מבנים לשריפה ושל קורבנות מיועדים. בראש הרשימה הוצב הסנאטור ג'יימס ליין, מפקד הפשיטה על אוסאולה, אך הוא הצליח להימלט מפני הפושטים.

בשעה תשע בבוקר עזבו הפושטים את העיר מזרחה והתפצלו למספר טורים נפרדים כדי להכביד על ניהול מרדף אחריהם. הם ספגו רק אבדות מעטות במהלך הפשיטה.

ההתקפה על לורנס נחשבת לאחד האירועים העקובים מדם בתולדות קנזס. סמלה של לורנס ובו איור של עוף חול העולה מאפר השריפות בה, מנציח עד היום את המאורע.

לאחר ההתקפה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר הטבח הוציא גנרל תומאס יואינג מצבא האיחוד את הצו הכללי מס' 11 שהורה על פינוי אלפי תושבים במחוזות המערביים של מיזורי הסמוכים לגבול קנזס מבתיהם. בעקבות הפקודה השחיתו והחריבו לחלוטין אנשי גרילה תומכי האיחוד חמישה מהמחוזות המערביים של מיזורי.

שרידי כוח הגרילה של ויליאם קוואנטריל הובסו בקנטקי על ידי חיילי צבא האיחוד במאי 1865, שבועות מעטים לאחר תום המלחמה. קוואנטריל עצמו נפצע קשה באותו קרב ומת מפצעיו בחודש שלאחר מכן.


קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]