טבח מרזבוטו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
שרידי הכנסייה במונטה סולה

טבח מרזבוטו (איטלקית Strage di Marzabotto) היה אירוע רצח המוני שבוצע ב-1944 על ידי חיילים גרמנים מיחידות הואפן אס אס, בכפר איטלקי קטן בשם מרזבוטו וכפרים נוספים סמוכים לו השוכנים במורדות מונטה סולה בהרי האפנינים - ליגוריים בנפת בולוניה, 30 ק"מ דרומית מבולוניה. היה זה אחד ממעשה הטבח הגדולים שבוצעו על ידי האס.אס. בזירה האיטלקית במהלך מלחמת העולם השנייה.

הטבח בוצע בין 29 בספטמבר ל-5 באוקטובר 1944, כתוצאה מההערכה הגרמנית כי אנשי הכפר תמכו בפרטיזנים ובתנועת ההתנגדות האיטלקית (Resistenza italiana). חיילים מדיביזיית הואפן אס.אס. :"16. SS-Panzergrenadier-Division „Reichsführer SS“" בפיקודו של ולטר רדר (Walter Reder), רצחו באופן שיטתי מאות אזרחים תושבי הכפר מרזבוטו וכפרים שכנים: גריזאנה מורנדי (Grizzana Morandi) ומונזונו (Monzuno).

במשך השנים הועלו השערות לגבי מספר הקרבנות: מקורות אחדים דיווחו על 1,830 נרצחים, אחרים טענו על 955 קרבנות. הדיווח של המוסד העוסק בזיכרון הקרבנות: "Fondazione Scuola di Pace di Montesole" מוסר על 770 קרבנות, מספר התואם את הדיווח הגרמני, אשר מפקדו דיווח על "הוצאה להורג של 728 שודדים (בנדיטים)". בין הקרבנות: 45 - תינוקות מתחת לגיל שנתיים, 110 - ילדים בני פחות מ-10, 95 - נערים בני פחות מ-16 ו-142 קשישים בני יותר מ-60, בין הנרצחים היו 316 נשים וכן 5 כמרים.

דיווח אחר מוסר על 262 פגיעות בנשים שנעשו על ידי חיילים ממוצא מונגולי אשר צורפו לחיילי האס.אס. באותו אזור[1].

בשנת 2007 נידונו, בהיעדרם, 10 מתוך 17 קציני האס.אס על רצח האזרחים. בית משפט צבאי איטלקי בלה ספציה מצא אותם אשמים בדין ודן אותם למאסר עולם. כן הם נדרשו לשלם פיצוי כספי לניצולים ולקרובי הקרבנות בסך 100 מיליון אירו[2].

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • Marzabotto: The Crimes of Walter Reder - SS-Sturmbannführer, by Christian Ortner ,Vienna, 1985
  • Silence on Monte Sole, by Jack Olsen New York, 1968

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא טבח מרזבוטו בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ [1]
  2. ^ כתבה באתר ה-BBC