לדלג לתוכן

טבעת מצב רוח

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

טבעת מצב רוח היא טבעת המשנה את צבעה בהתאם לטמפרטורת הגוף. הטבעת מהווה סוג של ביופידבק וכביכול מגלה את מצב רוחו של האדם שעונד אותה, לפי הטמפרטורה שלו. הטבעת הייתה פופולרית בשנות ה-70 והיא נחשבת לאחד מהסמלים של העשור. כיום ניתן להשיג את הטבעת גם בצורת עגילים, שרשרות וטבעות רגליים.

טבעת מצב הרוח הומצאה בסוף שנות השישים על ידי יצרן תכשיטים בשם מרווין ורניק. ורניק קיבל את הרעיון לטבעת לאחר שראה את חברו הרופא משתמש ברצועה תרמוכרומית במהלך ניתוח שנועד למדוד את הטמפרטורה של המטופל ישירות מהמצח שלו.

אופן הפעולה של הטבעת

[עריכת קוד מקור | עריכה]
טבעת מצב רוח.

האבן בטבעת היא בעצם גביש נוזלי טרמוכרומי המוקף בזכוכית. גביש זה רגיש מאוד וצורתו משתנה עם שינוי הטמפרטורה שלו, דבר הגורם לו להחזיר אורכי גל שונים ובכך לשנות את צבעו. בגלל מספרן הרב של הגרסאות, אין אחידות מלאה בנוגע לצבעים בן כל סוגי הטבעות. אולם, רוב הטבעות מכוונות כך שיראו את הצבע הירוק ב 27.7 מעלות צלזיוס - הטמפרטורה הממוצעת של אדם בהתחשב במרחק הטבעת מהגוף ובסביבה ממוצעת. דבר זה יוצר ברוב הטבעות את סט הצבעים הבא:

כשאדם שרוי במתח נפשי, טמפרטורת הגוף שלו יורדת, דבר הבא לידי ביטוי בשינוי צבע הטבעת לאדום, אפור חום ולבסוף שחור. להפך, כאשר אדם רגוע או במצב של תשוקה, טמפרטורת הגוף עולה, דבר הגורם לטבעת להשתנות לכחול ולסגול.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]