לדלג לתוכן

טובה אשר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
טובה אשר
לידה המאה ה־20
נְתַנְיָה, ישראל עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה ישראל עריכת הנתון בוויקינתונים
פרסים והוקרה פרס אופיר לעריכה הטובה ביותר עריכת הנתון בוויקינתונים
פרופיל ב-IMDb
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

טובה אשר היא עורכת סרטים ישראלית. חברה בוועד האקדמיה הישראלית לקולנוע וטלוויזיה. זוכת פרס אופיר לעריכת הסרט "ההסדר".

קורות חייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

טובה אשר נולדה בנתניה, בת להורים שהיגרו מצ'כוסלובקיה והכירו בישראל. בתום לימודיה בבית הספר התיכון בנתניה עברה לתל אביב והחלה בלימודיה האקדמיים, שנשלמו בקבלת תואר ראשון בפילוסופיה ובסוציולוגיה מאוניברסיטת תל אביב.

אשר עבדה כעוזרת עריכה עם העורך דב הניג בסרטים שונים. עבודת העריכה הראשונה שלה הייתה הגרסה העברית לסרט "Diamonds", הפקה בינלאומית בבימויו של מנחם גולן. הסרט התיעודי הראשון שערכה היה טרילוגיה בשם "בית שמש" עבור הערוץ הראשון, בבימויה של אסתר דר; אחריו ערכה סרטים תיעודיים עם עמוס גיתאי ועם רם לוי. באותה תקופה אף ערכה עבור רם לוי את הדרמה "חירבת חיזעה", המבוססת על סיפור מאת ס. יזהר. לאחר מכן ערכה את "קובי ומאלי" בבימויו של יצחק צפל ישורון, סרט עלילתי באורך מלא שנעשה עבור הטלוויזיה.

סרט הקולנוע הראשון שערכה היה "נועה בת 17", בבימויו של יצחק צפל ישורון. עבור עריכת הסרט קיבלה אשר את פרס העורכת המצטיינת לשנת 1982. בשנת 1984 ערכה את הסרט "מאחורי הסורגים" של הבמאי אורי ברבש; הסרט הגיע למועמדות לפרס האוסקר לסרט הזר הטוב ביותר, התקבל לתחרות בפסטיבל ונציה והיה לסרט הישראלי הראשון שהופץ על ידי חברת האחים וורנר בעולם. ב-1986 ערכה את "מלכת הכיתה" בבימויו של יצחק צפל ישורון. סרט בינלאומי נוסף שערכה היה "החולמים" בבימויו של אורי ברבש ובכיכובה של קלי מקגיליס. בשנת 1988 ערכה אשר את הסרט "נישואין פיקטיביים", סרטו הראשון כבמאי של חיים בוזגלו, וכן הייתה שותפה בעיבוד נוסף של התסריט. על הסרט קיבלה אשר פרס העורך המצטיין לשנת 1989.

בשנת 1991 ערכה את הסרטים "אחד משלנו" של האחים ברבש ו"שדות ירוקים" של יצחק צפל ישורון, שזכה בפרס וולג'ין (פרס הסרט הטוב ביותר בפסטיבל הקולנוע ירושלים). בשנת 1993 ערכה את הסרט "גולם במעגל", סרטו הארוך הראשון של הבמאי ענר פרמינגר. הסרט זכה בפרס וולג'ין (פרס הסרט הטוב ביותר בפסטיבל ירושלים). בשנת 1996 ערכה אשר עם הבמאי משה מזרחי את סרטו "נשים", המבוסס על ספור מאת הסופר חיים הזז ואת "קיצור תולדות האוהבים" של יצחק צפל ישורון, ובשנת 1998 ערכה את הסרט "קרקס פלשתינה" של אייל חלפון, שזכה בפרס אופיר לסרט הטוב ביותר לשנת 1999. ב-1999 ערכה את סרט הטלוויזיה "זמן אוויר" בבימויו של יצחק צפל ישורון. בשנת 2000 ערכה את סרטו העלילתי הראשון באורך מלא של יוסף סידר, "ההסדר". הסרט זיכה אותה בפרס העורכת המצטיינת לשנת 2000, ואת הסרט בפרס אופיר לסרט הטוב ביותר לשנת 2000. בשנת 2003 החלה אשר לעבוד עם הבמאי ערן ריקליס; היא ערכה את הסרט "הכלה הסורית" שזכה בארבעה פרסים בפסטיבל מונטריאול, ובעוד פרסים רבים בעולם, וב-2007 ערכה את הסרט "עץ לימון" שהופץ בהצלחה גדולה באירופה. בשנת 2009 שוב שיתפה פעולה עם ריקליס וערכה את סרטו "שליחותו של הממונה על משאבי אנוש", שזכה בפרס אופיר לסרט הטוב ביותר לשנת 2010 ובעוד מספר פרסים.

בשנים 1998–2001 ערכה את הסדרה "טירונות" של האחים ברבש, ששודרה בערוץ 2 בטלוויזיה. כמו כן ערכה את הסדרה עטורת הפרסים של האחים ברבש "מיי פירסט סוני", המבוססת על ספרו של בני ברבש, הנושא את אותו הכותר. הסדרה זכתה בפרס לסדרת הדרמה הטובה ביותר בפסטיבל ירושלים. בשנת 2005 ערכה אשר סדרה עלילתית בשם "חדר מלחמה", סדרה בת תריסר פרקים אותה יצר יאיר לפיד.

אשר עבדה באופן קבוע עם הבמאים יצחק צפל ישורון, אורי ברבש, וערן ריקליס. מלבד זאת עבדה גם עם רם לוי, איתן ענר, עמוס גוטמן, חיים בוזגלו, אייל חלפון, יוסף סידר, דינה צבי ריקליס, ענר פרמינגר, משה מזרחי, מיכל בת-אדם, מנחם גולן ורבים אחרים.

בשנים 2007–2011 כתבה תסריט לסרט באורך מלא, "נדיה - שם זמני", ביחד עם ענת אשר. התסריט זכה במענק פיתוח מ"המיזם לקולנוע וטלוויזיה בירושלים" בשנת 2008, ובהמשך בשנת 2010 קיבל מענק הפקה. בשנת 2013 קיבל התסריט מענק הפקה נוסף מקרן הקולנוע הישראלי, והופק כקופרודוקציה ישראלית-אנגלית, בבימויה של אשר, בכיכובה של השחקנית נטע שפיגלמן, ובהשתתפות עודד לאופולד, עלי סלימאן, אלי קרן-אסף, רובא בלאל-עספור ואחרים. הסרט "נדיה - שם זמני" הוקרן לראשונה בפסטיבל הקולנוע ירושלים בשנת 2015, שם זכה בפרס הסרט הטוב ביותר מטעם "פורום מבקרי הקולנוע בישראל". את בכורתו הבינלאומית עשה בפסטיבל הקולנוע Black Nights Film Festival שבטאלין, אחד מחמישה עשר הפסטיבלים המדורגים ראשונים בעולם. מאז הוסיף הסרט והשתתף בפסטיבלים בינלאומיים רבים.

טובה אשר לימדה עריכה בחוג לקולנוע וטלוויזיה באוניברסיטת תל אביב (1985-1980), וחנכה סרטי גמר בבית הספר לקולנוע "סם שפיגל" בירושלים (1996-1990). בבית הספר לקולנוע שבמדרשה לאומנות בבית ברל, הייתה חלק מצוות ההקמה ושימשה מורה לעריכה וחונכת סרטי גמר (2006-1994).

טובה אשר נשואה ליוני אשר, היסטוריון של אמנות הרנסאנס מאוניברסיטת חיפה. להם שני ילדים, ענת ויאיר (במאי ועורך).

סרטים עלילתיים, תעודיים וסדרות שערכה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תסריטים שכתבה[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • 1995-1993 - כתיבת תסריט לסרט באורך מלא "הטור של הדסה"
 • 1996-1995 - כתיבת סינופסיס לסדרת טלוויזיה "המורה לפסנתר"
 • 1995 - עוזרת במאי ושותפה לכתיבה של "ב-72 לא הייתה מלחמה"
 • 2011-2007 - כתיבת תסריט לסרט באורך מלא, ביחד עם ענת אשר, "נדיה - שם זמני"
 • 2009 - כתיבת תסריט לסרט דוקומנטרי "בלדה למוכה ירח".

סרט שביימה[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • 2015 "נדיה - שם זמני"

פרסים ומענקים בהם זכתה[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • 1985 - פרס העורך המצטיין מטעם "המועצה הציבורית לתרבות ולאמנות" עבור הסרט "נועה בת 17"
 • 1986 - פרס העורך המצטיין מטעם "המועצה הציבורית לתרבות ולאמנות" עבור הסרט "מאחורי הסורגים"
 • 1989 - פרס העורך המצטיין מטעם "המועצה הציבורית לתרבות ולאמנות" עבור הסרט "נישואין פיקטיביים"
 • 1992 - מענק פיתוח עבור סינופסיס "הטור של הדסה"
 • 2000 - פרס אופיר לשנת 2000 עבור עריכת הסרט "ההסדר"
 • 2008 - מענק פיתוח תסריט מהמיזם לקולנוע וטלוויזיה בירושלים
 • 2009 - מענק הפקה מהמיזם לקולנוע ולטלוויזיה בירושלים עבור התסריט "נדיה - שם זמני"
 • 2013 - מענק הפקה מקרן הקולנוע הישראלי עבור התסריט "נדיה - שם זמני"
 • 2015 - פרס הסרט הטוב ביותר מטעם "פורום מבקרי הקולנוע בישראל" ב"פסטיבל הקולנוע ירושלים" עבור הסרט "נדיה - שם זמני"
 • 2017 - פרס ע"ש מיקי מור בפסטיבל הקולנוע היהודי בטורונטו, על בימוי הסרט "נדיה - שם זמני".

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא טובה אשר בוויקישיתוף