טוטל הקטר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
טוטל הקטר
Tootle the Engine
מאת גרטרוד קראמפטון
סוגה ספר ילדים
הוצאה
שנת הוצאה 1945
תרגום לעברית לא תורגם

טוטל הקטר (Tootle the Engine) הוא סיפור לילדים מאת גרטרוד קראמפטון שיצא לאור בשנת 1945, והיה לרב מכר.

העלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

טוטל הוא קטר קטן הפוקד את בית הספר לקטרים, כדי ללמוד ולהיות קטר גדול. חלומו הוא לשרת בקו ניו יורק-שיקגו. בין היתר, מכשירים את טוטל למשוך קרונות מסעדה בקצב אחיד, על מנת שחלילה לא ישפך המרק החם על הנוסעים. הוא גם מתודרך שלמראה דגלים אדומים מחויב כל קטר לעצור. כמו כן, מורים לו שחייב הוא לנוע אך ורק על המסילה. אל לו לסטות ממנה בשום תנאי.

באחד הימים כשנותר ללא השגחה, מתפתה טוטל לסטות מן המסילה. הוא מבקש להתחרות בסוס שפגש ולהיווכח מי מהם יגיע ראשון ליעד שיקבע. הפרחים הנאים מושכים את ליבו, והוא מטייל בשדות וקוטף אותם להנאתו. גם להוט היה לרדוף אחר פרפרים, עד כי את שיעורי הבית שלו הזניח כליל.

על מנת למנוע ממנו לסטות מדרך הישר, מתכנסים כל אנשי העיר והוגים תוכנית מחוכמת, שכולם נוטלים בה חלק. בפעם הבאה, כשהקטר הקטן יורד מהפסים כדי לשוטט בשדות האהובים עליו, חוסמים דגלים אדומים את דרכו בכל אשר יפנה, עד שהוא מבטיח לא לעזוב עוד לעולם את המסילה.

תגובות והשפעה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתקופה בה יצא הסיפור לאור, מקובלת הייתה בציבור הנורמה של חינוך נוקשה, ואין פלא כי הספרון נמכר בהמוניו, עד כי המהדורה האנגלית שלו ניצבת במקום השלישי ברשימת ספרי הילדים הנמכרים ביותר בכל הזמנים. זהו, למעשה, סיפור המדגים שינוי התנהגות באמצעות תמריץ שלילי: למראה הדגלים האדומים חוזר הקטר למוטב, והסיפור מסתיים כשהוא מתקן את דרכיו ומתעתד להיות קטר גדול. את שדות המרעה הוא מותיר, כמובן, רק בזיכרונותיו.

בימינו קיימת ביקורת קשה כנגד הקו הבלתי גמיש שמתווה המחברת, משום שהיא אינה מותירה מקום להתבטאות אינדיבידואלית. טוענים המבקרים כי אם לא יתפתו מדי פעם ילדים לעזוב את המסילה, לא תוכל האנושות להתקדם, כי רק מי שחורג מן הדרך בה כולם נעים, צפוי לגלות דברים חדשים שיאיצו את ההתפתחות התרבותית והטכנולוגית.

מנגד, סבורים אחרים כי מוסר ההשכל אשר טוותה המחברת בהחלט ראוי שילדים ילמדוהו. לטוטל יש יעד בחיים: להיות קטר בקו היוקרתי של ניו יורק-שיקגו. לכן נכונה בחירתו לוותר על הנאות קטנות ולהתרכז רק בהגשמת מטרתו, כי במציאות אלו שאינם מתאמצים כדי להשיג את מימוש שאיפותיהם, אפשר שלא יגיעו אליו לעולם.