לדלג לתוכן

טומבולו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
"דרך המלאכים" באי שודו ביפן
האי מיקלון מקבוצת סן-פייר ומיקלון
Barrenjoey Head, ניו סאות' ויילס, אוסטרליה

טוֹמְבּוֹלוֹאיטלקית: Tombolo בעקבות הלטינית: tumulus שפירושו "תלולית", ברבים, טומבולי) היא רצועת יבשה שמחברת בין אי ליבשה. אי המקושר באמצעות טומבולו נקרא "אי לכוד". בין מספר רצועות טומבולו נוצרות לגונות, אשר אם הן ללא מוצא לים יכולות להתמלא בסחף ולהרחיב את הטומבולי לכדי רצועת יבשה רחבה. הטומבולו נקרא בעברית שרטום (להבדיל משרטון המצוי מתחת למים).[1]

כאשר קיים אי קרוב לחוף, פעולת הגלים בתווך שבינו ובין היבשה תהיה חלשה יחסית. אם כמות הסחף המושקעת בתווך תהיה גבוהה מכמות החומר המוסר על ידי פעולת הגלים יצטבר במשך הזמן סחף שיצור שרטון חולי ההולך ומתרחב שיחבר בסופו של דבר בין האי לבין החוף היבשתי.

טומבולו יכול להיווצר גם בין קו החוף לבין מבנים מלאכותיים כגון שוברי גלים ומתקני נמל, כפי שאירע בחוף תל ברוך בתל אביב, למשל.[2]

יחסים כמותיים שיביאו להיווצרות טומבולו או ימנעו זאת בעקבות הקמת שוברי גלים בחופי רחצה[3]

[עריכת קוד מקור | עריכה]

כאשר היחס בין אורך שובר הגלים למרחקו מקו המים בחוף קטן מ-0.6 עד 0.7 (כלומר אורך השובר חלקי המרחק מן החוף מביא ליחס הזה), לא ייווצר טומבולו, כי אם רצועת חול (שרטון חולי) מכיוון קו המים לשובר הגלים שאינה מגיעה עדיו.

כאשר היחס האמור, עולה על 0.9 או 1.0 (כלומר אורך שובר הגלים דומה באורכו, או אפילו ארוך יותר, ממרחקו לקו המים בחוף), הרי שייווצר טומבולו שלם דהיינו, חיבור הסרטון החולי אל שובר הגלים.

עם זאת, ייתכנו משתנים נוספים שישפיעו על הנ"ל.

טומבולי מפורסמים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא טומבולו בוויקישיתוף

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
  1. ^ גדעון אלמוג, איתמר פרת, חוף הים התיכון של ישראל - מהדורה שישית, ירושלים: המכון הגיאולוגי לישראל, 2020, עמ' 194
  2. ^ פיני פלד, פעילות אדם בחוף הים
  3. ^ Detached breakwaters, WaybackMachine - Internet Archive