לדלג לתוכן

טופס טיולים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

טופס טיולים הוא כינוי לטופס המשמש בעת קליטה של אדם בארגון ובעת יציאה מהארגון. מטרת הטופס היא ליידע את כל המעורבים בטיפול באדם על הצטרפותו לארגון ועל יציאתו מהארגון, ולבצע את הטיפול בשינוי זה במסגרת תפקידם. כינוי הטופס נובע מכך שיחד עם הטופס האדם "מטייל" בין המעורבים השונים.

דוגמאות:

  • בצה"ל משמש הטופס בעת הצטרפות חייל ליחידה ופרישתו ממנה.
  • בסיום לימודים באוניברסיטה נדרש הסטודנט לטופס טיולים בין יחידות אחדות באוניברסיטה (מזכירות החוג בו למד, הספרייה, מדור שכר לימוד וכולי) כדי לוודא שהשלים את כל חובותיו האקדמיות והמנהליות.
  • בעת פרישה מעבודה משמש טופס טיולים לוודא שהעובד הפורש נפרד מכל הגורמים הרלוונטיים: מנהלו הישיר, מחלקת משאבי אנוש, חשב השכר, מנהל אבטחת מידע וכולי.

בצה"ל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בצה"ל הטופס משמש בעת קליטה ביחידה או יציאה ממנה. מטרת הטופס היא ליידע את היחידה בעת קליטה או גריעה של חייל, על מנת שהיא תוכל להיערך כראוי לכך.

קיימים שני סוגים של הטופס:

  • טופס חיצוני - הטופס הצה"לי הרשמי, שיש למלאו כאשר נקלטים ביחידה או כאשר עוזבים את היחידה ליחידה אחרת/משתחררים מצה"ל. חייל שעוזב את היחידה ללא מילוי של הטופס נחשב מבחינה מנהלית לחייל בה, על כל המשתמע מכך (לדוגמה, אם לא יתייצב בה הוא ייחשב לנפקד, הוא כפוף למפקד היחידה וכדומה). על פי הוראת צה"ל, שאף מופיעה בפירוש על הטופס, את הטופס יש למלא ולהגיש תוך 48 שעות מקבלתו. הוראה זו נועדה למנוע מצב של חיילים "התלויים באוויר" - חיילים שיצאו מיחידה אחת ועדיין לא נמצאים באחרת, ולכן מעשית ללא מפקד. לצורך מילוי של הטופס יש לעבור בנקודות מפתח של היחידה ולקבל מהן אישור (חתימה) שהחייל עבר בהן. בעת כניסה ליחידה הטופס משמש על מנת ליידע את החייל על נהלים ביחידה, לספק לו ציוד, לרשום אותו כחייל ביחידה וכדומה. בעת יציאה מהיחידה הטופס נועד לוודא כי כלל הגופים הרלוונטיים ביחידה מודעים לעזיבתו והחייל עמד בחובותיו כלפיהם (החזיר את הציוד שהוחתם עליו, נשפט במקרה הצורך וכדומה). בין השאר, התחנות כוללות את נגד המשמעת, האפסנאות, מש"קית הת"ש והנשקייה.
  • טופס פנימי - מיועד למעבר בתוך חלקים שונים בתוך היחידה עצמה (לדוגמה, מעבר מפלוגה אחת לשנייה באותו גדוד), לצורך הסדר הפנימי ביחידה. טופס זה לרוב כולל פחות תחנות הרשמה והוא הרבה פחות מחייב (לדוגמה, ייתכן שנקודות מסוימות לא ימולאו, על פי הוראה בעל פה).

המונח "טופס טיולים" הפך לשם נרדף לסיום או מעבר, במיוחד בהקשרים צבאיים[1][2].

בחיל האוויר מכונה טופס הטיולים בשם "קלירנס" - על בסיס המילה האנגלית Clearance שמשמעותה: אישור.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]