טוקסידו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
חליפת טוקסידו
ג'קט בעל דשי צעיף ובצבע שנהב, עם עניבת פפיון שחורה.
מעיל ארוחת ערב בצבע שנהב
מכנסיים עם "גלאון"

טוקסידו או מקטורן ערב באירופה נקרא גם עניבה שחורהאנגלית: Tuxedo, Black Tie או Dinner Jacket) הוא קוד לבוש חצי רשמי לחליפת שרד לגברים, המשתתפים באירוע המתקיים בשעות הערב (אחרי שש) או לאירועים רשמיים אחרים המחייבים קוד לבוש זה. החלופה היומית היא "חליפת טרקלין שחורה"

ז'קט[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרכיב העיקרי בתלבושת זו הוא המקטורן (ג'קט) הקרוי בצפון אמריקה טוקסידו ובבריטניה מקטורן ערב (dinner jacket), בצבע שחור או כחול כהה (Midnight blue). לרוב המקטורן יהיה בעל דשים מחודדים או דשי צעיף העשויים ממשי, סטאן או גרוסגריין. ללא פתחי אוורור. עם כפתורים שחורים. בדרך כלל את המקטורן לא מסירים במהלך האירוע כולו.

שאר הפרטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מתחת למקטורן יש ללבוש חולצה בצבע לבן, בעלת ניטים בחזית, צווארון שיתאים לעניבה וחפתים צרפתיים. בחזית החולצה עניבת פרפר (פפיון) שחורה, רצוי ממשי, התואמת את הדשים. מכנסיים שחורים ארוכים, ללא לולאות לחגורה, לרוב מעוטרים בסרט משי לאורך הצד החיצוני של הרגל המכונים גם "גלאון". מותר להוסיף אבנט או וסט ייעודי בעל חיתוך נמוך יותר מווסט רגיל כדי להראות את לובן החולצה (אבל לא שניהם ביחד), נעליים שחורות לבושות (מהמילה האנגלית "dress") מסוג אוקספורד, או משאבות אופרה (מצוחצחות עד ברק) וגרביים דקים שחורים (לרוב ממשי) שאורכם יעבור את השוק או אפילו את הברך, כך שבישיבה לא ייראה עור הרגל. ניתן להוסיף כובעי באולר, קש, המבורג, (לא צילינדר) וגם צעיף ייעודי, פרח בדש, ממחטה לבנה וכפפות (לא לבנות) אך לא שעונים מכיוון שהדבר אומר שיש לך דברים חשובים יותר לעשות מהאירוע.

אישה המתלווה לגבר הלבוש טוקסידו נדרשת ללבוש שמלת קוקטייל או שמלת ערב ארוכה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

על פי המסורת, מקורה של חליפת הטוקסידו ב-1860, כאשר החייט הנרי פול עיצב ג'קט סמוקינג קצר עבור נסיך ויילס אדוארד השביעי כתחליף לחליפת ערב רשמית. באותה התקופה הטוקסידו נועד להיות לבוש נוח יותר באירועים רשמיים פחות או כאלו הנערכים מחוץ לעיר. ב-1886 הזמין נסיך וילס את האמריקאי ג'יימס פוטר, לבית סאנדרינגהאם. כאשר שאל פוטר איזה סוג בגד עליו ללבוש, שלח אותו הנסיך אל החייט הנרי פול, שתפר לו בגד זהה. כאשר חזר פוטר לארצות הברית הופיע עם הבגד החדש לאירוע שהתרחש במועדון "טוקסידו פארק" (Tuxedo Park) בניו־יורק, חברי המועדון העתיקו את העיצוב, ומכאן כינויו של הבגד בצפון אמריקה.

מעיל ארוחת ערב[עריכת קוד מקור | עריכה]

באקלים טרופי וחם אפשר ללבוש מעיל ארוחת ערב (dinner jacket) שלהבדיל מהטוקסידו יש לו בדרך כלל דשי צעיף ולא דשים מחודדים, ובא במגוון צבעים אך לרוב בצבע שנהב עם דשי צעיף מאותו הבד כמו שאר הז'קט בניגוד לטוקסידו הרגיל. (ופה עדיין צריך לענוב פפיון שחור ולא תואמת לדשים.) באנגליה נהוג שלא ללבושו בכלל.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]