טיוטה:אהרן חולודנקו (חלד)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

ד"ר אהרן חולודנקו (חלד) (7 ביולי 1897 - ) היה רופא בארץ ישראל ובשנותיה הראשונות של המדינה. מבכירי קופת חולים עממית באזור השרון ובתל אביב ופעיל ציבור ציוני בתחום הבריאות והרווחה.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

חולודנקו נולד בקייב בתחומי האימפריה הרוסית (היום בירת אוקראינה) בשנת 1897 לאביו אברהם חולודנקו ולאמו רבקה רחל בת יהודה סלוצקי. בילדותו קיבל חנוך מסורתי ב"חדר המתוקן" שאביו ייסד ושהיה הראשון בעיר. היה לראשון מבין יהודי העיר אשר גמר לימודים כלליים בגימנסיה ולמד רפואה באוניברסיטת קייב בעקבות אחיו הבכור יצחק, אף הוא רופא בוגר אוניברסיטת קייב[דרושה הבהרה]. בשנת 1921 הוסמך אהרן כרופא כללי. הצטרף כחבר לאגודת "צעיר ציון" בקייב וסייע לאביו בפעילות גיוס צעירים למטרת עלייה לארץ ישראל. בשנת 1922 נשא לאשה את יהודית חולדונקו בת אליהו פיינשרייבר, מוסמכת חינוך והוראה ופעילה חברתית ציונית ממשפחה שמקורותיה מגיעים עד לקדושי רוז'נוי וגאוני ספרד.

ב-7 בינואר 1923 עלה הזוג ארצה והתיישב בעיר תל אביב והתקבל כרופא ב"הדסה" בעיר רמלה, בגליל התחתון (סג'רה בה טיפל בדוד בן-גוריון) ובשרון. הקים מרפאות חולים במגדיאל, רמתיים ובכפר סבא [1] עם הצטרפותו בשנת 1932 להסתדרות הרפואית ולקופת חולים עממית (לימים מאוחדת), כחבר ועד מנהל. הקים את סניף קופת החולים הראשון בכפר סבא. פעל לקידום רשת הבריאות בנתניה וביסוד המעלה לשם שיפור תנאי חייהם של המתיישבים החדש.

בשנות ה-30 וה-40 גר ברחוב החשמונאים בת"א ועבד כרופא בבית חולים "הדסה-בלפור". שם קשר חברות רבת שנים עם הרופא והמשורר שאול טשרניחובסקי אשר היה מבאי ביתו. בנוסף שימש כרופא בודק לקבלת חברי "ההגנה" בעיר. כרופא טיפל באישים כגון דוד בן-גוריון ויצחק בן-צבי. שירת כרופא ראשי לסגל הדיפלומטי של שגרירות ברית המועצות בתל-אב בשדרות רוטשילד.

חולודנקו היה חבר באגודת "אלתירא" (אגודה לחקר תולדות רוסיה ואוקראינה) יחד עם אשתו יהודית ונרתם לפעילות לאגודת "עונג שבת" בה פעל אביו כעסקן יחד עם חיים נחמן חיים נחמן ביאליק לחיזוק פעילות תרבותית עברית חדשה. נמנה עם תומכי הציונים הכלליים. הוא דגל במדיניות שוק חופשי מחד, ורגולציה בתחום הסוציאלי לטובת השכבות החלשות, מאידך. בכך ניסה ליישב יחדיו את קצוות האידאולוגיה הציונית.

משפחתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • אחיו הבכור יצחק חולודנקו שימש כרופא בצבא האדום ונפל חלל במלחמת האזרחים ברוסיה.
  • אחיו הצעיר אליהו חולודנקו הוכשר כפסנתרן וכמוזיקולוג בקונסרבטוריון שטרן בברלין. עלה לארץ ישראל עם משפחתו אך עזב לפריז בשנות ה-40 שם לימד פסנתר בקונסרבטוריון.
  • מנישואיו ליהודית נולדו:

תמרה-ילידת 1922 מורה ופדגוגית בתל אביב הקטנה אשר נישאה לימים לעיתונאי ושדרן הספורט נחמיה בן-אברהם.

אמנון (לימים חלד)- יליד 1928 מראשוני המשפטנים במדינת ישראל (בוגר מחזור ראשון בפקולטה למשפטים בגבעת רם, האוניברסיטה העברית בירושלים) אשר עסק בעיתונות ואף היה עורך אחראי של עיתון "חדשות הספורט" אותו הקים יחד עם גיסו בן-אברהם. בראשית שנות החמישים בעת לימודי המשפטים עבד אמנון ככתב בקול ישראל בירושלים. בעקבות בקשת בן-גוריון עיברת את שם משפחתו מחולודנקו ל-'חלד' (תבל, חיי אדם), וכך שונה שמם של כל חברי המשפחה[2].

נשא לאישה את תמר לבית מרדכי אמתי (צ'יצי'לניצקי),תעשיין וסוחר משאבות. תמר בוגרת סמינר גננות ומורות .בת דודתם של ח"כ וסגן שר צבי דינשטיין ופרופסור למשפטים יורם דינשטיין.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

אנציקלופדיה לחלוצי היישוב ובוניו בעריכתו של דוד תדהר, כרכים: 3 עמודים 1193-1192, 8 עמודים 33175-3177.

רופאיה של ארץ-ישראל, 1948-1799 מאת :פרופ' נסים לוי, יעל לוי (2012)

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^  דף קופת חולים עממית במושבותדואר היום, 18 במאי 1932
  2. ^ מידע אשר ניתן בראיון אישי למר עוד' אמנון חלד ב21 ליוני 2017.