טיוטה:ארגון קהילתי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

ארגון קהילתי

ארגון קהילתי הוא תהליך שבו אנשים החיים בקרבה זה לזה [1] מתכנסים לארגון הפועל למען אינטרס העצמי המשותף שלהם. שלא כמו אלה המקדמים בניין קהילתי מוסכם ,מארגנים קהילתיים מניחים בדרך כלל ששינוי חברתי כרוך בהכרח במאבק והתמודדות חברתית כדי ליצור כוח קולקטיבי לחסרי הכוח. המטרה המרכזית של ארגון קהילתי היא לבסס כוח עמיד לארגון המייצג את הקהילה ומאפשר לה להשפיע על מקבלי ההחלטות המרכזיים במגוון נושאים לאורך זמן. לדוגמא, במצב אידאלי תינתן לחברי הקהילה הזדמנות לשבת לשולחן מקבלי ההחלטות בטרם הכרעה בדברם [2]. מארגנים קהילתיים פועלים ביחד עם מנהיגים מקומיים ומפתחים מנהיגים חדשים, מקדמים קואליציות ומסייעים בפיתוח קמפיינים.

מאפיינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קהילות מאורגנות מנסות להשפיע על הממשלה, על התאגידים ועל מוסדות. הן מבקשות להגביר את הייצוג הישיר בגופי קבלת ההחלטות ולטפח רפורמה חברתית באופן כללי יותר. לעתים קרובות, ארגונים מחפשים להתערב בנושאים שנויים במחלוקת- זה מאפשר להם לחנך את המשתתפים, לבנות מחויבות ולהקים מוניטין לניצחון [3]. ארגון קהילתי איננו מתמקד רק בפתרון בעיות ספציפיות. למעשה, סוגיות ספציפיות הן לעתים קרובות רק אבן דרך עבור סוגיות חברתיות מהותיות.

מארגנים קהילתיים מבקשים בדרך כלל לבנות קבוצות פעולה דמוקרטיות, פתוחות ונגישות לחברי הקהילה, העוסקת בנושאים הבוערים של קבוצת אינטרסים ספציפית, ולא בקהילה כולה. ארגון קהילתי שואף להעצים באופן נרחב את חברי הקהילה, במטרה "לחלק" את הכוח באופן שווה יותר בכל הקהילה.


תנועה שורשית (grassroots)[עריכת קוד מקור | עריכה]

התארגנות קהילתית מאפס, פיתוח מנהיגות חדשה במקום הו לא היה קיים אירגון. זהו תהליך מבוסס ערכים של טוב משותף בו אנשים מתאגדים כדי לפעול לטובת הקהילות שלהם. תנועות שורשיות משתמשות במתודת "דפיקות בדלת" בכדי לגייס חברים בזה אחר זה לקהילה. מתודה זו מאפשרת להגיע אל מעבר לארגונים מבוססים ומוסדרים ובכך להפגיש מגוון רחב של אנשים מודרים. מתודה זו דורשת זמן רב ומאמץ ועל כן אנשי צוות רבים, מארגנים קהילתיים.


לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • אלישבע סדן, שיטות לשינוי חברתי, הוצאת הקיבוץ המאוחד, 2009

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • [1], מה זה בעצם ארגון קהילתי? (סיימון גייגר) באתר (שחרית)


הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Shragge, Eric, 1948-, Activism and social change : lessons for community organizing, 2nd edition
  2. ^ Bobo, Kimberley A., Organizing for social change : Midwest Academy manual for activists, Santa Ana, Calif.:Seven Locks Press, 3rd ed, 2001
  3. ^ Chambers, Edward T., Roots for radicals : organizing for power, action, and justice, New York:Continuum, 2003