טיוטה:דייבי ג'ונס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

דייבי ג'ונס (באנגלית: Davy Jones) הוא דמות בדיונית המופיעה בסדרת סרטי "שודדי הקאריביים" והאנטגוניסט הראשי של שודדי הקאריביים: תיבה של איש מת. דמותו מבוססת על האגדה האורבנית "התא של דייבי ג'ונס". בסרט השלישי בסדרה שודדי הקאריביים: סוף העולם, הוא מופיע כאנטגוניסט המשני. דמותו של דייבי ג'ונס גולמה בידי השחקן ביל ניי. תפקיד זה התקבל בחיוב בידי מבקרי קולנוע ששיבחו את צורת משחקו של ניי.

הופעה פיזית[עריכת קוד מקור | עריכה]

דייבי ג'ונס עוצב בידי יוצרי הסרט מתוכנן להיות שילוב של מספר מאפיינים של יצורים תת-ימיים. לבסוף, יוצרי הסרט החליטו לעשות את ג'ונס בתחילה כאדם מבוגר ,שלבסוף נהפך להיות יצור תת-ימי רב עוצמה בעל זרועות תמנון במקום זקן ,ראשו ופניו דומים מאוד למראהו של סילון. ידו השמאלית היא דמוית תמנון ואילו ידו הימנית דמוית צבת של סרטן. לאורך הסרטים ,ג'ונס משתמש ב-46 מבין אצבעותיו התמנוניות על מנת לגעת בחפצים ועצמים. ג'ונס היה בעברו ימאי מבוגר אנושי ,אך נפל בקסמה של אלת הים קליפסו. היא בגדה בו וגרמה לו להפוך להיות יצור תת-ימי רב עוצמה ואכזר במיוחד. כתוצאה מבגידתה של אהובתו, ג'ונס מאמין שכל בני האדם צריכים לסבול בכאב רב אחרי המוות ,באומרו: "החיים אכזריים. מדוע החיים שלאחר מכן יהיו שונים?." .

הופעה בסרטי "שודדי הקאריביים"[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסרטי הקולנוע של "שודדי הקאריביים" ,ג'ונס הוא רב החובל של ספינת "ההולנדי המעופף" ,והוא נוהג לחפש אחר נשמות במטרה לשרת את הקללה שלו במשך מאה שנים. ג'ונס הוא בעצם ה"אגדה" מאחורי תיבת האיש המת -- תיבה זו שומרת בתוכה את לבו של ג'ונס שנעקר ממנו אחרי הפיכתו ליצור.

שודדי הקאריביים: תיבה של איש מת[עריכת קוד מקור | עריכה]

ג'ק ספארו עשה עסקה עם ג'ונס להעלות את ספינת "הפנינה השחורה". לאחר מכן, ג'ונס ביקש להפוך את ג'ק לחבר הצוות של ההולנדי המעופף. ג'ק סירב, ובכך "אוזן הנעל" ביל טרנר ,אביו של ויל (שגם עשה עסקה עם ג'ונס) שם על עצמו מטרה; לצוד את חיית המחמד של ג'ונס ,הקראקן ולקחת את נשמתו שלו לתאו של ג'ונס עצמו. ג'ק רימה את ויל טרנר להפוך להיות חלק מהצוות של "ההולנדי המעופף", אבל לבסוף הוא הצליח לגנוב את מפתח התיבה של האיש המת מג'ונס בשעה שהוא ישן. בסופו של הסרט, הקראקן בלע את ג'ק ביחד עם "הפנינה השחורה", אולם לבו של ג'ונס, שג'ק חפר כדי למצואו, נלקח בידי הלורד קאטלר בקט וג'יימס נורינגטון.

שודדי הקאריביים: סוף העולם[עריכת קוד מקור | עריכה]

אחרי מאורעות הסרט "תיבה של איש מת" ,ג'ונס נהפך להיות משרתו של הלורד בקט מאז שהוא השיג לעצמו את לבו של ג'ונס שאם רק דוקרים אותו ,פשר הדבר מסוגל להשמיד את ג'ונס כליל. בסופו של דבר, הוא וה-EITC (חברת המסחר של הודו המזרחית) לחמו כנגד ג'ק ,ברבוסה, אליזבת ו-ויל ופיראטים אחרים בעת הקרב הגדול של ג'ק וחבריו אל מול ההולנדי המעופף. במהלך הקרב, נוצרה סופת רעמים הרסנית בידי קליפסו שבעצם גרמה ליצירת מערבולת באמצע האוקיינוס. במהלך הופעת פשר הדבר, ג'ק נלחם עם ג'ונס ובעצם הצליח להשיג לידיו את לבו של האחרון. אולם, ג'ונס איים לחסל את טרנר באמצעות חרבו השבורה (שמקודם לכן, חרבו נחצתה לשניים בידי טרנר באמצעות הצבת שלו). כשספארו סירב להשיב לידיו את לבו, ג'ונס דקר את טרנר ואף עיוות את הלהב. בעקבות כך, "אוזן הנעל" ביל שהונע על ידי הטירוף שלו בשל כליאתו על פני "ההולנדי המעופף" ,חזר לעצמו והכה באלימות את ג'ונס. לפני שג'ונס דקר את ביל ,ויל דקר את לבו של ג'ונס בעזרתו של ספארו וכתוצאה מכך, ג'ונס נפל היישר אל מותו בתוך המערבולת. לפני מותו, הוא לחש את מילותיו האחרונות; "קליפסו".

אופי[עריכת קוד מקור | עריכה]

ג'ונס מתואר בסרטים כפסיכופט חסר רחמים ואף הוא מכריז על עצמו כ"נבל חסר לב" בסרט השלישי. בנוסף לכך ,ג'ונס זכור כאחד מבין הנבלים הפופולאריים והגדולים ביותר של דיסני.

קבלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מבקרי קולנוע רבים ברחבי העולם ובישראל שיבחו רבות את הופעתו של ביל ניי ,השחקן המגלם את דמותו של ג'ונס בסרטים. בקרב מעריצי סרטי דיסני ,הופעתו של ג'ונס גם התקבלה בחיוב ואף דייבי ג'ונס הוגדר בידי רבים כאחד מבין הנבלים המפחידים ביותר בתולדות הקולנוע.