טיוטה:חוות החופש

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

חוות החופש הינה מקלט הצלה ושיקום לבעלי-חיים שניצלו מתעשיות המזון. לצד היותה מקלט הצלה ושיקום, חוות החופש מהווה מרכז חינוכי ראשון מסוגו המאפשר חיבור בין בני-האדם לבעלי-חיים, דרך היכרות מעמיקה של בעלי-חיים אשר למרבית האנשים אין כל חשיפה אליהם. חוות החופש היא ארגון ללא מטרות רווח, מרבית הפעילות השוטפת נעשית על ידי מתנדבים ותרומות.

חוות החופש ממוקמת במושב עולש, עמק חפר, ישראל.

לוגו חוות החופש

היסטוריה וחזון[עריכת קוד מקור | עריכה]

חוות החופש נולדה מתוך חזון משותף של עדית רומנו ומיטל בן-ארי, יזמיות החווה, אשר נפגשו בעת פעילות התנדבותית משותפת בעמותת Vegan Friendly בשנת 2012. לאור שינויים אישיים שעברו, הרגישו עדית ומיטל שאינן יכולות להמשיך באורח חייהן והן רוצות לפעול על מנת לחולל שינוי בחוסר הצדק והגורל האכזרי של בעלי החיים בתעשיות המזון מן החי, למען יצירת עולם טוב יותר, הן לאנשים והן לבעלי-החיים. הן עזבו קריירות ארוכות שנים, כל אחת בתחומה, ויצאו למסע מפרך שהחל הרבה לפני שקמה חוות החופש במיקומה הנוכחי במושב עולש.

בשל העובדה שתחום השיקום לניצולים מתעשיות המזון הינו תחום חדש בישראל, טרם הקמת חוות החופש, צוות החווה המתגבש נסע להתלמד בחווה מקבילה בארצות הברית לה ניסיון רב בעבודה שיקומית וטיפולית עם בעלי-חיים מתעשיות המזון, כולל ניסיון בטיפול בפגמים הגנטיים האופייניים לתעשיות הללו. גם כיום, חוות החופש נחנכת ומלווה באופן עקבי על ידי מנטורית מחוות ההצלה "וודסטוק" בארצות הברית.

אוכלוסיית הדיירים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בחוות החופש מתגוררים בעלי-חיים אשר ברובם ניצלו מתעשיות המזון מהחי (פרות, כבשים, עזים, תרנגולות, תרנגולי הודו, חזירים, ברווזים). לצדם חיים בחווה ניצולים מתעשיות נוספות – חמורים אשר שימשו לסחיבת משא וארנבונים שהגיעו מתעשיית הניסויים. לאחר ההגעה לחווה, כל בעל-חיים זוכה לתוכנית שיקום שנבנית ומותאמת במיוחד לצרכיו ולחוויות העבר שלו. צוות החווה אשר מיומן בשיקום פיזי של בעלי-חיים, עובד יומם וליל במטרה להביא לשיקום מרבי. לצד השיקום הפיזי, מתקיים תהליך של שיקום רגשי והחזרת האמון של בעלי-החיים בבני-האדם; בהדרגה, לומדים הניצולים אשר חוו כאב והתעללות, שיד האדם יכולה להיות גם מיטיבה עמם. הם לומדים שהקשר עם אנשים יכול להיות נעים וטוב. מרבית בעלי-החיים בחווה עברו תהליך שיקום ארוך בהצלחה רבה וכיום חיים חיים שמחים וטובים.

באתר החווה מופיעים שמות וסיפורי ההצלה של כלל דיירי החווה.

כולם שווים בחוות החופש

פעילויות חינוכיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

לצד הצלה ושיקום של בעלי-חיים, חוות החופש מהווה מרכז חינוכי; מטרת הפעילויות בחווה היא חינוך והסברה, בניסיון להגיע לכמה שיותר אוזניים ולבבות. בחוות החופש מאמינים כי הדרך לשינוי משמעותי ורחב היקף כוללת בתוכה את דור העתיד, בני הנוער אשר כחלק מתהליך ההתפתחות שלהם החלו לגבש תפיסה של מוסר ופתיחות מחשבתית אך טרם נשבו תחת נורמות חברתיות. חוות החופש החלה בפיילוט של פעילויות במסגרות חינוכיות של משרד החינוך; בהמשך, התוכנית צפויה להגיע גם למוסדות חינוך בלתי פורמלי. התוכנית החינוכית משלבת הרצאה ושיחת היכרות, לאחריה מתקיים ביקור בחווה הכולל סיור ופעילות התנדבותית.

פעילויות שיקומיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנוסף, בחוות החופש מתקיימות פעילויות שיקומיות וטיפוליות גם לאנשים; המרחב שנוצר מהווה בפני עצמו מרחב תרפויטי ועצם הביקור בחווה הוא התחלה של תהליך שיקום. קיימים בחוות החופש מספר פרויקטים שיקומיים הכוללים פרויקט התנדבות של צעירים המאובחנים על הספקטרום האוטיסטי שנמשך כבר מספר שנים, תוכנית של טיפול בסביבת בעלי-חיים לילדים, ביקורים והתנדבויות מאורגנות של אנשים עם צרכים מיוחדים ומתמודדי נפש. סביבת בעלי-החיים וסיפורי חייהם השזורים בפעילויות השונות, מספקת למי שמשתתף בפרויקטים הנ"ל לתרום ולעשות למען החלש ממנו ולמען מי שזקוק לעזרה, כאשר במקרים רבים מדובר באנשים שרמת התפקוד שלהם נמוכה והם מורגלים לכך שהם אלה שזקוקים לעזרה. עבודתם ההתנדבותית בחווה מאפשרת תחושת העצמה ובניית ביטחון עצמי, אשר באים לידי ביטוי גם בתפקודם מחוץ לחווה לאחר מכן. לצד הפרויקטים הקבועים, חוות החופש החלה בשיתוף פעולה עם שירות בתי הסוהר במסגרתו אסירים מאגף שיקומי בבית-סוהר במרכז הארץ מגיעים לחווה להתנדב, זאת לאחר פעילויות היכרות בבית-הסוהר ובחווה עצמה. האסירים שמגיעים להתנדבות בחווה עושים זאת מתוך בחירה ורצון חופשי.

מנוחת צהריים בחוות החופש


מרכז המבקרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בחוות החופש, עתיד לקום מרכז מבקרים אשר יהווה מרכז חינוכי ראשון מסוגו בעולם וישלב אמצעים דיגיטליים חדשניים במטרה ליצור חוויה רבת-חושים. מרכז המבקרים יציג את ההשלכות של צריכת מזון מהחי מהפן המוסרי, הבריאותי והאקולוגי. במרכז המבקרים, יוכלו המבקרים לחוות באופן מוחשי את מסלול חייהם של בעלי-החיים בתעשיות המזון מהחי, מתחילתו ועד סופו. באמצעות אמצעים שנלקחו מתעשיית המזון ובאמצעות הדמיה מתוחכמת, חוות החופש תספק למבקרים בה הצצה לחייהם הכואבים ורוויי הסבל של בעלי-החיים בתעשיות המזון וחשיפה לאספקטים נוספים של תעשיות המזון מהחי, כפי שלא ניתן לחוש באף מקום אחר.

מטרת מרכז המבקרים היא להשמיע את קולם ולספר את סיפורם של מיליוני בעלי-החיים אשר עוברים באופן יומיומי התעללות קשה, מרגע היוולדם ועד יום מותם. לצד זאת, במרכז המבקרים תינתן התייחסות מעמיקה גם להשפעות הסביבתיות-אקולוגיות ההרסניות של תעשיות המזון מהחי לצד הנזק הבריאותי הישיר הנגרם מצריכת מזון מהחי. החוויה רבת החושים אשר תמחיש את שלל הנזקים הנגרמים כתוצאה מהתעשיות, תביא בתורה לעוד ועוד אנשים אשר יפחיתו צריכה של מזון מהחי.

חוות החופש כתופעה חברתית בישראל ובעולם[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאז שפתחה את שעריה בשנת 2016 ואף לפני, חוות החופש משפיעה רבות על אנשים ברחבי העולם והפכה לתופעה חברתית. לאחר הקמתה, חוות החופש במהרה הפכה למקום מוכר בקרב הקהילה הטבעונית בישראל ומחוצה לה; השם "חוות החופש" הפך למושג מקביל למושג "חוות הצלה" ונמצא בשימוש נפוץ בקרב הציבור.

ברשתות החברתיות השונות, בעברית ובאנגלית, לחוות החופש למעלה מחצי מיליון עוקבים אשר מתעדכנים באופן יומיומי במתרחש בחווה. לא מעט סרטונים אשר צולמו בחווה הפכו לויראליים ברשתות השונות והופצו בכל העולם. אלפי מתנדבים ועשרות אלפי עוקבים ברמת מעורבות גבוהה ברשתות החברתיות מוכיחים כי החזון והערכים של חוות החופש סוחפים, מקובלים, מעוררים הזדהות ולהבדיל מהרבה תנועות חברתיות בתחום ואינה מעוררת התנגדות.

מתוך ערכים של כבוד, חמלה ואהבה הקו ההסברתי בחווה מאפשר לכל אחד באשר הוא להרגיש חלק, להתרגש ולפתוח את הלב מפני שאין ביקורת ולא שיפוטיות, אלא הצעה ודוגמה לאורח חיים המקיים הרמוניה עם הסביבה והסובב אותנו. אוהבי בעלי חיים, צמחונים, טבעונים ואוכלי כל מעידים כי המעקב היומיומי שלהם מספר פעמים ביום אחרי חוות החופש במדיות החברתיות מהווה עבורם נחמה ומקור לאושר. רבים אשר ביקרו בחווה או נחשפו לסרטונים ופוסטים ברשתות השונות, סיפרו על שינויים משמעותיים בהרגלי התזונה ובאורח החיים כתוצאה מחשיפה לסיפוריהם של דיירי החווה שניצלו מתעשיות המזון מהחי.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

1. אתר חוות החופש.

2. עמוד הפייסבוק של חוות החופש.