טיוטה:משולש אלסקה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מיקום משולש אלסקה. שטח המשולש מסומן בכחול בהיר.

משולש אלסקה הידוע גם כמשולש ברמודה האלסקיאנגלית: Alaska Triangle או Alaska's Bermuda Triangle) הוא אזור באלסקה בעל שטח של 320,000 קמ"ר, המשתרע כמעט על כל שטח המדינה. המשולש משתרע מג'ונו ויקוטאט בדרום מזרח אלסקה, לאזור הצפוני של הרי בארו ועד לאנקורג'. המשולש, ברובו, משתרע על אלסקה אך חלק קטן ממנו משתרע גם על קנדה. האזור הוא מקום למספר רב של היעלמויות של אנשים, מטוסים ואוניות שמעולם לא נמצאו ולא נראו שוב. תאוריות רבות הוצעו לגבי היעלמויות אלה, כגון יצורים מיתיים, או שהמדינה עצמה נמצאת על מערבולת. בתוך המשולש, יש כמות עצומה של מדבר שלא נחקר, הכולל פסגות הרים, יערות נרחבים ושטחים מפוזרים של טונדרה צחיחה.

המיקום של משולש אלסקה, לפי סדרת הטלוויזיה "מפלצות אלסקה".

באזור יש כמות גדולה של תושבים מקומיים שנעלמו, כמו גם תיירים שביקרו במקום, ונעלמו באופן בלתי מוסבר. היו גם מטוסים רבים שנעלמו או התרסקו ללא הסבר וללא זכר.

למרות הדיווחים האינסופיים על נעלמים באלסקה, זה לא מהווה דאגה למטיילים, שכן ענף התיירות מדווח על שיא של כל הזמנים, ובשנים האחרונות, המדינה הפכה ליעד תיירותי מאוד פופולרי.[1]

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

היעלמות מטוס ססנה 310C[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – היעלמות חברי הקונגרס האמריקאים באלסקה

אחת מההיעלמויות המפורסמות ביותר שקרו במשולש אלסקה התרחשו באוקטובר 1972, כשמטוס שעליו היו שני פוליטיקאים חשובים - הייל בוגס וניק בגיץ', נעלם. בנוסף, על המטוס היה יועץ בשם ראסל בראון, כמו גם הטייס של המטוס, דון ג'ונז. המטוס, מסוג ססנה 310C, נעלם במהלך הטיסה מאנקורג' לג'ונו. אחרי שהמטוס נעלם, היה חיפוש גדול שארך 39 ימים וכלל יותר מ-40 מטוסי צבא ו-30 מטוסים אזרחיים וסירות רבות, עם עזרה ממשמר החופים. במהלך החיפוש, כוסה שטח של כ-51,500 קמ"ר. אך גם לאחר החיפוש, לא היו סימנים למטוס או לנוסעים הנעדרים. הייתה תיאוריית קונספירציה שהופצה במשך זמן מה וטענה כי ההתרסקות הייתה מכוונת והוסתרה על ידי ה-FBI, במיוחד על ידי ג'יי אדגר הובר, שהיה מעורב במאבק כוחות עם הייל בוגס.

תצפית העב"מים במהלך טיסה 1628[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – התצפית בעב"מים במהלך טיסה 1628 של ג'פאן איירליינס

בשנת 1986 טס מטוס יפני מאיסלנד לאנקורג' שבאלסקה, כאשר פגע בשלושה עב"מים. שלושת המטוסים המעופפים הלא מזוהים עקבו אחר המטוס למשך כ-400 קילומטרים. אנשי הצוות דיווחו כי ראו אורות מהבהבים ובקרי האוויר צפו במשהו ברדאר שלהם, במרחק של כחמישה קילומטרים מהמטוס. הטייס טען כי בנקודה אחת, שתי הספינות הקטנות יותר הופיעו מול המטוס בטווח די קרוב. הוא טען ש"שתי הספינות, הספינה הקטנה וספינת האם, נעלמו במהירות והופיעו שוב, דבר שהוא בלתי אפשרי למטוס נוסעים רגיל. לאחר כ-32 דקות, שלושת העב"מים נעלמו, אם כי הטייס טען כי המפגש כולו נמשך זמן רב יותר.

סטטיסטיקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

על פי ספרות שונות, מ-1988 עד 2018 מעל 16,000 איש במשולש זה נעלמו לחלוטין.[2]

באלסקה יש יותר דיווחים על נעדרים מדי שנה מאשר בכל מקום אחר בארצות הברית. למעשה, ממוצע הנעדרים באלסקה הוא כפול מהממוצע הארצי. לאלסקה יש גם את המספר הגדול ביותר של אנשים שנחשבו נעדרים ולעולם לא נמצאו. לדוגמה, בשנת 2007, היו 2,833 אנשים שדווחו כנעדרים באלסקה. באותה תקופה, האוכלוסייה של כל המדינה הייתה כ-670,000 איש. לפי נתון זה, בשנת 2007, 4 מתוך 1,000 אנשים נעדרו.[3]

הסברים מוצעים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ההיעלמויות יכולות להיות מוסברות על ידי מגוון רב של הסברים, חלקם קונבנציונליים וחלקם לא קונבנציונליים.

הסברים קונבנציונאליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • במדינת אלסקה יש כמויות אדירות של מדבר. הנוף הקשה כולל לא רק את מזג האוויר הקשה, אלא גם שטח מסוכן וחיות בר מסוכנות. בנוסף לכך, המדינה כוללת יותר ממאה הרי געש פעילים. בגלל הכמויות הגדולות של מדבר, אם הולכים לאיבוד, קשה להתמצא באלסקה. אפילו צוותי חיפוש והצלה מתקשים למצוא אנשים עם המדברים העצומים, ההרים הבלתי נגישים ומזג האוויר הבלתי צפוי. לדוגמא, באזורים מסוימים הוא יכול להגיע לכ(-40) מעלות בחורף.
  • יש הסבורים כי משולש אלסקה ממוקם במרכזם של מערבולות, מה שאומר שמלבד מצבי האנרגיה שהם זרמים אלקטרומגנטיים, יש לו אנומליות מגנטיות, חשמליות ואלקטרומגנטיות קיצוניות. דוגמה למקום הנמצא במרכז מערבולות הוא משולש ברמודה. עם זאת, ישנן מערבולות גם במקומות אחרים על פני כדור הארץ, כמו הר הגעש המאקואה (Hamakua) בהוואי, "ים השטן" ביפן והקטבים הצפוניים והדרומיים. מקומות מפורסמים אחרים שכנראה ממוקמים במערבולות הם אי הפסחא, סטונהנג' והפירמידות של מצרים. למעשה, יש אנשים שמאמינים שהסיבה לכך שהמבנים הללו נבנו מלכתחילה היא שהם נמצאים במערבולת. יש אומרים כי ל"אנרגיה מסחררת" יש השפעות שונות על גוף האדם, כמו על הבריאות נפשית, פיזית ורגשית, בנוסף להזיות חזיונות, בלבול וחוסר התמצאות. בנוסף, אנשים אלה אף הראו סימנים לכוחות ריפוי עצמיים. לפעמים, במהלך מערבולות, מכשירים חשמליים, כמו מצפנים, עלולים להפסיק לעבוד.[3]

הסברים לא קונבנציונאליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • תיאוריה לא קונבנציונלית מקובלת היא שביגפוט חי באזורים נידחים במדבר. ישנם דיווחים רבים על תצפיות ביגפוט ברחבי הארץ. בחלק מהדיווחים יש עדויות לאתרי קינון, שלד אפשרי של ביגפוט ודגימות שיער לא מזוהות. כמה עדים דיווחו שראו את ביגפוט וחלק מהכפרים טוענים שהם ראו את ביגפוט.
  • תיאוריה אחת כוללת רוחות רעות הקשורות לילידי טלינגיט החיים באזור. אלה נולדו כביכול לפני 11,000 שנה. פירוש שמם, טלינגיט, הוא "אנשי הגאות והשפל". אנשים אלה מאמינים כי קיים שד משנה צורה בשם קושטאקה (Kushtaka), שהוא שילוב בין אדם לבין לוטרה. הוא מביא אנשים אל מותם על ידי פיתוי אלה שאבדו על יד מקור מים בכך שהוא מדמה ילדים או נשים הבוכים לעזרה. נאמר גם שכאשר קושטאקה (המכונה גם "איש-לוטרה", באנגלית: Otterman) לוכד את האנשים האבודים האלה, הוא גונב את נשמותיהם.
  • תיאורטיקני קונספירציות רבים מאמינים כי אלסקה "מסתירה" פירמידה עצומה, אותה הם מכנים Black, המסוגלת לרתום את הכוח של כדור הארץ כולו. איש הצבא לשעבר ברוס ל. פירסון, טוען כי הרשויות האמריקאיות ניסו זה מכבר לשלוט בסוד הפירמידה השחורה (the Black Pyramid) והוא עצמו, כמומחה, השתתף בפרויקט זה, ולכן יכול לומר בביטחון שהמבנה לא נוצר על ידי הציוויליזציה לפני אלפים רבים של שנים.

בתרבות הפופולרית[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • ב-2014 יצאה סדרת טלוויזיה המבוססת על משולש אלסקה ועל החיות המסוכנות שחיות באזור. הסדרה נקראת מפלצות אלסקה (Alaska Monsters) ועוסקת בצוות של שישה אנשי משמר הגבול מנוסים, החוקרים את השממה העצומה בתקווה למצוא יצורים מסוכנים ביער. מכיוון שבני אדם רבים מאמינים כי יצורים מסוכנים ומסתוריים חיים ביערות העצומים של אלסקה, המשימה שלהם היא לחקור את המשולש לפי אזור כדי למצוא עדויות לבעלי החיים הללו ולהיעלמותם של אלפי אנשים. עובדי הגבול האלה אחראים על הובלת מחקרים, עריכת ראיונות עם המקומיים ואף מעקב אחר עקבות.
  • ב-2020 יצאה סדרה בשם משולש אלסקה (אנ'), העוסקת בהיעלמויות המסתוריות שקורות באזור. בסדרה נאמר ש"יותר אנשים נעלמים באזור זה מאשר בכל מקום אחר בארצות הברית".[4][5]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]