טיוטה:פטריות מרפא

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
פטריית מרפא מהמין Grifola frondosa
פטריות מרפא מסוג שיטאקי שנאספו למאכל.

פטריות מרפא הן פטריות אשר נמצאות בשימוש או בעלות פוטנציאל בשימוש תרופתי. מחקר של פטריות המרפא מצביע על פוטנציאל רחב בטיפול במחלות ומניעתן וכולל הגנה על הלב, פעילות אנטי אוקסידנטית, שפעול מערכת החיסון, הגנה על הכבד, פעילות אנטי סרטנית, הורדת כולסטרול איזון רמת הסוכר בדם, פעילות אנטי ויראלית ואנטי בקטריולוגית.

חומרי רפואה רבים מקורם בפטריות כדוגמאות פניצילין, הסטטינים, ליסורייד וחומרים נוספים.

סגולתן הרפואיות של פטריות יצרו את האפשרות לשלבן גם בתרופות המבוססות קנאביס ויחד שני החומרים מהווים אפשרות לטיפול למחלות דוגמת סרטן וכבד שומני.[1]

סוגי הפטריות ושימושיהן[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעולם קיימים מיליון וחצי סוגי פטריות, ורובן טרם נחקרו מבחינת סגולותיהן הרפואיות. אולם יש פטריות שידוע כי הן מסייעות למחלות שונות[2]

משמשת ברפואה הסינית ונחשבת כמחזקת את מערכת החיסון, מסייעת בפעילות אנטי-חיידקית ואנטי-נגיפית, מורידה את רמת הכולסטרול בדם, משככת כאבים במחלות פרקים ובעלת תכונות נוגדות חמצון.

נטען כי היא מונעת הצטננות ומחזקת את מערכת החיסון. מסייעת בפעילות אנטי-סרטנית בעיקר לסרטן שד, סרטן ריאות וכבד. ופעילות אנטי-נגיפית חזקה וכן מורידה רמות הסוכר אצל חולי סוכרת.

נחשבות למזינות, עשירות בחלבונים ומכילות תשע חומצות אמינו חיוניות. כמו כן, פטריות השיטאקי נחשבות כבעלות תכונות מרפאות לטיפול ושליטה בלחץ דם, להפחתת רמת הכולסטרול, לחיזוק מערכת החיסון, ולעיכוב ההתפתחות של גידולים, נגיפים וחיידקים.

נחשבת כיעילה בשיפור אוכלוסיית חיידקי המעיים ושיפור תפקוד המעיים ובמניעת ספיגת חומרים כימיים ורעלנים.

 • פטריית רעמת האריה או יאמאבושיטאקה (אנ')

משמשת ברפואה הסינית,[3] נחשבת לבעלת פעילות אנטי-סרטנית וחומרים המעוררים צמיחה של תאי עצב פגועים. כמו כן ידועה בתור אנטי-דלקתית, בעיקר במערכת העיכול.

 • פטריות השמש או היממטסוטקה (אנ')

נחשבת לבעלת פעילות אנטי-סרטנית חזקה[4] כמו כן יש השפעה על הורדת רמת הסוכר והכולסטרול בדם.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פטריית השיטקה והמאיטקה (lentils adobes and grifola fronds) בעלות היסטוריה של אלף שנה בחלקים באסיה. ביפן העתיקה מאיטקה הייתה שווה במשקל בשוויו לכסף. ראישי (Ganoderma lucid) אשר היה בשימוש כתה, וידועה בסין תחת השם לינג זהי או צמח הרוח, וביפן כמננטקה או פטריית העשרת אלפים שנה. נקראה גם בשם פטריית חיי הנצח. בשנת 1991 שני מטיילים בהרי האלפים מצאו מומיה בת 5000 שנה אשר נקראת אוצי איש הקרח. על המומיה התגלו כלים ומחרוזת עור עליה פטריות מיובשות רב נקבוביות, פטריות לא אכילות אשר במרקחת נותנות אפקט חיסוני. בשנת 65 לפני הספירה, רופא יווני תיאר פטריית מרפא בספר materia medica כתרופה לטוברקולוסיס. המטריה מדיקה הייתה הקו המנחה של הרפואה 1700 שנה.

פטריית הקורדיספס מתועדת כבר בשנת 200 לספירה לשיפור ביצועים אתלטיים.

היפוקרטס, אבי הרפואה המודרנית, תיאר את השימוש במספר פטריות לטיפול במחלות כרוניות אשר נוגעות לכליות.

מספר שבטי אינדיאנים כגון אנישינאובג, הטווה אירוקואויס היו משתמשים בפטריות בטפול בכוויות, בכאבי מפרקים ועוד.

מחקר[עריכת קוד מקור | עריכה]

פעילות אנטי סרטנית ושיפעול המערכת החיסונית[עריכת קוד מקור | עריכה]

פוליסכרידים, וקומפלקסים של פפטידים ופוליסכרידים אשר מופקים מפטריות מרפא יכולים להגביר פעילות של תאים במערכת החיסון. פולימרים אלה המופקים מפטריות דווחו כבעלי השפעה תרופתית על מערכת החיסון, ועל יכולתם לדכא גידולים ממאירים.

הורדת כולסטרול[עריכת קוד מקור | עריכה]

פטריית הפלאורוטוס דווח על הורדת הכולסטרול הרע, והורדת כמות הטריגליצרידים בדם והיא מכילה את התרופה להורדת כולסטרול מקבוצת הסטטינים לווסטטין, שייקה מכילה את החומר ארגותיונין, אשר ידוע המוריד את רמת הכולסטרול בדם. סיבים של מאיטקה ואנוקי נחקרו ונמצאו כמורידי כולסטרול בדם על ידי מניעה של ספיגת כולסטרול.

פעילות אנטיבקטריאלית, אנטי ויראלית ואנטי פטרייתית[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפטריות אין מערכת חיסון, ולכן מחויבת בפעילות אנטימיקרוביאלית כדי לשרוד בטבע. במחקר שנעשה על מעל 200 סוגים של פטריות נמצאו במעל 75 אחוז פעילות אנטימיקרוביאלית חזקה.

בין הפטריות מרפא אשר מראות פעילות אנטיבקטריאלית נמנים הסוגים: פלאורוטוס אוסטראטוס עם פעילות נגד hiv וצהבת c, שיטקה (lentinus adobes) הראתה פעילות נגד HIV, ראישי (Ganoderma lucid), אגריקוס בלזיי הנקראת גם פטריית השמש המלכותית, מאיטקה (grifola frondosa), קורדיספס סיננסיס ופטריית זנב תרנגול הודו (trametes versicolor).

פעילות אנטי דלקתית[עריכת קוד מקור | עריכה]

מספר פטריות מרפא דווחו כי הפגינו פעילות אנטי דלקתית במחקרים כגון, מאיטקה, רישי ואגריקוס בלזיי. חומרים המצויים בהן "מלמדים" את מערכת החיסון לזהות איומים בזריזות, כך שהיא יכולה להגיב מהר כנגד מגוון רחב של פתוגנים.[5]

השפעות על רמת הסוכר בדם[עריכת קוד מקור | עריכה]

פטריות מרפא אשר דווחו במחקרים כמווסתים את רמת הסוכר בדם כוללים מאיטקה, אשר מכיל חומר המדכא ספיגה של סוכר. עם פטריות המרפא אשר מווסתות את רמות הסוכר בדם נמנות גם פטריות הקורדיספס סיננסיס, ראישי, ואגריקוס בלזיי.

הגנה על הלב[עריכת קוד מקור | עריכה]

פטריות מרפא אשר נחקרו פעילותם בהגנה על הלב כוללת את ריישי, שיטקה, קורדיספס סיננסיס, ופלאורוטוס אוסטראטוס. חוקרים מאוניברסיטת חיפה אף זיהו סגולות בפטריות מרפא הגדלות ביערות הארץ נגד כולסטרול גבוה, מחלות לב ואפילו גידולים סרטניים קטלניים.[6]

שיפור תפקוד מיני[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנן פטריות הידועות כמשפרות את הסיבולת הפיזית, היכולת האירובית ותפוקת החמצן לגוף בזמן פעילות, בייחוד ידועה פטריית קורדיספס המסייעת לספורטאים וכן ידוע על שיפור בתפקוד המיני. במחקר עם קבוצת ביקורת, דווחו 64 אחוזים מהמטופלים על שיפור בתפקוד המיני.[7][8]

שילוב פטריות וקנאביס רפואי[עריכת קוד מקור | עריכה]

חברות בעולם ובישראל מפתחות תרכובות קנאביס רפואי באמצעות שינוי יחס הרכיבים הפעילים בצמח. בשנת 2019 החל לפתח פרופסור פואד פארס תרכובות קנאביס בשילוב עם פטריות.[9] סגולותיהם של הפטריות נחקרו אלפי שנים אך סגולות הקנאביס הן דבר שהחל להתפתח רק במאה ה-21. פרופסור פארס פיתח קומפלקס שמשלב פטריות מרפא וקנאביס, שתוקף את סרטן המעי הגס שנחשב אלים ומסוכן במיוחד. הפטרייה המזוקקת עובדת במנגנון בו עובדת כימותרפיה והורגת תאים סרטניים. הקנאביס המשולב בתרופה עובד בשלושה מנגנונים, הורג תאים סרטניים, משפעל את מערכת החיסון כדי שתהרוג בעצמה את התאים הסרטניים, ומוריד דרסטית את כמות תופעות הלוואי של הטיפול.[10]

בנוסף לעבודתו של פרופסור פואד פארס, מחקרים נוספים בתחום שילוב פטריות מרפא וקנאביס רפואי מתמקדים בפיתוח שיטות חדשות להעשרת הפוטנציאל הרפואי של שני המרכיבים. מחקרים אלה נערכים במגוון מוסדות מחקר וחברות בתחום הביוטכנולוגיה, תוך כדי חקירה של אפקטים סינרגטיים אפשריים המתרחשים כאשר משלבים פטריות וקנאביס.

מחקרים אלו נועדים לחקור את האופן בו השילוב של המרכיבים הפעילים משני הצמחים יכול להגביר את יעילות הטיפול, לצמצם את תופעות הלוואי, ולספק תובנות חדשות למגוון טיפולים רפואיים. חלק מהמחקרים מתמקד במחלות ספציפיות, כגון סוגים שונים של סרטן, בעוד אחרים בודקים את השפעות השילוב על מצבים רפואיים כלליים יותר, כמו כאב כרוני, בעיות שינה, וניהול מתחים.

במסגרת המחקר והפיתוח בתחום שילוב פטריות מרפא וקנאביס רפואי, מגוון שיטות צריכה נמצאות תחת חקירה ופיתוח על מנת להתאים את הטיפול לצרכים והעדפות שונות של מטופלים. מבין השיטות הנפוצות, ניתן למצוא:

סוכריות גומי[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • נוחות וגישה: סוכריות גומי הן אופציה נוחה וקלה לצריכה. הן קלות לנשיאה ולא מחייבות הכנה מיוחדת או ציוד נלווה.
 • מינון מדויק: מאפשרות מינון קבוע ומדויק, כאשר כל סוכריה מכילה כמות מוגדרת של החומרים הפעילים.[11]
 • שימוש דיסקרטי: השימוש בהן דיסקרטי יותר לעומת צורות צריכה אחרות, כמו עישון או אידוי.

שמנים וטינקטורות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • גמישות במינון: הם מאפשרים רמת גמישות גבוהה בקביעת המינון, מה שמתאים למטופלים עם צרכים שונים.
 • שימוש ישיר או במזון: ניתן לצרוך את השמנים ישירות או להוסיף אותם למזון, מה שמגוון את אפשרויות השימוש.
 • ספיגה עקיפה: הם מספקים ספיגה עקיפה דרך המערכת העיכולית או דרך הקושי, מה שיכול להשפיע על האפקטיביות ומשך הפעולה.

משחות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • שימוש מקומי: משחות מיועדות לשימוש חיצוני ומקומי, מה שמתאים לטיפול בכאבים או דלקות באזורים מסוימים.
 • מינון מותאם לאזור הטיפול: המשחה נמרחת ישירות על האזור הרצוי, מה שמאפשר שליטה במינון ובאזור הטיפול.
 • אפקט מקומי מהיר: עשויות להציע הקלה מהירה יותר לכאבים או דלקות בשל השימוש הישיר על האזור המושפע.

בכל אחת מהאופציות הללו, השילוב של פטריות מרפא וקנאביס רפואי מיועד ליצור תועלת טיפולית מרבית, תוך שמירה על נוחות וגמישות למטופל. בחירת השיטה המתאימה תלויה בהעדפות האישיות, במצב הרפואי ובהמלצת הרופא או המטפל.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא פטריות מרפא בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]


הבהרה: המידע בוויקיפדיה נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי.