טיוטה:רומנה קריזנובסקה

  מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
  רומנה קריזנובסקה. ממשיכת דרכו של יוזף פילאטיס.

  רומנה קריזנובסקהאנגלית: Romana Kryzanowska;‏30 יוני 1923 – 30 באוגוסט 2013)[1] הייתה מדריכת פילאטיס אמריקאית שהתחילה כתלמידתו של יוזף פילאטיס ואשתו קלרה, בסטודיו שלהם בשדרה השמינית בניו יורק. לאחר מותו של יוזף פילאטיס ב-1967, קלרה פילאטיס המשיכה לנהל את הסטודיו ולאחר 3 שנים, בשנת 1970, הפכה רומנה קריזנובסקה למנהלת הסטודיו.

  ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

  רומנה קריזנובסקה נולדה בפרמינגטון, מישיגן ב-30 ביוני 1923. היא הייתה ילדה יחידה לרומן קריזנובסקי וסארי פיקט קריזנובסקי. אביה, רומן, היה אמן שפעל בדטרויט בשנות ה-20. חלק מיצירות האמנות שלו מאוחסנות במכון לאמנויות בדטרויט. אמה, שרי, המשיכה לצייר ולהציג יצירות אמנות משלה לאחר מותו של רומן ב-1929.

  קריזנובסקה הייתה בעלת אחד מבתי הספר המובילים להסמכת מורים לפילאטיס ולימדה את השיטה במשך כשישים שנה. היא הכירה את יוזף פילאטיס בשנת 1941, כשג'ורג' בלנשין, שאצלו רקדה, שלח אותה אליו על מנת לטפל בפציעה בקרסול. שלוש שנים לאחר מכן עברה לפרו עם בעלה. ב-1958 חזרה לניו יורק והמשיכה להתאמן אצל פילאטיס והפכה לבת חסותו. לאחר מותו של יוזף התאמנה אצל קלרה, ולאחר מותה לימדה בסטודיו המקורי בשדרה השמינית במנהטן.

  כאשר נפטר יוזף פילאטיס בשנת 1967, התברר כי לא הותיר אחריו צוואה בנוגע להמשך דרכה של השיטה. אשתו קלרה המשיכה להפעיל את הסטודיו לפילאטיס בשדרה השמינית. ב-1970 היא מינתה את קריזנובסקה למנהלת הסטודיו והפקידה בידיה את האחריות להמשך דרכם של הזוג. רומנה קיבלה את האחריות ואף וידאה שאת המכשירים השונים שהשאיר אחריו יוזף – הרפורמר הסטנדרטי, הקאדילק, הכיסאות השונים ושאר המכשירים – ממשיכים לייצר במפעל המקורי לפי הנחיותיו ושרטוטיו המדויקים של פילאטיס. קריזנובסקה רצתה לשמור על שיטת ה”קונטרולוג׳י“ (contrology), והחלה באימון ובהדרכת מאמנים חדשים לפי משנתו של הממציא, במרכזי ההכשרה שפתחה.

  בית הספר של קריזנובסקה נקרא "Romana's Pilates"[2] ומרכזי ההכשרה העיקריים שלו נמצאים היום בניו יורק ובפלורידה. ברחבי העולם נמצאים מעל 40 מכונים החברים ברשת. בית הספר מקנה תעודה בין־לאומית המוכרת בכל העולם ללימוד פילאטיס.[3]

  הכשרת מדריכים מבית הספר של קריזנובסקה מתקיימת בכ-40 מדינות.[4] בישראל קיימת נציגות אחת להכשרת מדריכים בשיטת פילאטיס קלאסי מכשירים ומזרן.

  הוצאה לאור[עריכת קוד מקור | עריכה]

  רומנה קריזנובסקה הוציאה לאור 3 ספרים יחד עם ג'זף פילאטיס:

  The Joseph H. Pilates Archive Collection: Photographs, Writings and Designs, Sean P. Gallagher and Romana Kryzanowska, ISBN 1-891696-13-0

  The Pilates Method of Body Conditioning - An Introduction to the Core Exercises, Sean P. Gallagher and Romana Kryzanowska, ISBN 1-891696-08-4

  The Complete Writings of Joseph H. Pilates, Joseph Pilates, Romana Kryzanowska, ISBN 1-891696-15-7

  הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Elders Who Were the Original Students of Joseph Pilates, Verywell Fit (באנגלית)
  2. ^ Romana's Pilates | Home (באנגלית)
  3. ^ The Pilates Studio • Authentic Pilates Experience, authenticpilatesexperience.com (באנגלית)
  4. ^ Romana's Pilates | Global Location Directory, Romana's Pilates (באנגלית)