טיוטה:רחל מתוקי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

רחל מתוקי (נולדה ב-1960 - נפטרה ב-2016) הייתה פעילה חברתית וחינוכית בולטת שתרמה לקהילתה והייתה דמות מרכזית בתחום החינוך בישראל.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

רחל מתוקי נולדה בחיפה ב-1960, בוגרת בית הספר ״ליאו באק״ בחיפה. למדה תואר ראשון B.A במתמטיקה וחינוך באוניברסיטת חיפה, ותואר שני M.A בתולדות עם ישראל וספרות חז"ל באוניברסיטת חיפה גם כן. במקביל למדה לתעודת הוראה במתמטיקה ומחשבים.

במהלך השנים השתלמה בהשתלמויות רבות בתחומים רבים ומגוונים בעיקר בתחום הניהול, החינוך והמחשבים.

נישאה לראובן מתוקי, ולהם שלושה ילדים.

רחל מתוקי נפטרה בטרם עת ממחלה קשה בשנת 2016, ונקברה בבית העלמין שדה יהושע (כפר סמיר) חיפה. ירושתה ותרומתה ימשיכו להשפיע על תחומים רבים, וזיכרונה יישאר חי בלב הקהילה.

גדעון סער, שעבד לצידה בכהונתו כשר החינוך, ספד לה: ״במהלך שנות העבודה המשותפת התפעלתי משיכלה החריף ומההבנה העמוקה שלה את שדה החינוך בכלל והחינוך העל-יסודי בפרט. אבל יותר מכל כבשה רחל את הלבבות באישיותה ובמידותיה: בחתירה הנחושה להשגת מטרות ויעדים, באידיאליזם, בדוגמה האישית, בגישה האנושית לכל אדם ולכל ילד, ביסודיות, בהתלהבות ובמרץ הבלתי נדלים שאפיינו את עשייתה, בחיוך הרחב, בלב הגדול שלה.

כל מי שהכיר אותה מבין את גודל האובדן: בראש ובראשונה למשפחתה האוהבת. אבל גם למערכת החינוך שכה אהבה. למדינה שלנו שאיבדה את אחת מעובדי הציבור המצטיינים שלה.

לא אשכח את הרגישות ואת אצילות-הנפש בהן התנהגה להוריו של אלעד ריבן ז״ל, הנער שהתנדב ללוחמי האש ונספה בשריפה בכרמל בימים הקשים לאחר מותו.

איבדנו את רחל בגיל כל כך צעיר, כשהיה לה עוד כל כך הרבה לתת ולתרום.״

קריירה ותרומה לחברה[עריכת קוד מקור | עריכה]

החלה את דרכה הפדגוגית בשנת 1983 כמורה וכמחנכת בכפר הנוער גלים.

ב-1987 – 2000 – עבדה במרכז חינוך ליאו באק בחיפה, שם שימשה בתפקידי הוראת מתמטיקה, חינוך, וניהול שונים. בעשר השנים האחרונות הייתה שותפה בצוות המוביל והקובע את העשייה החינוכית בבית הספר. במסגרת התפקיד: אחריות פדגוגית על מנהל התלמידים, בניית מגמות הלימוד, בניית מערכת התקנים והשעות של בית הספר, רכזת שכבה, ובשנתיים האחרונות משנה למנהלת החטיבה העליונה.

2000 – 2005 – המנהלת הכללית והמקימה של קריית החינוך עתידים אור עקיבא.

קריית החינוך כוללת חטיבת ביניים, חטיבה עליונה, אשכול פיס, מכללה לתלמידי יג' במסלול למערכות טלוויזיה וקולנוע ומכללה להכשרת מבוגרים בקורסים ללימודי תעודה.

כמנהלת המקימה של קריית החינוך, הייתה מעורבת בתוכניות הבנייה והארכיטקטורה הפדגוגית, גיבוש החזון ושכנוע תושבי אור עקיבא לתת אמון במערכת החדשה, בניית מערך הלימודים, בחירת מגמות הלימוד, גיוס צוות המורים המחויב להצלחת תלמידיו, בניית תוכניות חברתיות, הטמעת "אני מאמין" חינוכי ועוד.

בתקופת כהונתה בית-הספר הגיע ל־100% זכאות לבגרות.

מדובר בשינוי דרמטי באחוזי הזכאות לבגרות של תלמידי י״ב באור עקיבא, שעלה מ-35%[1] בשנת 2000 ל-69.5%[2] בשנת 2006.

2005 - 2010 – ראש מערכת החינוך והתרבות בעיריית חיפה.

במסגרת התפקיד ניהלה את השירותים העירוניים שניתנו לתושבי חיפה והרפיפריה בתחומים: חינוך, תרבות וקהילה, ספורט, נוער וצעירים.

בכך ניהלה בפועל את הגוף העירוני הגדול ביותר: מאות מוסדות חינוך, תרבות, וקהילה וזאת באמצעות כ־2,700 עובדים. הייתה אחראית על מוסדות החינוך הפורמלי בעיר בהם נמנו כ 50,000 תלמידים שלמדו ב־372 מוסדות חינוך לאורך כל הרצף הגילאי.

בתפקידה זה היא הובילה את המהלך לחיזוק החינוך הציבורי בעיר גם במגזר הערבי. מתוקי הייתה גם אחראית על פיתוח פעילויות ותעסוקה לשעות הפנאי עבור כל הגילאים.

בשנת 2006 הייתה מהיוזמות והדוחפות להקמתה של תוכנית אתגר באוניברסיטת חיפה, המהווה מסלול אקדמי ייחודי לתואר ראשון במדעי המחשב ומיועדת לתלמידי תיכון מצטיינים בעלי מוטיבציה ונכונות לעמוד באתגרים אקדמיים, כך שבמקביל להשלמת תעודת הבגרות, הם מסיימים את לימודיהם בכיתה י"ג וזכאים לתואר בוגר בחוג למדעי המחשב בגיל 19.

2011 ועד 2016 – מנהלת מחוז חיפה.

במסגרת התפקיד הייתה ממונה ואחראית על ניהול מערכת החינוך וכלל פעולות משרד החינוך במחוז חיפה. בנוסף הייתה אחראית על מערכת החינוך הקדם יסודית, היסודית, העל יסודית והחינוך המשלים בשלושים רשויות. במחוז חיפה כ 180,000 תלמידים ו20,000 עובדי הוראה. כמו כן הייתה אחראית על כמאתיים מפקחים ועובדי מינהל.

2013-2014 בנוסף על תפקידה במחוז היא שימשה כמ"מ יו"ר המזכירות הפדגוגית במשרד החינוך.

אחד מהפרויקטים החינוכיים הגדולים אשר הובילה רחל מתוקי כמנהלת מחוז חיפה הוא ’קונגרס הנוער בונים חברת מופת 2048’. הקונגרס עוסק בחיזוק השותפות שבין תלמידים יהודים וערבים, חילוניים ודתיים. הפרויקט הפך למסורת במערכת החינוך של מחוז חיפה. הקונגרס, מתכנס מדי שנה בשנה.

וועדות משרדיות ובין משרדיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • יו"ר ועדה ארצית סל תרבות
  • יו"ר ועדת חוזר תשלומי הורים במוכר שאינו רשמי
  • יו"ר הוועדה לרפורמת ללמידה משמעותית בכלל מערכת החינוך: במסגרת האחריות נבנתה תוכנית תיאומים בין כל הגופים ליצירת חוקת זכאות חדשה לבגרות. הרפורמה, שהוצגה ע״י שר החינוך דאז שי פירון בנובמבר 2014[3], נועדה לייצר רצף בין משרד החינוך למערכת ההשכלה גבוהה, ולפתוח את שער האקדמיה גם לתלמידים מהפריפריה החברתית שידם אינה משגת לשלם עבור הבחינה הפסיכומטרית.
  • יו"ר מטעם משרד החינוך להובלת מתווה יחד עם נציגי ור"ה לקבלה ללימודים אקדמיים על סמך תעודת הבגרות בלבד ללא חובת היבחנות בבחינה הפסיכומטרית
  • יו"ר הוועדה לניהול השיח בכיתה בנושאים השנויים במחלוקת: הובלת הוועדה שכללה נציגים מכל המגזרים, והניבה חוזר מנכ"ל חדש המתייחס בין השאר לצורך להיות מסוגלים לנהל דיונים עם ריבוי דעות בכיתה, והתנהלות ביחס לתקופות בחירות ("חינוך לדמוקרטיה ולאזרחות פעילה")
  • יו"ר הוועדה לבדיקת השינויים שחלו בעבודת הלבורנטים וטכנאי המעבדה
  • ראש צוות העבודה לגיבוש תוכנית הלימודים תרבות יהודית ישראלית בבתי הספר הממלכתיים

הוקרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

2012 – משרד החינוך - תעודת הוקרה למחוז חיפה למפקחים הכוללים ולעובדי המינהל על זכייתם בפרס יחידה מצטיינת במתן שירות איכותי במסגרת "שיתוף פעולה מינהל – פיקוח"

2014-2015 – משרד החינוך – פרס מצוינות בניהול בדרג הבכיר

2014-2015 – נציבות שירות המדינה - פרס עובד מצטיין על מצוינות בדרג הבכיר בניהול בשירות המדינה

2015-2016 - פרס עובדת מצטיינת מנכ”לית משרד החינוך למנהלים בדרג הבכיר ביותר במשרד

2016 - אות עמיתה של כבוד מטעם מכללת גורדון

הנצחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרס החינוך המחוזי ע״ש רחל מתוקי - מוענק למוסדות חינוך כהוקרה והערכה על עשייתם הייחודית של מוסדות החינוך בתחומי החינוך. העשייה היום יומית במוסדות החינוך הינה ביטוי לחזון חינוכי לאומי ומחוזי המעמיד את מערכת החינוך כשלב משמעותי בבניית חברה אזרחית איכותית, מעורבת וערכית.

2017 - מרכז ההדרכה החדש של המנהל לחברה ונוער של משרד החינוך נמצא בשכונת קריית אליעזר בחיפה ונקרא על שמה של רחל מתוקי ז"ל, המונצחת בו לדורי דורות ומי שחזונה היה ערכים כתשתית לבניית חברת מופת.

פסל הנצחה באור עקיבא, מוצב בסיפריה של בי”ס עתידים באור עקיבא.

ב-2019 נקרא בניין חטיבת הביניים של ביה״ס חוגים בחיפה על שמה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ מרכז אדוה, ד״ר שלמה סבירסקי ואלון אטקין, זכאות לתעודת בגרות לפי יישוב 1999-2000, באתר מרכז אדוה, ‏יוני 2001
  2. ^ מרכז אדוה, ד״ר שלמה סבירסקי, אתי קונור-אטיאס, טטיאנה קולובוב, האלא אבו חלא, זכאות לתעודת בגרות לפי יישוב 2006-2007, באתר מרכז אדוה, ‏ספטמבר 2008
  3. ^ דוברות משרד החינוך, ״התוכנית הלאומית ללמידה משמעותית״, באתר ור״ה, ועד ראשי האוניברסיטאות, ‏21/10/2014