טיוטה:In the Pale Moonlight

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
In the Pale Moonlight
פרק מ"מסע בין כוכבים: חלל עמוק 9"
DS9 In the Pale Moonlight.jpg
קפטן סיסקו וגארק, שתי הדמויות המרכזיות בפרק, מנהלות ויכוח
תמונה זו מוצגת בוויקיפדיה בשימוש הוגן.
נשמח להחליפה בתמונה חופשית.
מספר פרק 19
מספר עונה 6
קוד הפקה 543
תאריך שידור מקורי 15 באפריל 1998
אורך 45 דקות
שפה אנגלית
תסריט מייקל טיילור על פי סיפור מאת פיטר אלן פילדס
הפקה ריק ברמן ואיירה סטיבן בהר
בימוי ויקטור לובל
כוכבים אורחים אנדרו רובינסון בתפקיד אילם גארק
סטפן מקהטי בתפקיד ורינק
הווארד שאנגרו בתפקיד גראתון טולאר
ג'פרי קומבס בתפקיד ואיון
קייסי ביגס בתפקיד דאמאר

In the Pale Moonlight (בתרגום חופשי לעברית: לאורו החיוור של הירח) הוא הפרק ה-19 בעונתה השישית של סדרת הטלוויזיה הבדיונית האמריקאית, "מסע בין כוכבים: חלל עמוק 9". הפרק נכתב על ידי מייקל טיילור על פי סיפור מאת פיטר אלן פילדס, ובוים על ידי ויקטור לובל. הפרק שודר לראשונה ב-15 באפריל 1998 בסינדיקציה.
הפרק השיג ציון 4.8 במדד נילסן, המקביל ל-4.7 מיליון צופים.[1]

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קפטן בנג'מין סיסקו חש רגשות אשם לגבי אירועים שהתרחשו בשבועיים שחלפו, וסוקר את קורותיו בתקופה ביומנו. פרטי האירועים מתגלים לצופים בסדרת פלאשבקים. האבדות הכבדות שספגה הפדרציה במלחמה עם הדומיניון מתחילות לגבות מחיר נפשי כבד מהצוות, וסיסקו מציין שבכל יום מוצא לפחות אחד מפקודיו שם של אדם שהכיר ברשימת ההרוגים שמתפרסמת. אחד היתרונות הגדולים של הדומיניון הוא הסכם השקט ההדדי שחתמו עם הרומולאנים שמאפשרים בתמורה לדומיניון לעבור באופן חופשי בשטחם. סיסקו מחליט שאם הפדרציה ובנות בריתה רוצות לנצח במלחמה, עליהן לגרום לרומולאנים לעבור לצדן בכל מחיר.

סיסקו מגייס לעזרתן את אלים גארק, המרגל לשעבר הקארדסי כדי להשיג מודיעין מקארדסיה. הנחת העבודה היא שהדומיניון מתכוון לכבוש את רומולוס בסופו של דבר. כל אנשי הקשר של גארק מתים מעט אחרי שהוא יוצר איתם קשר, ולכן הוא ממליץ לזייף הקלטה של מנהיגי הדומיניון דנים בהתקפת פתע נגד רומולוס. סיסקו מהסס, אבל לאחר שהדומיניון כובש את בטאזד סיסקו מקבל את אישור צי הכוכבים להמשיך בתוכנית.

גארק מבקש מסיסקו לדאוג לשחרר מהכלא הקלינגוני זייפן בשם גראת'ון טולאר, ולאחר מכן מחליף כמות גדולה של ג'ל ביו-מימטי (חומר נדיר, מסוכן ומפוקח) כדי להשיג מוט מידע קרדאסי אותנטי מאובטח. ד"ר ג'וליאן באשיר מתנגד לעסקה בתוקף, אך נאלץ להסכים כשקפטן סיסקו נותן לו פקודה ישירה, בכתב, ומבטיח שיגיש תלונה רשמית. העניינים מסתבכים כשטולאר דוקר את קווארק בעודו שיכור. על מנת לשמור את טולאר מצרות משחד סיסקו את קווארק ומשכנע את אודו שלא לחקור את הנושא. בשלב זה מבין סיסקו את גודל הפשרה החוקית והאתית, אך מחליט להמשיך בהבנה שהמזימה משרתת את טובת הכלל.

טולאר יוצר הקלטה הולוגרפית המדמה פגישה בין דמאר הקרדאסי לוורטה ואיון מהדומיניון ובה הם דנים בתוכניות הפלישה לאימפריה הרומולאנית. בינתיים מזמין סיסקו, בהמלצת גארק, את הסנאטור הרומולאני ורינק לחלל עמוק 9 לפגישה חשאית. סיסקו מציג לורינק את ההקלטה ונותן לו את מוט המידע, אך הסנאטור מגלה שמדובר בזיוף ועוזב בזעם, תוך שהוא נשבע לחשוף את ההונאה. סיסקו מבין שתוכניותיו עלולות להסתיים בהצטרפות הרומולאנים לדומיניון אם ורינק יגיע לרומולוס, אך אז הוא מגלה שספינתו של ורינק הושמדה בדרכה לשם.

סיסקו הזועם מתעמת עם גארק שמודה שהטמין את הפצצה על ספינתו של ורינק, למקרה שהזיוף ייחשף. הוא מודה גם שרצח את טולאר על מנת שהזיוף לא ייחשף. גארק מסביר לסיסקו שכשהרומולאנים יסרקו את שרידי החללית וימצאו את מוט המידע הם ייחסו את ההפרעות שמעידות על זיופו של המידע לנזק מהפיצוץ אליו נחשף המוט, והתוצאה תהיה אמונה של הרומולאנים שהדומיניון אכן מתכננים פלישה. גארק טוען בפני סיסקו שהסיבה שצירף אותו לתוכנית היא במטרה לעשות את הדברים שסיסקו אינו מסוגל לעשות בעצמו, ומוסיף שסיסקו יכול להרגיע את מצפונו בידיעה שרביע אלפא ניצל במחיר חייו של סנאטור רומולאני אחד, פושע אחד וכבודו העצמי של קצין צי הכוכבים, מחיר אליו הוא מתייחס כאל עסקה טובה.

בסופו של דבר הרומולאנים מצטרפים לפדרציה, מכריזים מלחמה על הדומיניון ותוקפים במהרה עמדות דומיניון קרובות. בסוף רשומת היומן של סיסקו, הוא מודה שגארק צדק כשטען שמצפון מיוסר הוא מחיר נמוך מול התועלת שבמעשיהם, ומציין, אם כי בחוסר ביטחון, שהוא יכול לחיות עם ההחלטה לאור תועלתה לרביע אלפא. הוא מסיים את ההקלטה ומורה למחשב להשמיד את הרשומה כולה.

הפקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כתיבה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שורשי הפרק נעוצים בין השאר בשיחה שהתקיימה בין הכותבים לגבי מלחמת וייטנאם, ולאחר מכן עברה לפרשת ווטרגייט. הכותבים החלו לעבוד על רעיון לפיו ג'ייק סיסקו מגלה מידע מפליל לגבי שקאר, ראש הממשלה הבאגו'רנית. אם המידע יתגלה הוא יביא לנפילת הממשלה בזמן מלחמה, מה שגורם לקפטן סיסקו למנוע מבנו לחשוף את המידע. בשלב זה היה שמו של הפרק "פטריוט". במהרה השתנתה העלילה והמוטיב העלילתי המרכזי הפך למידע על סיסקו עצמו. הכותב מייקל טיילור עבד על תסריט במסגרתו מנסה ג'ייק סיסקו לראיין את גארק אך לאור ניסיונות ההתחמקות של הקרדאסי, הוא מבין שדבר מה חסר. קפטן סיסקו מבקש מבנו להפסיק לנסות להוציא מגארק מידע, אך חקירתו של ג'ייק מגלה שהשניים מנסים לגרור את הרומולאנים למלחמה נגד הדומיניון, והקפטן מבהיר לבנו שבכוונתו למנוע את פרסום הסיפור. צוות הכתיבה לא השתכנע מאמינות הקונפליקט בין השניים.[2]

רונלד ד. מור וטיילור החלו לעבוד על הגרסה המתוקנת של התסריט,[2] והוציאו את דמותו של ג'ייק מהעלילה. השניים נתקלו בבעיה עם קצב התקדמות העלילה, אך מור, שחשב על כך בעודו שותה באחד הלילות, הבין שקצב העלילה יעבוד אם הסיפור יסופר בצורה של פלאשבקים. בבוקר שלמחרת הציע מור את הרעיון לצוות הכותבים, ולאחר שהללו קיבלו את הרעיון התסריט נכתב מחדש.[3] טיילור כינה את הגרסה הסופית "מבריקה" אך הודה שהיא נכתבה ברובה על ידי מור.[2] מור הסביר שעל מנת לדחוף את סיסקו מעבר לקצה היה עליהם למצוא סוגיה כבדת משקל. הצוות שקל זאת והחליט שיהיה על הדומיניון לכבוש כוכב משמעותי בפדרציה. בתחילה שקל הצוות את וולקן, אך לתחושתם מדובר היה בכוכב חשוב מדי ולפיכך הם בחרו בבטאזד במקום.[3] איירה סטיבן בהר הוסיף לתסריט את השורה האחרונה, "אני יכול לחיות עם זה" ("I can live with it"), כאזכור לסרט "האיש שירה בליברטי ואלנס" משנת 1962.[4] כותרת הפרק היא אזכור לשורה מתוך הסרט "באטמן" משנת 1989, בה אומר הג'וקר "האם רקדת אי פעם עם השטן לאורו החיוור של הירח?" ("Have you ever danced with the devil in the pale moonlight?".[5]

בימוי וליהוק[עריכת קוד מקור | עריכה]

הבמאי ויקטור לובל תכנן את הבעות הפנים של ברוקס כסיסקו ברגעים שבהם הוא פונה ישירות למצלמה. הוא שיבח את השחקן וציין שהעביר בדיוק את ההנחיות שכתב.[3] החלקים שבהם מדבר סיסקו למצלמה הוקלטו כרצף אחד כמעט, במטרה לוודא שהקהל יאמין שמדובר ברשומת יומן אחת, רציפה. לובל דאג לצלם את הרצף המדובר בצורה רציפה, כך שלא נותרו כמעט אפשרויות עריכה, מאחר שצולמו רק שתי זוויות. על פי התסריט היה על סיסקו להשתכר יותר ויותר לאורך הרשומה, כשהוא צולל לתוך הפלאשבקים, ולובל ציפה שהאולפנים יבטלו את הרעיון לפני תחילת הצילומים, אך הדבר לא קרה. לובל רצה שסיסקו יוריד חלקים ממדיו לאורך ההקלטה, מה שיגרום לתחושה שהוא חושף את נשמתו בעוד הוא מספר את הסיפור.[4]

בפרק הוצגו מספר דמויות חוזרות ושקחנים, כמו ג'פרי קומבס בתפקיד ואיון, קייסי ביגס כמסע בין כוכבים: חלל עמוק 9 - דמויות#דמאר ואנדרו רובינסון כגארק. אליהם הצטרף סטיבן מקהטי בתפקיד ורינק. הייתה זו הופעתו הראשונה של מקהטי בזיכיון. לאחר מכן גילם דמות של חייזר בפרק "The Xindi" בסדרה "מסע בין כוכבים: אנטרפרייז".[6]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ "WebTrek - Star Trek: Deep Space Nine * SEASON 6 NIELSEN RATINGS". users.telenet.be. 
  2. ^ 1 2 3 Erdmann & Block 2000, p. 556.
  3. ^ 1 2 3 Erdmann & Block 2000, p. 557.
  4. ^ 1 2 Erdmann & Block 2000, p. 558.
  5. ^ Jones & Parkin 2003, p. 253.
  6. ^ DeCandido, Keith (17 באוקטובר 2014). "Star Trek: Deep Space Nine Rewatch: "In the Pale Moonlight"". Tor.com. בדיקה אחרונה ב-7 ביוני 2016.