טיוטה:STS-69

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-edit-clear.svg
ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: לשון משובשת.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
מעבורת החלל בשיגור

STS-69 הייתה משימה בתוכנית המעבורות של נאס"א והמשימה התשיעית של מעבורת החלל אנדוור המעבורת שוגרה ב-7 בספטמבר 1995 והיא ארכה 11 ימים. שם המשימה הוא "ניסוי מגיני החום של המעבורת".

המשימה[עריכת קוד מקור | עריכה]

STS-69 הייתה משימה של מעבורת החלל אנדוור. המשימה שוגרה ממרכז החלל של קנדי, פלורידה ב-7 בספטמבר 1995. זאת הייתה המשימה ה-100 שנאס"א הצליחה לבצע.

עיקר המשימה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המשימה בת ה-11 ימים הייתה המשימה השנייה של ה-WSF, ובה שיגרו לוויין בצורת צלחת ונתנו לו לשוטט בחלל לכמה ימים.

המטרה של "WSF " הייתה לגדל שכבות דקות של סרטים במצב של כמעט וואקום מושלם, שנוצר על ידי הלוויין בזמן שהוא נוסע בחלל.

במשימה הצוות שלחו לחלל גם את הלוויין ספרטה 201 (לוויין אסטרונומי), והוא היה שש שעות בחלל בכדי לבדוק טכניקות הרכבה בשביל תחנת החלל הבן לאומית ובכדי לבדוק עד כמה היא עמידה בפני חום, ובדקו שיפורים לחליפות שהאסטרונאוטים שהשתמשו בהם בחלל.

הלוויין ספרטה 201 ביצע את הטיסה השלישית שלו על סיפון המעבורת.

המשימה של הספרטה הייתה מחקר מדעי שנועד לחקר האינטראקציה בין השמש ורחבתה של חלקיקים טעונים. והמטרה הייתה ללמוד את האווירה החיצונית של השמש ואת המעבר לרוח סולארית שכל הזמן זורמת על פני כדור הארץ.

ה-STS-69 הייתה המשימה הראשונה מתוך 5 מתוכננות, שהיו אמורות למדוד ולבדוק שינויים ארוכי טווח בעוצמת הקרינה האולטרה-סגולית המגיעה מהשמש, וללמוד על הקרינה האולטרה-סגולית מהפלזמה שסביב יופיטר, אשר מקורה בירח שלו.

חלק מהניסויים נבעו מהמאמצים לפתח טכניקות ליצירת אנרגיה עבור כדור הארץ.

כמו כן נעשו ניסויים ליצירת חמצן ומימן על ידי חשמול מים בחלל – צורך של NASA ושל משימות עתידיות בחלל. יצירת חשמל בחללית צפוי להוריד את חידוש האספקה השנתי עבור תחנת החלל ב-5,400 ק"ג.

תחום נוסף שבוצעו בו ניסויים היה הבריאות. ארגון הבריאות העולמי ביצע ניסוי לבדיקת השינוי בצפיפות העצם במהלך טיסה בחלל. נעשו גם ניסויים מסחריים לבדיקת השינויים בתאים ובשרירים בעקבות חוסר משקל.

בנוסף, נעשה גם ניסוי לבחינת שינויים באנרגיית חום.

הצוות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הצוות של המשימה STS-69
שם תפקיד
דייוויד מ. וולקר מפקד
קנת קוקרל פיילוט
ג'יימס ס. ווס מפקד מטען
מייקל ל. גרנהרדט מומחה המשימה
ג'יימס ה. ניומן מומחה המשימה 2

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]