טיפוס בחבל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אתלט מטפס בחבל במרכז קניות בליון

טיפוס בחבל הוא ספורט בו המשתתפים צריכים לטפס על חבל התלוי אנכית באמצעות ידיהם בלבד. תחרויות טיפוס בחבל נערכות על ידי כוחות משטרה וכיבוי אש ברחבי העולם, וכן ענף ספורט זה זוכה לעניין מחודש בצרפת שם נערכות תחרויות בקניונים ובמרכזי קניות. הענף פופולרי במיוחד בצ'כיה וחובבי הספורט מקיימים אליפויות מקומיות וארציות משנת 1993.

היסטוריה ותיאור התחרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

עד לאולימפיאדת 1932 (כולל) ענף הטיפוס בחבל נכלל כחלק מתחרויות האתלטיקה האולימפיים. בארצות הברית נערכו אליפויות טיפוס בחבל שאורכו נע מ-6 ועד 7.5 מטרים וקוטרו כ-3.8 סנטימטרים. התחרויות נערכו על ידי איגוד האתלטים החובבים ועל ידי ה-NCAA עד לתחילת שנות השישים ומאז בוטלו. במשחקים אולימפיים שנערכו בארצות הברית המתחרים טיפסו על חבל באורך 7.62 מטרים (25 רגל), ואילו במשחקים האולימפיים באירופה אורך החבל נקבל ל-8 מטרים (26.3 רגל). כמעט בכל התחרויות, המדד לניצחון היה הטיפוס לראש החבל בזמן הקצר ביותר, המתחרים היו מתחילים את הטיפוס ממנח של ישיבה וטיפסו על החבל רק באמצעות הידיים והזרועות. הותר לספורטאים לבעוט ברגליים כדי להשיג תנופה. באולימפיאדת אתונה הראשונה בעת החדשה המתחרים נמדדו לא רק לפי משך זמן הטיפוס אלא גם לפי טכניקת הטיפוס שלהם (למשל אחיזת החבל בשתי הידיים והנפת הגוף במאונך לחבל הוסיפה לדרגת הקושי). בכל התחרויות האולימפיות האחרות עד לשנת 1932 הניצחון בטיפוס בחבל נקבע אך ורק לפי זמן הטיפוס[1].

בראש החבל הותקן מעין טמבורין בתוך תושבת ובו המטפס נגע בהגיעו לפסגה. מספר מודדים עמדו עם שעוני עצר ומדדו את זמן הטיפוס לכל אתלט ובסופו של דבר היה מתבצע ממוצע. עם השנים, פותחו אמצעי מדידה אלקטרוניים למדידת הטיפוס בחבל ואתלטים שונים חשבו שיש להוסיף אותו לתחום מקצועות השדה והמסלול ולא לתחום האתלטיקה הקלה. שיא העולם בטיפוס בחבל שאורכו 20 רגל (כ-6 מטר) הוא 2.8 שניות, שיא שהושג על ידי דון פרי מארצות הברית בשנות החמישים.

שיאי עולם[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • לפי ספר השיאים של גינס נקבע שיא טיפוס בחבל לפי החוקים לעיל: למטפס יש 60 שניות לעלות שוב ושוב על החבל, אורך החבל הוא 5 מטרים והטיפוס מתחיל מתנוחה של ישיבה. את השעון מאפסים כאשר המטפס יורד בחבל וסוכמים יחד את כל זמני העלייה עד למקסימום של 60 שניות. לפי שיטה זו השיא בטיפוס בחבל נקבע על ידי מרקוס בונדי ב-31 בינואר 2010 שהצליח לטפס 27.8 מטרים או 5.5 עליות חבל ב-60 שניות.
  • בטיפוס בחבל באורך 20 מטרים נקבע שיא בשנת 2007 בליון שבצרפת על ידי אלש נובאק מצ'כיה, הוא טיפס על החבל ב-25.85 שניות.
  • בטיפוס בחבל באורך 14 מטרים נקבע שיא בשנת 2010 גם על ידי אלש נובאק מצ'כיה, את הטיפוס השלים ב-14.03 שניות.
  • אלש נובאק אף קבע שיא בטיפוס בחבל באורך 8 מטרים - 4.87 שניות.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא טיפוס בחבל בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]