טירונות (צבא)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-emblem-development-2.svg הערך נמצא בשלבי עבודה: כדי למנוע התנגשויות עריכה ועבודה כפולה אתם מתבקשים שלא לערוך ערך זה בטרם תוסר הודעה זו, אלא אם כן תיאמתם זאת עם מניחי התבנית.
אם הערך לא נערך במשך שבוע ניתן להסיר את התבנית ולערוך אותו, אך רצוי לתת קודם תזכורת בדף שיחת הכותבים.

טירונות היא פרק הזמן הראשון בשירותו של חייל בצבא. במהלך פרק זמן זה, שאורכו יכול לנוע מכמה שבועות לכמה חודשים, נקלט החייל בצבא, רוכש מיומנויות צבאיות ראשוניות, אך בעיקר מסגל לעצמו אורח חיים והתנהגות התואמים את הגוף הצבאי, ושונים מאד מאורח חייו הקודם, באזרחות. בצבאות מסוימים ישנה טירונות נפרדת עבור חוגרים, חיילים שאינם קצינים, וטירונות עבור חניכים המיועדים להתמנות כקצינים. בצבאות אחרים הטירונות אחידה לכל המתגייסים, ורק בהמשך השירות הצבאי נקבע האם החייל ימשיך למסלול קצונה. הטירונות עשויה להיות שונה גם עבור מסלולי שירות נוספים, כמו טירונות לחיילים המיועדים למסלול קרבי לעומת טירונות לחיילים שנועדו להיות בדרגים עורפיים, וכן טירונות נפרדת לכל אחד מהענפים והחילות של הכוחות המזוינים.

מאפיינים פסיכולוגיים וסוציולוגיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

שלב הטירונות בהכשרה הצבאית הוא למעשה תוכנית אימונים אינטנסיבית הנמשכת מספר שבועות או מספר חודשים, ומטרתה להעביר את המגויס ממצבו הקודם, כאזרח, למצב חדש ושונה, כחייל, על כל הנורמות החברתיות הנגזרות מכך, ולהרגיל אותו למלא את המשימות החיוניות הנדרשות בכוחות צבאיים. בין המרכיבים הנפוצים בטירונות ניתן למנות תרגילי סדר, אימוני כושר גופני, מסדרים, ואימון בנשק.

כאמור, מטרת הטירונות היא להעביר את הטירונים חיברות שיסגל אותם לנורמות ולמאפיינים של חיי הצבא. בדרך זו ניתן להכשיר את החיילים למצבים עתידיים בהם ימלאו כל פקודה שתינתן להם, יסכנו את חייהם ויהרגו את אויביהם בקרב. הטירונות כוללת שימוש נרחב באמצעים פסיכולוגיים, הכוללים התניה קלאסית, התניה אופרנטית וחיקוי. הטירונים נדרשים לביטול עצמי מסוים למען טובת המסגרת הרחבה יותר אליה הם שייכים, וזאת מכיוון שארגונים צבאיים מעמידים את חבריהם במצבים שאינם קיימים במציאות האזרחית.

לתהליך החיברות כמה מאפיינים. מהטירונים החדשים נשללת החירות; זכותם לצאת מתחומי המחנה הצבאי שבו הם נמצאים נאסרת או לכל הפחות מוגבלת מאד. לכל המגויסים ניתנת זהות אחידה והזהות האישית מוגבלת מאד: שערם מגולח או מסופר בתספורת קצרה מאד, לכולם מנופקים מדים אחידים וניתן לכולם מספר אישי. הם משוכנים במגורים שבהם יש מעט מאד פרטיות, לעיתים קרובות לא נעשה שימוש בשם הפרטי אל בשם משפחה בלבד, וכל גילוי של ביטוי אישי מוגבל ומצומצם מאד. סדר יומם של הטירונים נשלט ומנוהל עד הפרטים הקטנים ביותר, כולל הדרך הנכונה לסידור המיטה, לצחצוח הנעליים, לסדר את חפציהם, וכיוצא בזה. כל סטייה מסדר זה נענשת.

במהלך הטירונות עוברים הטירונים, כאמור, התניה, שנועדה לסגל אותם לנורמות הצבאיות. הטירונים מורגלים לציית לפקודות במהירות, ללא היסוס וללא מחשבה, ולפעול על פי תרגולות המוקנות להם. בצבאות רבים נשען התרגול על פרקטיקות שמקורן עוד במאה ה-18, בהן הורגלו החיילים לצעוד במבנה מורכב ולמלא הוראות במהירות וללא היסוס. הצעדה נתפסת כמרכיב חשוב לגיבוש גאוות יחידה ולכידות וכבסיס לתנועה מסודרת של היחידה ולחימה בשדה הקרב.

במהלך הטירונות מופעלים על הטירונים גורמי לחץ רבים, ללא הפסקה. שינה, מזון ומחסה נמנעים או מצומצמים מאד; בטירונים מוטחים עלבונות אישיים, ולעיתים מופעלת כלפיהם תוקפנות פיזית או פקודות הגורמות להם השפלה. האווירה הנוצרת גורמת לטירונים להטמיע ולהפנים את הנורמות הצבאיות ללא הזדמנות לשקול אותן, לבקר ולבחון אותן. הטלת עונשים קולקטיביים כשגרה, על קבוצת חיילים שבאה מרקע אזרחי שבו האינדיבידואליזם הוא ערך מרכזי, מגבשת את הקונפורמיות של קבוצת החיילים ומרתיעה חיילים בודדים מגילויים של עצמאות. הלחץ החברתי גורם לכך שהקבוצה אחראית על מעשיו של כל אחד מהחברים בה. הלחץ על הקבוצה יוצר במקביל גיבוש חברתי ונאמנות הדדית חזקה, שונה במהותה מקשרי ידידות שהכירו בחיים האזרחיים. גיבוש חברתי זה מסיע ליחידים להתגבר על המעצורים הנפשיים שעלולים להיות ליחיד בעת קרב.

חלק מהחיברות שעוברים הטירונים עוסק בגיבוש זהות צבאית מקצועית, שהטירונים מוכוונים להיות גאים בה, ובפרט בזהות היחידתית. סיפורי מורשת קרב וסמלים שונים (כמו תג יחידה, סיכות, תגים ואמצעי זיהוי אחרים המציינים השתייכות ליחידה, כומתה או כובע, וכדומה) מחזקים את תחושת הטירונים בדבר עליונות היחידה אליה הם משתייכים, לעומת יחידות, זרועות או ענפים אחרים בצבא, וגם לעומת החיים האזרחיים.

אימוני הטירונות מעודדים אגרסיביות אצל החניכים, במיוחד כאלה המיועדים ליחידות קרביות. דוגמה לעידוד אגרסיביות הוא אימון בכידוני רובה או קרבות איגרוף בין טירונים. הטירונים לומדים את יסודות המקצועות הצבאיים, ובכלל זה ירי ותפעול נשק חם, שדאות, עזרה ראשונה, ועוד. דגש חשוב ניתן על פיתוח הכושר הגופני, תהליך שנעשה בצורה מדורגת כדי לא לגרום לפציעות.

במסלולי טירונות שונים, בעיקר קרביים, ישנה נשירה של חניכים מן המסלול. הסיבות לנשירה יכולות להיות יזומות על ידי סגל ההדרכה, בעיקר בשל בעיות משמעת ביצועים נמוכים ואי-התאמה אישית או חברתית, על פי סטנדרטים הנקבעים לכל יחידה. טירונים אחרים נאלצים לפרוש בשל פציעות. במסלולי אימונים התנדבותיים יכולים הטירונים להחליט מרצונם על פרישה מן המסלול.

סיום הטירונות מצוין בדרך כלל בטקס צבאי, בו יכולים להיות נוכחים קרוביהם וחבריהם של הטירונים. הטקס נערך בדרך כלל בנוכחות קצינים בכירים, וכלל לעיתים קרובות מצעד חגיגי של הטירונים. בהתאם ליחידה או לזרוע הצבאית בה משרתים החניכים יישלחו מסיימי הטירונות לקורסי המשך שונים.

טירונות במדינות שונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

אוסטרליה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אוסטרליהאוסטרליה רוב אימוני הטירונות של צבא אוסטרליה מתקיימים במרכז אימון למתגייסים של הצבא (Army Recruit Training Centre,‏ ARTC) בקפוקה, ליד וואגה וואגה במדינת ניו סאות' ויילס, באוסטרליה. הטירונות נמשכת 80 יום, אם כי המתגייסים לצבא העתודה האוסטרלי עוברים טירונות בת 35 ימים. המתגייסים החדשים עוברים תרגילי סדר, אימוני בטיחות בנשק ובסביבת עבודה, תחזוקה בסיסית של הציוד, אימוני צליפה, שדאות, הפעלת ציוד קשר, ואימונים התקפתיים והגנתיים.

יוצאים מכלל זה הם הטירונים המתגייסים ליחידות הסיור האזוריות (Regional Force Surveillance Units,‏ RFSU). יחידות אלה מבצעות משימות סיור באזורים השוממים של צפון אוסטרליה, הנמצאים בשטחן של מדינת קווינסלנד ושל הטריטוריה הצפונית. המגוייסים ליחידות אלה באים לעיתים קרובות משבטים אבוריג'ינים, שהתנאים והנורמות של כלל הצבא אינן מתאימות להם, ולפיכך דורשים אימונים ייחודיים.

אימון הקצינים בצבא אוסטרליה נעשה בקולג' הצבאי המלכותי בדנטרון (Duntroon), פרבר של קנברה. מגוייסים המיועדים לקצונה עוברים אימון בסיסי הנמשך כ-7 שבועות. לאחר האימון הבסיסי ממשיכים פרחי הקצונה באימוני נשק, לימוד היסטוריה צבאית, מנהיגות, אסטרטגיה צבאית ומיומנויות בפיקוד על חוליה, מחלקה ופלוגה. משך הכשרת הקצינים בכללותו נמשך 18 חודשים, עד להסמכתם בדרגת לפטננט.

גרמניה[עריכת קוד מקור | עריכה]

גרמניהגרמניה מגוייסים חדשים לבונדסוור עוברים טירונות במסגרת אימון בסיסי כללי (Allgemeine Grundausbildung), הנמשכת שלושה חודשים. במסגרת זו עוברים הטירונים אימון פורמלי, הכולל את הכרת מבנה הצבא (דרגות, דגלים, סמלים וכדומה); אימון נשק בסיסי, כולל ירי ברובה, אקדח ומקלע; קורסים על דמוקרטיה וחוק; אימוני כושר גופני וספורט; אימון בתפקידי שמירה; עזרה ראשונה; ועוד.

המסורת הצבאית הגרמנית מעדיפה יוזמה על פני ציות עיוור. בשל כך נעשה מאמץ שלא "לשבור" את רוחו של הטירון באמצעים אגרסיביים אלא "לעצב" את אישיותו כדי לחנך חייל בעל אישיות משלו.

יוון[עריכת קוד מקור | עריכה]

יווןיוון עד שנת 2000 היה הצבא היווני מבוסס כולו על גיוס חובה. מאותה שנה השתנה הרכב הצבא, היקף הגיוס הוקטן, והיחס בין מגוייסי חובה למתנדבים עומד על 1:1 (לא כולל חיילים וקצינים המשרתים שירות קבע).

ישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – טירונות (צה"ל)

ישראלישראל הטירונות בצה"ל שונה באורכה ובאופיה על פי היחידה אליה גויס החייל. הטירונות בחילות המרכיבים את הדרג המסתער (חילות הרגלים, השריון, התותחנים, ההנדסה, מודיעין השדה ועוד) ארוכה וקשה יותר מהטירונות הנערכת לחיילים בחילות וביחידות המוגדרות תומכות לחימה (כמו מקצועות שונים בחיל האוויר וחיל הים, חילות החינוך והנוער, השלישות, הטכנולוגיה והאחזקה, המשטרה הצבאית, ועוד). סוגי הטירונות מתחלקים לפי "רמת הרובאות" לה מוסמכים החיילים בסוף ההכשרה, ובאימוני ההמשך השונים המשתנים לפי סוג היחידה. בניגוד למדינות אחרות, בהן מוכשרים הקצינים בנפרד לגמרי מהכשרת החוגרים, בצה"ל עובר כל חייל את הטירונות, ואיתור המועמדים לקצונה נעשה רק לאחר השלמת שלבים מסויימים בהכשרה הבסיסית.

דנמרק[עריכת קוד מקור | עריכה]

דנמרקדנמרק הצבא המלכותי הדני מקיים את האימון הבסיסי לחייליו בשמונה בסיסים ברחבי המדינה. הטירונות נמשכת ארבעה חודשים, והאימונים מתמקדים בהקניית מיומנויות שהן חלק מתפיסת ההגנה של דנמרק, ועל גיוס למשימות הבינלאומיות של הצבא. מטרה נוספת בטירונות היא יצירת מאגר של מועמדים לקורסי פיקוד ברמת מש"קים.

סינגפור[עריכת קוד מקור | עריכה]

סינגפורסינגפור שירות לאומי בסינגפור הוא חובה לכל האזרחים הגברים הכשירים פיזית המגיעים לגיל 18, וכן לדור שני של תושבים שאינם אזרחים. המגוייסים עוברים אימון צבאי בסיסי בתחילת שירותם. בבדיקות רפואיות הנערכות לפני השירות הצבאי ממוינים המגויסים על פי כושרם הגופני, ועוברים טירונות המותאמת לתוצאות המיון: טירונות רגילה, משופרת, מותאמת וטירונות למגוייסים בעלי משקל עודף. הטירונות נערכת באי טקונג (Pulau Tekong, ממזרח לאי העיקרי שעליו שוכנת סינגפור עצמה), אם כי ישנן יחידות צבאיות הקולטות ישירות את המגוייסים אליהן והעורכות בעצמם את האימון הראשוני למגוייסים.

במהלך הטירונות עוברים הטירונים אימון גופני, עד למעבר מבחן המיומנות הפיזית האישי; אימון בנשק ברובה הסער SAR 21 והשלכת רימוני יד; מעבר מסלול מכשולים סטנדרטי וקרבי; שדאות; ועוד. בסיום הטירונות עוברים הטירונים מסלול של 24 קילומטרים בחגור מלא, וצעדה בטקס סיום. טירונים שהגיעו להישגים טובים בטירונות מזומנים לקורסי פיקוד - מש"קים וקצינים.

סרי לנקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סרי לנקהסרי לנקה טירונים שגויסו לשירות כחוגרים בצבא סרי לנקה עוברים טירונות בביה"ס לאימונים צבאיים, כ-10 קילומטרים ממזרח לעיר הבירה קולומבו, ובבסיסים נוספים. לאחר הטירונות עוברים החיילים לאימון המתקדם, המתבצע במרכזי האימונים של הרג'ימנטים השונים אליהם מוינו. טירונים המיועדים לשרת כקצינים יעברו את האימון הבסיסי באוניברסיטת ההגנה על שם גנרל סיר ג'ון קותלוואלה (General Sir John Kotelawala Defence University), ולאחריו ימשיכו את האימון באקדמיות הצבאיות של זרועות הצבא השונות.

חיילים שגויסו לצי של סרי לנקה עוברים טירונות הנמשכת כששה חודשים, ומתקיימת בכמה בסיסים יבשתיים. לאחר הטירונות ימשיכו המגוייסים את האימון בשיטת הכשרה תוך כדי עבודה (On Job Training) באחת מאוניות הצי או באחד מהבסיסים היבשתיים.

מגוייסים לחיל האוויר של סרי לנקה עוברים את אימון בסיסי בכנף האימונים בסיס חיל האוויר בדייאטאלוואה (Diyatalawa), במרכז הרמות שבדרום האי.

פינלנד[עריכת קוד מקור | עריכה]

פינלנדפינלנד כל המגוייסים לצבא הפיני עוברים טירונות בת חודשיים, הזהה בעיקרה בכל זרועות הצבא. הטירונות כוללת אימוני צליפה ברובה הסער RK-62 (נגזרת של רובה הסער AK-47), אימון בכמה סוגי נשק אחרים, אימונים טקטיים, תרגול עזרה ראשונה ושדאות. בסוף החודשיים הללו זוכים הטירונים לדרגתם הצבאית הראשונה. לאחר מכן ממשיכים החיילים לאימונים ספציפיים, בהתמחויות שונות, הנמשכים בין 5.5 ל-11.5 חודשים. האימון הארוך ביותר הוא לחיילים הממשיכים לקורסי מש"קים ולאחר מכן לקורס קצינים.

צרפת[עריכת קוד מקור | עריכה]

צרפתצרפת חיילים המתגייסים לצבא צרפת ממוינים לזרוע הצבאית ולרג'ימנט המסויים שבו ישרתו. עם גיוסם מגיעים החיילים לרג'ימנט ושוהים בו מספר ימים, במהלכם הם נקלטים מנהלית, מקבלים ציוד ועוברים בדיקות רפואיות אחרונות. לאחר קליטה זו עוברים המגוייסים הטריים לבסיסי טירונים, שם הם עוברים טירונות בת 12 שבועות. ישנם 10 בסיסי טירונות במדינה, הנקראים "מרכזי הדרכה ראשוניים לחוגרים" (Centre de Formation Initiale des Militaires du Rang). במהלך הטירונות עוברים החיילים אימוני כושר גופני, מעבר מסלול מכשולים, הכשרה ראשונית בנשק (רובה סער FAMAS, אקדח ורימון יד), איתות, שדאות, עזרה ראשונה, תרגילי סדר, ועוד.

עם סיום הטירונות מוסמכים הטירונים כסולדאט מדרגה שנייה (Soldat de Seconde Classe) ושבים לרג'ימנט שלהם, שם הם עוברים אימון התמחות ראשוני (Formation de Spécialité Initiale) במשך 12 שבועות. לאחר סיום שלב זה מצטרפים המגוייסים לפלוגה שלהם, ומתאמנים לקראת פריסה מבצעית אפשרית. ביחידות מיוחדות, כמו כוחות מוצנחים ויחידות ללחימה הררית עוברים המגוייסים גם קורסים ייחודיים, כמו קורס צניחה.

קנדה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קנדהקנדה עד 1940 לא הייתה בקנדה מערכת מסודרת של אימון מתגייסים חדשים, ועד להקמתם של בסיסי אימון ייעודיים לטירונים העבירה כל יחידה אימון טירונות משלה.

ב1968 אוחדו צבא קנדה, הצי המלכותי הקנדי וחיל האוויר המלכותי הקנדי למסגרת ארגונית אחת, שנקראה הכוחות הקנדיים. במסגרת הארגון מחדש נבנתה מערכת אימון לכל הזרועות, וזו מופעלת עד היום (2018).

מגוייסים המיועדים לשרת כחוגרים בצבא הסדיר עוברים אימון בסיסי בן 13 שבועות במרכז למגוייסים ומנהיגות של הכוחות הקנדיים בסן ז'אן סיר רישלייה, בקוויבק. מגוייסים המיועדים לקצונה עוברים קורס בן 15 שבועות באותו בסיס. לאחר האימון הבסיסי עוברים המתגייסים לאימון ייחודי, על פי הסביבה שבה ישרתו. חיילים בצי עוברים אימון בן חמישה שבועות בסביבה ימית; חיילים בצבא עוברים קורס בן 20 יום, ופרחי קצונה יעברו אימון באורך 12 שבועות. חיילים בחיל האוויר הקנדי ממשיכים ישירות לקורסי הכשרה בחיל.

חיילי עתודה, במיוחד עתודת הצבא, עוברים את האימון הבסיסי והאימון הייחודי לכל מקצוע צבאי במסגרת חלקית, במיוחד בסופי שבוע לסירוגין במסגרת יחידותיהם. מכיוון שרמת שילוב חיילי העתודה בצבא הסדיר גדלה והולכת, מתקיימים חלק מהאימונים לחיילי העתודה במסגרת יחידות של הצבא הסדיר. את הכשרתם משלימים חיילי העתודה בקורס הנמשך 8 שבועות ומתקיים בקיץ. יחידות העתודה של הצי ושל חיל האוויר נהגו להכשיר את חייליהן בדיוויזיית אימון עתודת הצי בבורדן בסיס), באונטריו. כיום מתקיים האימון הבסיסי של עתודת הצי בבסיס ואלקארטיה, בפרברי קוויבק סיטי. לאחר הטירונות רוכשים המגוייסים מיומנות בימאות, כיבוי אש, בקרת נזקים ומיומנויות נוספות.

המכללה המלכותית הצבאית של קנדה היא ההאקדמיה הצבאית של הכוחות הקנדיים, וניתנים בה תארים אקדמיים כבכל אוניברסיטה.