טירונות (צבא)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-emblem-development-2.svg הערך נמצא בשלבי עבודה: כדי למנוע התנגשויות עריכה ועבודה כפולה אתם מתבקשים שלא לערוך ערך זה בטרם תוסר הודעה זו, אלא אם כן תיאמתם זאת עם מניחי התבנית.
אם הערך לא נערך במשך שבוע ניתן להסיר את התבנית ולערוך אותו, אך רצוי לתת קודם תזכורת בדף שיחת הכותבים.

טירונות היא פרק הזמן הראשון בשירותו של חייל בצבא. במהלך פרק זמן זה, שאורכו יכול לנוע מכמה שבועות לכמה חודשים, נקלט החייל בצבא, רוכש מיומנויות צבאיות ראשוניות, אך בעיקר מסגל לעצמו אורח חיים והתנהגות התואמים את הגוף הצבאי, ושונים מאד מאורח חייו הקודם, באזרחות. בצבאות מסוימים ישנה טירונות נפרדת עבור חוגרים, חיילים שאינם קצינים, וטירונות עבור חניכים המיועדים להתמנות כקצינים. בצבאות אחרים הטירונות אחידה לכל המתגייסים, ורק בהמשך השירות הצבאי נקבע האם החייל ימשיך למסלול קצונה. הטירונות עשויה להיות שונה גם עבור מסלולי שירות נוספים, כמו טירונות לחיילים המיועדים למסלול קרבי לעומת טירונות לחיילים שנועדו להיות בדרגים עורפיים, וכן טירונות נפרדת לכל אחד מהענפים והחילות של הכוחות המזוינים.

כאמור, אחת המטרות העיקריות בטירונות היא יצירת המעבר של המתגייס ממצבו הקודם, כאזרח, לסטטוס של חייל. למתגייס החדש מונפקים מדים אחידים וציוד אישי אחיד ושערו מסופר או אף מגולח.