לדלג לתוכן

טיריון לאניסטר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
טיריון לאניסטר
Tyrion Lannister
סוג גיבור/אנטי-גיבור
שם ספר שיר של אש ושל קרח
תוכנית טלוויזיה משחקי הכס
הופעה ראשונה

בסדרת הספרים: משחקי הכס, (1996)

בסדרת הטלוויזיה: "החורף מגיע", 2011
הופעה אחרונה בסדרת הטלוויזיה: "כס הברזל", 2019
יוצרים ג'ורג' ר. ר. מרטין
גילום הדמות פיטר דינקלג'
מידע
כינויים השימדון (The Imp), חצי-איש
סטטוס פעיל
גיל 27[2]/39[1]
תאריך לידה 273AC[2]‏/265AC[1], צוק קאסטרלי
מקום לידה צוק קאסטרלי עריכת הנתון בוויקינתונים
גזע אדם (גמד)
מין זכר
מקצוע פוליטיקאי, ימין המלך
שיוך בית לאניסטר, פמלייתה של דאינריז טארגאריין[1]
מומחיות פוליטיקה, רטוריקה ותחבולנות
חבר לשעבר בקבוצה המועצה הקטנה
אזרחות ווסטרוז
דמויות קשורות
משפחה טיווין לאניסטר (אב, מת), ג'ואנה (אם, מתה) סרסיי לאניסטר (אחות), ג'יימי לאניסטר (אח), טיישה (אישה לשעבר), סאנסה סטארק (אישה שנייה)
חברים ג'ון שלג, סר ברון, שאי (מאהבת, מתה), ואריז, פודריק פיין (נושא כלים לשעבר), דאינריז טארגאריין[1]
אויבים בית באראתיאון, קייטלין סטארק, ליסה ארין, ג'ופרי באראתיאון, טייווין לאניסטר, סרסיי לאניסטר, פטייר בייליש
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

טיריון לאניסטראנגלית: Tyrion Lannister) הוא דמות אנטי-גיבור ראשית בסדרת ספרי הפנטזיה האפית "שיר של אש ושל קרח" מאת ג'ורג' ר. ר. מרטין, ובסדרת הטלוויזיה המצליחה "משחקי הכס", המבוססת על סדרת הספרים. טיריון משמש כנקודת תצפית בסיפור - כלומר: פרקים רבים מסופרים מנקודת מבטו. בשל היותו גמד הוא מכונה 'השימדון' (The Imp) ו-'החצי-איש'. הוא בנו השלישי של טיווין לאניסטר: אמו ג'ואנה מתה בזמן לידתו, דבר שעליו אביו מעולם לא סלח לו. גמד מעוות בעל עיניים לא תואמות, טיריון הוא עוקצני וערמומי, אך הוא מתעב יחס לא הוגן כלפי החלשים והחפים מפשע.

ביוגרפיה בדיונית

[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסדרת הספרים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

טיריון הצטרף למשפחת המלוכה במסעם לווינטרפל, ולאחר מכן ביקר בחומה. הוא התיידד עם ג'ון שלג. בדרכו חזרה, פגש בקייטלין סטארק. היא אסרה אותו והביאה אותו לקן הנשרים לעמוד למשפט על רצח ג'ון ארין ועל הניסיון לרצוח את בנה, בראן סטארק, פשעים אותם לא ביצע. הוא יצא זכאי לאחר ניצחון במשפט־בקרב על ידי אלופו, שכיר החרב ברון.

ב"עימות המלכים", טיריון שירת בפועל כימין המלך במקום אביו והיה מסוגל להשיג כוח השפעה רב על ידי תחבולות נגד אחותו, המלכה סרסיי. כימין המלך הוא פעל כדי לרסן את אכזריותו של המלך ג'ופרי. בקרב על הבלאקווטר מילא טיריון תפקיד מרכזי בהגנה על מעלה מלך: הוא ארגן ספינות מלאות באש-פרא ושרשרת חזקה שהשמידו חלק ניכר מהצי של סטאניס באראתיאון בזמן הקרב על הבלאקווטר וכך תרם רבות לניצחון משפחתו כנגד סטאניס. הוא נפצע פצעים קשים ואיבד את אפו בקרב זה.

ב"סופת החרבות", טיריון נושל מעמדתו הבכירה ומכוחו בעקבות חזרת אביו טיווין לעיר. במהרה מונה להיות השר הממונה על המעות במקום פיטר בייליש. טיריון קיבל באי-רצון בולט את נישואיו עם סאנסה סטארק, על מנת שבית לאניסטר יוכל לנצל את תביעתה לווינטרפל ולצפון כולו. על אף שהיו נשואים יותר מחודש, טיריון לא מימש את נישואיהם ולא שכב עימה, בשל גילה הצעיר (13 בלבד) ורתיעתה הברורה מכך, החלטה ששמה אותו לבוז וללעג. סאנסה נמלטה לאחר הרעלתו למוות של ג'ופרי, בה הואשם טיריון שלא בצדק. הוא נעצר והועמד למשפט. אוברין מארטל ייצג את טיריון במשפט־בקרב, אך הוא הפסיד לסר גרגור קלגיין, שנפצע אנושות בקרב. טיריון, שנידון למוות, שוחרר מתאו בחשאי על ידי אחיו ג'יימי והמרגל הסריס ואריז. הוא ברח ממעלה מלך לאחר שרצח את אביו טיווין בבית השימוש הפרטי שלו.

ב"ריקוד עם דרקונים" מתברר שהוא היה בדרכו למירין, אל דאינריז טארגאריין, תחת חסותו של אילירו הפרנס. במהלך מסעו הוא גילה שאאיגון טארגריין, בנו של ראיגר ואחיינה של דאינריז, חי, וגודל בידי לורד ג'ון קונינגטון, יד ימינו של המלך המשוגע, שהוגלה, ונחשב למת. לאחר שהגיעו לוולאנטיס, נחטף בידי סר ז'ורה מורמונט, ושט איתו למפרץ סוחרי העבדים. בדרכו למפרץ, הספינה שלקחה אותם כמעט טבעה עקב סערות שהיו ליד וואליריה, וכל יושביה ששרדו נמכרו לעבדות. טיריון וגמדה בשם פרוטה נמכרו לאציל יונקאי, יחד עם מורמונט, ומשם מורמונט וטיריון התגייסו ל"בנים השניים", פלוגה בהנהגת בן פלאם, שבגדה בדאינריז ועברה מחדש לצד היונקאים. הוא מנסה לשכנע את בן לעבור לצדה של דאינריז, אך לא ברור האם "הבנים השניים" שוב עברו צד.

בסדרת הטלוויזיה

[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחילת הסדרה טיריון הוא הבן הדחוי של טייווין לאניסטר ואת תסכולו הוא פורק באמצעות שתיית יין רב וביקורים אצל זונות. הוא פיתח אופי ציני ועוקצני, ומרבה בהערות סרקסטיות. הוא חכם וערמומי ויודע קרוא וכתוב. הוא מחדד את האינטלקט שלו כנשק לקידום עצמי ולהתרסה בפני החברה שבזה לו. הוא מתיידד עם ג'ון שלג, בנו הממזר של אדארד סטארק.

בעונה השנייה הוא ממונה על ידיו אביו לימין המלך של ג'ופרי באראתיאון האכזר והסדיסט, ומנסה ככל יכולתו לרסן אותו ולהגן על סאנסה סטארק. במקביל הוא מנהל רומן סודי עם הזונה שאי. טיריון מצליח להביס את הצי של סטאניס באראתיאון באמצעות תחבולה. טייווין שגייס לעזרתו את בית טיירל משלים את המלאכה ומחליף את טיריון כימין המלך.

בחתונתו ג'ופרי מורעל למוות (על ידי אולנה טיירל ופיטר בייליש) וסרסיי מאשימה בכך את טיריון, שעומד למשפט. טיריון מפסיד במשפט אך משוחרר בחשאי על ידי ג'יימי וואריז. בדרך הוא הורג את שאי שבגדה בו ואת אביו, טייווין לאניסטר.

אחרי שנמלט ממעלה מלך טיריון מצטרף כיועץ לדאינריז טארגאריין אחרי שוואריז משכנע אותו שהיא תהיה מלכה הגונה, נדיבה וטובת לב. בעקבות עצותיו הטובות, חוכמתו וכושרו הרטורי ממנה אותו דאינריז לימין שלה. טיריון מלווה אותה גם במסעה לכבוש את כס הברזל של וסטרוז ומנסה לתווך בינה לבין ג'ון שלג כאשר האחרון מבקש את עזרה בהגנה מפני צבא המתים של ההלכים הלבנים. אחרי שנפל בפח של סרסיי לאניסטר, היחס של דאינריז כלפיו מתקרר.

אחרי הבסת צבא המתים, דאינריז מפליגה למעלה מלך על מנת לכבוש אותה ובדרך דרקונהּ ראיגאל נהרג מחץ "עקרב" של יורון גרייג'וי ואשת סודה מיסנדיי נרצחת בידי סרסיי. הוא מפציר בדאינריז לתת לעיר הזדמנות להיכנע על מנת למנוע שפיכות דמים וטבח של חפים מפשע. דאינריז הופכת לפרנואידית ומוציאה להורג את ואריז שמפקפק בכך שתהיה מלכה טובה ומנסה להמליך את ג'ון תחתיה. טיריון משחרר את אחיו ג'יימי ושולח אותה למעלה מלך על מנת לשכנע את סרסיי לוותר על השלטון ולברוח איתו, ובכך למנוע שפיכות דמים. התוכנית של טיריון נכשלת ודאינריז, רכובה על הדרקון האחרון שלה, דרוגון, שורפת את העיר עד אפר ועפר, על כל תושביה. היא הורסת את המבצר האדום וקוברת את ג'יימי וסרסיי תחת ההריסות.

בעקבות הטבח הנוראי בתושבי העיר החפים מפשע טיריון מבין כי ואריז צדק והוא מאבד את אמונו בדיאנריז. טיריון מתעמת עם דאינריז ומתפטר מתפקידו כימינה והיא בתגובה אוסרת אותו לקראת הוצאה להורג. ג'ון מבקר את טיריון ובשיחה עמוקה מלב אל לב טיריון משכנע אותו שדאינריז איבדה שליטה ומתכוונת לטבוח באש את כל מי שעומד בדרכה. ג'ון עוזב כשהוא בוכה. לאחר מכן, ג'ון עולה אל חדר המלכות במבצר האדום החרב ומוצא את דאינריז נוגעת בכס הברזל. הוא מתעמת איתה ודורש ממנה לגלות רחמים כלפי תושבי וסטרוז, אך דאינריז - אפופה בלהט משיחי - דוחה את בקשתו ומכריזה על רצונה "לשחרר את כל האנשים" כפי שעשתה במעלה מלך. הם מתנשקים וג'ון דוקר אותה למוות בפגיון. אחרי מותה מגיע דרוגון, הדרקון שלה, מתיך באש את כס הברזל ולוקח את גופתה. לאחר מכן מגיע תולע אפור וחיילי "הבלתי-טמאים" ואוסר את ג'ון. תולע אפור מוביל את טיריון למשפט בפני אצילי וסטרוז (בהם סאנסה סטארק, בראן סטארק, סאמוול טארלי, יארה גרייג'וי, בריאן מטארת' וגנדרי באראתיאון) שהיו בעלי בריתה של דאינריז, ודורש עונש מוות לג'ון ולטיריון. טיריון מגן על עצמו ואומר לתולע אפור שהעניין אינו בסמכותו אלא בסמכות מלך שבעת הממלכות, ותולע אפור מסכים וקורא למועצת האצילים לבחור מלך חדש. המועצה לא מצליחה לבחור מועמד, סאמוול מציע שהעם יבחר את מלכו ונדחה על ידי המועצה. תולע אפור מתחיל לאבד את הסבלנות וטיריון, בנאום מרגש, משכנע את המועצה לבחור בבראן סטארק - "בראן השבור" - למלך החדש. המועצה מסכימה ונשבעת לו אמונים, מלבד סאנסה סטארק שמכריזה על עצמאות הצפון, דבר שבראן מקבל. תולע אפור מקבל את בראן כמלכו ומלך וסטרוז ובראן מורה על שחרורו של טיריון וממנה אותו לימינו. עם זאת, הבלתי-טמאים עדיין דורשים את ראשו של ג'ון שלג, אך טיריון ובראן בסוף מגיעים לפשרה שג'ון יוגלה אל משמר הלילה, ולא יורשה להיות בעל אדמות, לשאת אשה או ללדת ילדים.

הערכה ופרסים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

טיריון לאניסטר מגולם על ידי השחקן פיטר דינקלג' בסדרת הטלוויזיה "משחקי הכס" של רשת HBO המבוססת על סדרת הספרים "שיר של אש ושל קרח" מאת ג'ורג' ר. ר. מרטין. על תפקידו בסדרה, זכה דינקלג' בשני פרסי אמי (ב-2011 וב-2015) בקטגוריית שחקן המשנה הטוב ביותר בסדרת דרמה, וכן בפרס גלובוס הזהב בקטגוריית שחקן המשנה הטוב ביותר בסדרת טלוויזיה.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא טיריון לאניסטר בוויקישיתוף
  • טיריון לאניסטר, במסד הנתונים הקולנועיים IMDb (באנגלית)

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
  1. ^ 1 2 3 4 בעיבוד הטלוויזיוני.
  2. ^ 1 2 בספרים.
שיר של אש ושל קרח מאת ג'ורג' ר. ר. מרטין
משחקי הכס עימות המלכים סופת החרבות משתה לעורבים ריקוד עם דרקונים רוחות החורף
(טרם יצא לאור)
חלום של אביב
(טרם יצא לאור)