טלמטיקה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

טלמטיקה הוא מושג המתייחס לשילוב התעשייתי של מחשבים עם מערכות טלקומוניקציה (טכנולוגיה לתקשורת אלקטרונית למרחקים) או במילים אחרות, השילוב שבין תורת המידע וטלקומוניקציה. ניתן גם לומר כי טלמטיקה היא מדע שליחת, קבלת ואחסון מידע באמצעות מערכות טלקומוניקציה שונות. המושג הופיע לראשונה בהתייחס למערכות שונות בתעשיית הרכב המשלבות תקשורת אלחוטית עם יכולות איתור (דוגמת מערכת GPS).

בהמשך, המושג התרחב וכיום הוא מתייחס למגוון רחב של מערכות טלקומוניקציה - החל ממערכות ניווט לרכב, דרך תקשורת סלולרית, מערכות שמאפשרות גלישה באינטרנט, קריאה ומשלוח של דואר אלקטרוני, ניהול יומנים, תחזוקת מכוניות ועוד.

טלמטיקה בתעשיית הרכב[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתעשיית הרכב, משתמשים במערכות טלמטיקה למגוון שימושים: איסוף אגרות נסיעה בדרכים, ניהול התנועה בדרכים, תמחור תעריפי ביטוחים, איתור מיקום של ציי רכב גנובים, מתן התרעה אוטומטית על התנגשות, שירותי ניווט לנהגים, מערכות שמע ותמונה בידוריות, מערכות אזעקה, מערכות התרעה בפני תאונה ומערכות תקשורת לזיהוי מצב תאונה והצלת חיי הנוסעים ברכב.

מערכות טלמטיקה בתעשיית הרכב משמשות גם להעברת דיאגנוסטיקה, אודות מצב הרכב: חבילת הטלמטיקה המותקנת ברכב מזהה בעיה אלקטרונית או מכנית ויודעת להעביר את המידע לגורם המתאים ואף לשלוח את המידע לבעלי הרכב באמצעות דואר אלקטרוני.

למעשה, בתחום הרכב מערכות טלמטיקה נועדו לשפר את בטיחות הנהיגה והנסיעה ולהעלות את איכות החיים בתוך המכונית. ניתן לומר כי היתרון העיקרי של מערכות טלמטיקה לרכב הוא היכולת להפחית את מספר הפצועים קשה, הנכים וההרוגים בתאונות דרכים ברחבי העולם.

הודעה על תאונת דרכים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מתן הודעה אוטומטית על התרחשות תאונת דרכים הוא אחד השימושים החשובים ביותר של מערכות טלמטיקה ברכב. חיישני תאונה המותקנים ברכב מסוגלים לזהות מצב של תאונת דרכים ולהודיע באופן אוטומטי ומיידי למוקד חירום ייעודי, היוצר קשר עם כוחות ההצלה המקומיים. מוקד החירום מסוגל לספק לכוחות ההצלה מידע מדויק אודות מיקום הרכב המעורב בתאונה. כך, ללא פעולה יזומה של הנהג, מערכות טלמטיקה המותקנות בכלי רכב עשויות להציל חיים ולמנוע פציעות ונכויות קשות.

איתור מיקום של כלי רכב[עריכת קוד מקור | עריכה]

יישום של מערכות טלמטיקה בתחום הרכב המאפשרות לעקוב ולצפות במיקום, תנועות ומצב הרכב (או של צי כלי רכב). יכולת זו מושגת על ידי שילוב בין GPS Receiver ומכשור אלקטרוני (בדרך כלל מדובר על מכשור המכיל מודם GSM GPRS או שולח SMS) המותקן ברכב ומתקשר עם המשתמש ועם PC או תוכנה המבוססת על רשת. הנתונים מתורגמים למידע באמצעות כלי דיווח שונים להם מצורפת תצוגה ויזואלית על גבי תוכנת מפות ממוחשבת.

יישום דומה מאפשר לעקוב אחר התנועות והמצב של יחידה נגררת באמצעות יחידת מיקום המוצמדת לנגרר והעברת הנתונים על ידי רשת תקשורת סלולרית או רשת לוויינית, מחשב PC ותוכנה מתאימה.

ניווט[עריכת קוד מקור | עריכה]

ניווט לווייני בהקשר של מערכות טלמטיקה בתחום ברכב עושה שימוש ב-GPS ובמפות אלקטרוניות ומאפשר לנהג הרכב לנווט ליעד הרצוי. ישנן מערכות טלמטיקה המחוברות למוקד אנושי המסוגל לספק לנהג הוראות נסיעה ליעד המבוקש בזמן אמת ולספק לו שירותי נוחות נוספים, כמו למשל מיקום הכספומט הקרוב ביותר אליו, מיקום מסעדות באזור בו הוא נמצא ועוד.

תקשורת בטיחותית ברכב[עריכת קוד מקור | עריכה]

מערכת אלקטרונית ברכב אשר מטרתה העברת מידע בטיחותי אודות סכנות העשויות להיות בדרך, מיקום ומהירות כלי הרכב. יחידות אלחוטיות אלה יכולות להיות מותקנות בכלי רכב, להיות מקובעות לסימני תנועה שונים בצידי הדרך או למכשירי טל' החירום הממוקמים בצידי הדרכים. חיישנים המחוברים לרשתות תקשורת מספקים את האינפורמציה המועברת בדרך כלשהי לנהג או ישירות למרכז שליטה או מרכז תקשורת אחר.

כך, מערכות טלמטיקה בתחום הרכב מסוגלות גם לספק לנהג ולנוסעיו מידע אודות עומסי תנועה בנתיב נסיעתו או מידע לגבי דרכים חלופיות הכדאיות ביותר לנסיעה במטרה להגיע במהירות ההמרבית ליעד.

בסיס נתונים נייד[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסיס נתונים נייד הוא למעשה השימוש בתקשורת נתונים אלחוטית הנשענת על גלי רדיו על מנת לשלוח ולקבל נתוני מחשב בזמן אמת בין מכשירים. ניתן להשתמש בבסיס נתונים נייד על מנת לצפות בערוצי טלוויזיה באמצעות מכשירי LCD. זוהי דוגמה לאופן בו מערכות טלמטיקה עשויות לספק תכנים בידוריים ולשנות את איכות הנסיעה לא רק של נהג הרכב אלא גם של הנוסעים בו.

מערכת התרעה לגבי סכנות במסלול הנסיעה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מערכות התרעת חירום בתחום הרכב פותחו במטרה לייצר סטנד עולמי של מערכות תקשורת בין כלי רכב ובין כלי רכב לסביבה ולהפך.

טלמטיקה מיוחסת בדרך כלל למערכות ממוחשבות המעדכנות והמקבלות מידע בו זמנית והמסוגלות לשלוט על תהליכים כמו מתן אזהרה מידית למכונה ספציפית או למספר מכונות. באמצעות שימוש במערכות טלמטיקה ניתן להעביר באופן מיידי מידע מרכב ספציפי לכלי רכב בסביבתו, לגבי סכנות במסלול הנסיעה.

לדוגמה: מערכת תקשורת אלחוטית שכזו תוכל למנוע התנגשות בין 2 כלי רכב או יותר - במצב של נסיעה בשיירה תמנע התנגשות בין כלי רכב כאשר אחד מרכבי השיירה מאט, במקרה בו מותקנת מערכת בטיחותית אלחוטית למערכת הבלמים, בכל אחד מכלי הרכב בשיירה.

טכנולוגיה חכמה לרכב[עריכת קוד מקור | עריכה]

טכנולוגיות חכמות בכלי רכב הן לרב מערכות בטיחות לרכב או חיישנים אלקטרו מכניים אוטונומיים המותקנים ברכב. בטכנולוגיות אלה משתמשים בעיקר לבטיחות ותקשורת בין כלי רכב או בין כלי רכב וחיישנים שונים הנמצאים בדרכים. טכנולוגיה חכמה ברכב יכולה גם לדווח באופן אוטומטי או יזום למוקד יצרן הרכב אודות מצבה המכני של המכונית. בדרך זו מקבל הנהג התרעה אודות טיפולי תחזוקה צפויים או כשל מתקרב של מערכת מסוימת. הנהג נשלח אל המוסך הקרוב ותתכן גם התרעה למוסך אודות התקלה והחלפים שיש להכין כדי לטפל בה.

פיקוח לצורכי ביטוח לרכב[עריכת קוד מקור | עריכה]

מערכות טלמטיקה לרכב יכולות לשמש גם לתיעוד התנהגות הנהג במהלך נסיעתו ברכב והעברת המידע לחברת הביטוח. חברת הביטוח יכולה בדרך זו להעריך את הסיכוי של אותו נהג להיות מעורב בתאונת דרכים ולחייב את הנהג על ביטוח הרכב בהתאם. למשל, נהג הנוהג למרחקים ארוכים במהירות מופרזת ישלם יותר מנהג הנוהג למרחקים קצרים באיטיות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא טלמטיקה בוויקישיתוף