טמרין לבן שפתיים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קריאת טבלת מיוןטמרין לבן שפתיים
טמרין לבן-שפתיים
מצב שימור
נכחד נכחד בטבע סכנת הכחדה חמורה סכנת הכחדה פגיע קרוב לסיכון ללא חששconservation status: least concern
ללא חשש (LC)‏[1]
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
מחלקה: יונקים
סדרה: פרימטים
תת־סדרה: קופים רחבי אף
משפחה: מרמוסטיים
סוג: טמרין
מין: טמרין לבן שפתיים
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Saguinus labiatus
תחום תפוצה
תפוצת טמרין לבן שפתיים

טמרין לבן שפתיים (שם מדעי: Saguinus labiatus) הוא מין של פרימט מסוג טמרין. תפוצתו ביער האמזונאס בברזיל ובצפון בוליביה ומזרח פרו. כמו שאר הטמרינים הוא שוכן עצים ופעיל יום.[2]

למין זה שלושה תתי מין:

  • טמרין לבן שפתיים ג'ופריי (S. l. labiatus) - נפוץ בין נהר פורוס ממערב ועד נהר מדיירה ממזרח. בצפון עד לקו האורך של פורטו וליו ובדרום עד לנהר מדרה דה דיוס שבבוליביה.
  • טמרין לבן שפתיים תומאס (S. l. thomasi) - בצפון מערב ברזיל במדינת האמזונאס במשולש שבין נהר האמזונאס מדרום, נהר ז'פורה מצפון וממזרח וקו אורך 68 ממערב.
  • טמרין אדום בטן (S. l. rufiventer) - בין נהר פורוס ממערב ועד נהר מדיירה ממזרח. בצפון עד לנהר האמזונאס ובדרום עד לקו האורך של פורטו וליו (שזו תחילת תפוצתו של טמרין לבן שפתיים ג'ופריי).

תתי המינים חיים ביערות גשם טרופיים. הטמרין נמצא לרוב בגובה על העצים בגוב של 10 מטר מפני הקרקע כאשר הם עולים לגובה של עד 18 מטר על מנת לישון, כחלק מהאסטרטגיה שלהם להימנע מטורפים. הם חיים בלהקות בין 4 לבין 15 פרטים בשטח של 335 דונם כאשר יש חפיפה של 40% מהשטח בין להקות שונות. צפיפות המין 18.6 פרטים לקמ"ר.

קדמת גופו אדום, גבו כסוף, גפיו וזנב שחורות, פנים שחורות כאשר על השפתיים והאף שיער לבן רב. קיים כתם לבן על האוזניים שלעתים משולב בצבע אדום. משקל הזכר בין 400 לבין 505 גרם, ואילו משקל הנקבה בין 380 לבין 490 גרם. אורך הגוף הוא 23-26 ס"מ ואורך הזנב 34-41 ס"מ.

  • טמרין לבן שפתיים ג'ופריי: הגב בצבע אפור. השליש העליון של זנבו אדמדם.
  • טמרין לבן שפתיים תומאס: צוואר וחזה שחורים מתחתם ועד לרבע הזנב בצבע כתום.
  • טמרין אדום בטן: כל קדמת גופו אדום.

כל קבוצה מכילה נקבה וזכר שליטים ורק הם מתרבים. משך ההיריון 140-150 ימים שלאחריה נולדים תאומים לא זהים בין חודשים אוקטובר לדצמבר. לאחר הלידה כל הקבוצה לוקחת חלק בטיפול בגורים.[3]

טמרין זה כמו שאר מיני הטמרין הינו אוכל כל והוא אוכל חרקים, פירות ותפליטי עצים. לטמרין זה מספר טורפים בעיקר מיני נחשים, לטאות גדולות. בשילוב עם טמרין חום ראש הוא מעז לתקוף טיירה (ממשפחת הסמורים).

אוכלוסיית מין זה יציבה ולא קיים לה איום ישיר כלשהו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא טמרין לבן שפתיים בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]