לדלג לתוכן

טנריקיו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
סמל הטנריקיו

טֶנריקיוֹ היא דת מונותאיסטית שמקורה ומרכזה ביפן. הדת נוסדה במאה ה-19, על ידי נקאיימה מיקי, איכרית מהעיר טנרי שבחבל קנסאי. המאמינים מכנים את נקאיימה בשם אויאסאמה. אלוהים, הידוע בכמה שמות, אך בעיקר בשם טנרי-או-נו-מיקוטו (בעברית: אלוהים האב) הביע את רצונו דרך נקאיימה ונביאים אחרים. המטרה של טנריקיו היא לקדם את שמחת החיים (ביפנית: הינוקישין).

הפעילות העיקרית של טנריקיו היא ב-16,833 מקדשים ביפן, הג'יבה (המקדש המרכזי של הדת) בעיר טנרי וקהילות אחרות ביפן. לטנריקיו יש כ-2 מיליון מאמינים ברחבי העולם, מתוכם כ-1.75 מיליון ביפן.

אמונות עיקריות

[עריכת קוד מקור | עריכה]

העיקרון הבסיסי ביותר של טנריקיו הוא "קשימונו-קרימונו", שמשמעותו היא שגוף האדם לא לגמרי בשליטתנו, אך מחשבותינו נמצאות בשליטתנו המלאה.

הדרך לשמחה בחיים מוגדרת כנדיבות (צדקה), והימנעות מחמדנות, אנוכיות, שנאה, כעס ושחצנות. ההתנהגויות שיש להימנע מהן, מוגדרות כשליליות, אך לא כחטאים. הן מוגדרות כ"אבק" נפשי, שברגע שהפסקת עם התנהגויות אלו, ויש לך שמחת חיים, האבק הזה מסולק מהמחשבות שלך. המאמץ להגיע לשמחת החיים לא נעשה כדי להיראות טובים כלפי הסביבה, אלא נעשה כהכרת תודה לשוגו (השגחה עליונה).

חסידי הדת מאמינים באל אחד, טנרי-או-נו-מיקוטו, היוצר וההורה האכפתי של כל בני האדם. בנוסף, הם מאמינים שהיקום הוא הגוף של אלוהים.

המטרה הרוחנית של טנריקיו היא בניית הקנרודאי, עמוד אלוהי שנמצא בג'יבה, שלפי הטנריקיו היא מרכז העולם, ממנה התחילה בריאת כדור הארץ (בדומה לאבן השתייה), והיא המקום המקשר בין טנרי-או-נו-מיקוטו והעולם האלוהי, לבין כדור הארץ והעולם הגשמי. חלק ממטרה זו היא לבצע את טקס הקאגארה סביב הקאנרודאי, שיביא את הישועה לכל בני האדם.

הרעיון שהג'יבה היא המקום ממנו נברא כדור הארץ נקרא מוטו-נו-רי, שמשמעות שמו היא עיקרון המוצא. עלייה לרגל לג'יבה מתפרשת כחזרה למוצא של עולה הרגל, ולכן הברכה "אוקארי נאסאי" (בעברית: ברוך הבא הביתה) כתובה במקומות רבים בעיר טנרי.

גלגול נשמות הוא חלק מהדת, ונקרא דנאושי - מיתה בשביל לידה מחדש. בניגוד לגלגול הנשמות הידוע מבודהיזם, אשר נפוץ ביפן אז וגם היום, עקיבה אחר אידאל שמחת החיים אינה מבטיחה חיים מושלמים (בין אם מקביל לגן עדן, כמקובל בדתות האברהמיות, או התאיידות העצמי, כמו בבודהיזם).

אמונות חשובות אחרות:

  • טאנו (קבלה בשמחה) - גישה חיובית לצרות, בעיות, מחלות וקשיים.
  • ג'וזן-נו-שוגו- עשרה עקרונות שהיו מעורבים בבריאה, שקיימים גם ב"פוטאצו היטוצו" (סוג של "מערכות יחסים" בין גורמים שונים) ונחשבים כעקרונות שמתקיימים בעקביות בכל רחבי היקום.
  • שלושה שלבים מדורגים של הבנת טבעו של אלוהים:
  1. קאמי - תפיסה של אלוהים במונחים יומיומיים.
  2. צוקיהי - תפיסה של אלוהים כיוצר הטבע וחוקי הטבע.
  3. אויה (בעברית: הורֶה) - תפיסה של אלוהים כהורה של כל בני האדם.
  • הדת משתמשת במטאפורות מחיי היומיום, לרוב מטאפורות מתחום הבנייה, כדי לעזור לחסידיה להבין את תורותיה ורעיונותיה. מטאפורות אלו ממחישות בנייה של עולם טוב יותר, צעד אחר צעד, שבו אנשים יכולים להתקדם בצורה הדרגתית ובצעדים קטנים, תוך כדי עבודה משותפת. צמיחה רוחנית בטנריקיו היא גם תהליך שבו כל מאמין, מתקדם צעד אחר צעד, בדרך ובקצב שלו.

תחומי הפעילות ומבנה ארגוני

[עריכת קוד מקור | עריכה]

בטנריקיו חברות קבוצות רבות, מכל תחומי החיים, בעלות מטרה משותפת של התנהגות ברוח הטנריקיו, אך לכל קבוצה ישנה דרך לבצע את המטרה. בין סוגי הקבוצות: דאיקיוקאי (בתי תפילה), צוותי סיוע לשעת חירום, צוותים רפואיים ובתי חולים, אוניברסיטאות, מוזיאונים, ספריות ובתי ספר.

לפי המסורת, נקאיימה מיקי נבחרה כשליחת האלוהים בשנת 1838, לאחר שבנה ובעלה נדבקו במחלות קשות. המשפחה קראה לנזיר בודהיסטי לסלק את הרוח הרעה שגרמה למחלות. כשהנזיר עזב לכמה זמן וביקש ממיקי להשגיח על בעלה ועל בנה, היא נשלטה על ידי טנרי-או-נו-מיקוטו, שדרש כי היא תימסר לו כנביאה. בעלה של נקאיימה הסכים לבקשה כעבור שלושה ימים.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא טנריקיו בוויקישיתוף