טקומית הכף

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קריאת טבלת מיוןטקומית הכף
טקומית הכף
טקומית הכף
מצב שימור
נכחדנכחד בטבעסכנת הכחדה חמורהסכנת הכחדהפגיעקרוב לסיכוןללא חששconservation status: least concern
ללא חשש (LC)‏[1]
מיון מדעי
ממלכה: צומח
מערכה: בעלי פרחים
מחלקה: דו־פסיגיים קדומים
סדרה: צינוראים
משפחה: ביגנוניים
סוג: דק-פרי
מין: טקומית הכף
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Tecoma capensis
לינדלי, 1828

טֶקוֹמִית הַכֵּף (שם מדעי: Tecoma capensis) הוא מין צמח נוי ממשפחת הביגנוניים, הנפוץ בגנים בישראל. מוצאו בדרום אפריקה, סווזילנד ומוזמביק, והוא הוגדר לראשונה בחבל הכף שבדרום אפריקה, ומכאן שמו. בעבר שוייך המין לסוג "טקומית" (Tecomaria), אולם בעקבות מיון פילוגנטי הוא משויך כיום לסוג דק-פרי (Tecoma). אף על פי כן מוסיפים לכנותו בעברית בשם שבו הוא מוכר יותר בענף הגינון.

טקומית הכף היא שיח בעל ענפים דקים וגמישים ועלים נגדיים הערוכים בזוגות. העלים מנוצים, עלעליהם משוננים ומספרם אי-זוגי. כצמח בודד מגיע השיח לגובה 2-3 מטרים, אולם לעיתים קרובות הוא נשען ומטפס על גדרות, עמודים או עצים, ואז הוא יכול להגיע לגובה רב יותר.

פריחת הטקומית נמשכת כל השנה, אך בעיקר בעונות החורף והאביב. התפרחות הן אשכולות צפופים וזקופים של פרחים בגוני אדום וכתום, בעלי עטיף כפול. הגביע קטן, והכותרת הצבעונית דמוית שופר באורך כ-8 סנטימטרים, שבקצהו נפתחים עלי הכותרת לצדדים. האבקנים בולטים מתוך הכותרת, אך אחד מהם קצר ועקר (אינו נושא אבקה). הפרחים מפרישים צוף המושך אליהם צופיות שמסייעות בהאבקה. הפרי הלקט דק וארוך, המתבקע כאשר הוא מתייבש ומפיץ זרעים מכונפים המייצרים ספיח מרובה. מלבד הנביטה המתרחשת באופן טבעי, נעשה ריבוי הטקומית בתרבות בזריעה או באמצעות ייחורים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Dahlia redoute.JPG ערך זה הוא קצרמר בנושא בוטניקה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.
  1. ^ טקומית הכף באתר הרשימה האדומה של IUCN