טקס המפתחות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
שחזור של הטקס בגיברלטר

טקסים הידועים כטקס המפתחותאנגלית: Ceremony of the Keys) נערכים בכמה מקומות בממלכה המאוחדת: לונדון, אדינבורו וגיברלטר.

לונדון[עריכת קוד מקור | עריכה]

הטקס הלונדוני הוא ככל הנראה הידוע ביותר. טקס זה נערך בכל לילה במצודת לונדון, ככל הנראה מאז המאה ה-14. בשעה 21:53 בדיוק נפגשים מפקד שומרי המצודה (לבוש במעיל טיודורי) ומשמר ליווי צבאי שמורכב מחברי משמר מצודת לונדון. מפקד השומרים ו"תצפיתן" שנבחר מקרב החיילים נועלים את השערים הראשיים של המצודה. עם חזרתם במורד ווטר ליין הם נעצרים על ידי זקיף ונדרשים לזהות את עצמם:

  • זקיף: מי זה מגיע מהכניסה?
  • מפקד השומרים: המפתחות.
  • זקיף: איזה מפתחות?
  • מפקד השומרים: המפתחות של המלכה אליזבת (מזהה את המפתחות כשייכים למונרך הבריטי הנוכחי).
  • זקיף: עברו, מפתחות המלכה אליזבת. הכל תקין.

לאחר מכן המשלחת עוברת דרך קשת מגדל הדמים ונכנסת למצודה, ונעצרת בתחתית מדרגות ברודווק. בראש המדרגות, לפי פקודה של הקצין המפקד שלהם, שומרי המצודה מציגים את סמליהם והמפקד שלהם מרים את כובעו ומכריז:

  • מפקד השומרים: אלוהים, נצור את המלכה אליזבת.
  • שומרים: אמן!

לאחר מכן לוקח מפקד השומרים את המפתחות לבית המלכה שבו הם נשמרים, ולאחר מכן מושמעת מנגינת המוצב האחרון.

אדינבורו[עריכת קוד מקור | עריכה]

טקס מפתחות נערך גם בארמון הולירוד, בתחילת חופשתו בת השבוע של המונרך במקום, שמתרחשת ביולי. לאחר הגעת המונרך נערך טקס בחצר הקדמית שבו הוא מקבל באופן סמלי את מפתחות העיר אדינבורו מהלורד פרובוסט. לאחר מכן מחזיר המונרך את המפתחות, ומכריז "אני מחזיק את המפתחות האלה, תוך שכנוע מוחלט שלא ניתן להפקידם בידיים יותר טובות מאלה של הלורד פרובוסט והיועצים של עירי הטובה אדינבורו".

גיברלטר[עריכת קוד מקור | עריכה]

טקס המפתחות בגיברלטר הוא אירוע המשחזר את הטקס העתיק שבו ננעלו השערים המובילים אל העיר העתיקה ואל המחנה הצבאי.

במאה ה-18 ובמאה ה-19 הגיעו מי הים עד לחומות, והיו ארבעה שערים שדרכם ניתן היה להיכנס לעיר. כל אחד מן השערים האלה ננעל על ידי מפתח ייחודי. מקורו של הטקס הוא בתקופת המצור הגדול על גיברלטר, שהחל ב-1779 כאשר חיילים צרפתים וספרדים ניסו לכבוש את המקום. המפתחות נשמרו על ידי מושל גיברלטר, שהיה נותן אותם לסמל הנמל בכל יום בשעת השקיעה, על מנת שניתן יהיה לנעול את השערים. סמל השער, ליווי של חיילים חמושים, חליל ותופים היו צועדים לכל אחד מהשערים. הם היו נעצרים על ידי זקיף בכל אחד מן השערים, והמשפטים שנאמרו היו זהים לאלה שנאמרו בטקס במצודת לונדון. לאחר שכל השערים ננעלו הוחזרו המפתחות למעונו של המושל. סמל הנמל היה אוסף את המפתחות בבוקר על מנת לפתוח את הכניסות לעיר.

הטקס נערך מחדש ב-1933, וכיום הוא מבוצע פעמיים בשנה (באפריל ובאוקטובר) על ידי רגימנט גיברלטר המלכותי ויחידות ולהקות אורחות בריטיות. בגרסה המודרנית של הטקס המושל מעביר את המפתחות לסמל הנמל לאחר יריית הרובה בשעת השקיעה. סמל הנמל, המלווה על ידי משמר חמוש, צועד על מנת לנעול באופן סמלי את שערי מצודת גיברלטר בלילה, ולאחר מכן מחזיר את המפתחות למושל. גם משלחת זו מלווה על ידי תופים וחלילים, על מנת להזהיר זרים כי עליהם לעזוב את המושבה לפני שהשערים ייסגרו. הטקס נערך רק באחד מארבעת השערים. במהלך ארוחות ערב רשמיות בבית המושל מוכנסים המפתחות במהלך הארוחה על ידי סמל הנמל, שנותן אותם למושל ומכריז כי המצודה נעולה ובטוחה. לאחר מכן מונחים המפתחות על כרית שנמצאת על השולחן, ונותרים עליה עד סוף הארוחה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]