טרה נוליוס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

טֵרָה נוּלְיוּסלטינית: Terra nullius) הוא ביטוי שמקורו במשפט הרומי ומשמעותו: "אדמות שאינן שייכות לאיש". הוא משמש כיום בתחום המשפט הבינלאומי לתיאור שטח אשר מעולם לא היה כפוף לריבונות של מדינה, או שכל גוף ריבוני קודם ויתר בצורה מפורשת או מרומזת על ריבונותו על השטח. החלת ריבונות על שטח שנחשב כ"טרה נוליוס" אפשרית על ידי כיבוש, אם כי ייתכן שצעד זה יהווה הפרה של אמנה או חוק בינלאומי.

הטריטוריות הבודדות בעולם שמוגדרות כיום כ"טרה נוליוס" הן ביר טוויל, אזורים מסוימים לאורך נהר הדנובה בגבול קרואטיה-סרביה (על אזור מסוים המכונה גורנייה סיגה קמה מיקרו-מדינה בשם ליברלנד), וארץ מרי בירד(אנ') באנטארקטיקה.

ישנם עמדות משפטיות ישראליות המתייחסות לשטחי יהודה ושומרון וחבל עזה כאל "טרה נוליוס". זאת משום, שלאחר פקיעת המנדט ב-1948, לא הוקמה ישות ערבית עצמאית בשטחים אלו, והם נכבשו והוחזקו, באופן לא מוכר בינלאומית, בידי מצרים וירדן. גם לאחר מלחמת ששת הימים, שבה כבשה מדינת ישראל שטחים אלו, היא לא החילה בהם ריבונות דה יורה. הקמתה של מדינה פלסטינית בחלק מן השטחים לא שינתה את מעמדם, שכן מדינות רבות לא הכירו במדינה זו.

מדינת ישראל עמדה פעמיים בפני מצב של טרה נוליוס. בפעם הראשונה ב-1967 בעקבות מלחמת ששת הימים כאשר המפות הישראליות הציגו את הכפר העלווי ע'ג'ר כבלבנון, בעוד מבחינת סוריה, תושבי הכפר ולבנון הכפר היה סורי ועל כן ישראל מתוקף השליטה ברמת הגולן אמורה למשול בו. כעבור חצי שנה ישראל הכירה בכפר. ב-1985 בעקבות שיחות טאבה "המשולש הימי" בגבול הימי בין ישראל ומצרים נותר חסר דרישה לריבונות, עד שנת 2003 בה ישראל החלה את ריבונות המשטרה בשטח.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

US Department of Justice Scales Of Justice.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא חוק ומשפט. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.