טרול (מכונית)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
טרול
Troll
Troll, שנת 1956
Troll, שנת 1956
מאפיינים כלליים
יצרן Troll Plastik & Bilindustri
שנות ייצור 19561958
יחידות שיוצרו 5
הרכבה נורווגיהנורווגיה  נורווגיה
אורך 3,710 מ"מ
מפרט טכני
מנוע 2 צילינדרים, מחזור שתי פעימות, 700 סמ"ק המפיק 30 כ"ס
הילוכים תמסורת ידנית - 3 מהירויות
מהירות מרבית 130 קמ"ש
צריכת דלק 5.0 ליטר ל-100 ק"מ
קשר גוטברוד סופריור
מעצב Hans Trippel (אנ')
טרול (מכונית)

טרולנורווגית: Troll) היא מכונית קופה קטנה מתוצרת "Troll Plastik & Bilindustri" הנורווגית, אשר יוצרה בין השנים 19561958 בנורווגיה.

יוצרו 5 יחידות.

בשנת 1956 נלקחה שלדת דגם "טרול" מתוצרת "Troll Plastik & Bilindustri" הנורווגית מדגם גוטברוד סופריור מתוצרת יצרנית הרכב הגרמנית גוטברוד (אנ'). נוספו לשלדה 15 ס"מ.[1]

"טרול"[עריכת קוד מקור | עריכה]

[2]

  • המכונית הראשונה נחשפה לעיתונות באוקטובר 1956. היה זה אחד הניסיונות הבודדים לייצור מכוניות בנורווגיה. המכונית לא הייתה גמורה לחלוטין, ולמרות שצורת המרכב הייתה סופית, לא ניתן היה להניע את המכונית. מכונית זו שימשה מאוחר יותר כאב-טיפוס, ושינויים רבים בוצעו במהלך הבדיקות המאוחרות.
  • המכונית הראשונה נמכרה ב-1 במאי 1957.
  • מכונית קופה 2+2 נוסעים.
  • מנוע מתוצרת "Gutbrod" (אנ') הגרמנית.
  • גןף הדגם נבנה מפיברגלס מחוזק זכוכית. פיברגלס היה חומר חדש יחסית בסוף שנות החמישים, והיתרונות היו רבים. חומר זה לא יחליד, הוא יהיה קל יותר ב-130 ק"ג ממכונית מתכת מקבילה, והייצור יהיה פשוט משמעותית ולכן זול יותר. באירופה לא בנו מכוניות מפלסטיק, למעט הטראבנט המזרח גרמני.
  • עם תחילת הייצור המהנדס Kohl-Larsen שהיה מופקד על בניית הדגם נאלץ להתאמץ כדי לקבל אישור מהממשלה למכור את המכוניות מדגם "טרול". Kohl-Larsen הורשה למכור רק 15 מכוניות בנורווגיה. הסיבה לכך הייתה הסכם סחר חליפין בין נורווגיה לברית המועצות ומזרח אירופה לרכוש מהם מכוניות בזמן שקנו מוצרי דגים מנורווגיה. הממשלה הנורווגית חששה כי ייצור מכוניות מקומי ישבש את מאזן המסחר הזה, לכן, Kohl-Larsen החל בתוכניות לייצא את המכוניות לגרמניה ודנמרק. היו גם בקשות ממדינות אחרות כמו ממדינות פינלנד ובלגיה. בשלב מסוים היו תוכניות לבנות 2000 מכוניות בשנה, אך לאחר מתינות מסוימת תכננו כי ישמחו ממכונית אחת מוגמרת ביום. כאשר הממשלה הבהירה כי היא מעולם לא רוצה לתמוך ברכב, כל המשקיעים הפוטנציאליים נסוגו ממשא ומתן, לפיכך, אחת המיזמות הבודדות של נורווגיה לייצור מכוניות פשטה את הרגל בתחילת 1958.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא טרול בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ טרול (מכונית) summer-arrives.blogspot.com/2006/12/troll-automobile
  2. ^ http://trollbilen.no/index.html טרול (מכונית) trollbilen.no/index