טריזומיה 22

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Gnome-edit-clear.svg
ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: ניסוחים לא מוצלחים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

טריזומיה 22 היא פגם גנטי אצל האדם, בו ישנם שלושה עותקים של כרומוזום מספר 22. טריזומיה זו היא הסיבה השנייה בשכיחותה להפלות טבעיות, אחרי טריזומיה 16. הפלה כזו מתרחשת בשלבים הראשונים של ההריון, בשל פגמים בגוף העובר.

ישנם מצבים נדירים של טריזומה 22 לא מלאה, דהיינו רק בחלק מתאי הגוף, שבהם העובר לא נופל אך נולד עם לקות. חומרת לקות זו נקבעת על פי אחוז התאים בגוף החולה בהם ישנם שלושה כרומוזומי 22.

תסמינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

תסמיניהּ של טריזומיה 22 מלאה בעובר מיוחסים תחילה לתסמונת עמנואל (מצב שבו ישנה טרנסלוקציה בין הכרומוזומים 22 ו-11), שכן בדרך כלל כבר בשלבים הראשונים של ההיריון עובר החולה בטריזומיה 22 מלאה הפלה.

התסמינים לטריזומיה 22 הם רבים ומשתנים מחולה לחולה כנראה בשל אחוזים שונים של תאים בגופם של החולים המכילים 3 כרומוזומי 22.

התסמינים הם רבים ומגוונים: שינויים במבנה הפנים: עיניים עצלות, פזילה, שינויים במבנה וצורת העיניים, האוזניים, האף, הלסת (כמו גם בתסמונת פייר-רובין), והשפתיים.

חירשות, ציאניזיס - כיחלון, מבנה לקוי/חסר של המוח והפרעות נוירולוגיות - התקפי פרכוס ואפילפסיה, הפרעות במבנה האנטומי - באגן ובעוד עצמות ומפרקים (גם כיפוף הפוך), ממדי גוף קטנים (בדרך כלל הראש והידיים), שיער דליל, הפרעות קרדיו-וסקולריות, פגיעה בהתפתחות השכלית ופיגור, פגיעה בהתפתחות המינית - אינטרסקס, ואף שינויים קיצוניים בצורת איברי המין. התפתחות מעוכבת, הפרעות באצבעות - אצבעות ארוכות, אצבעות מחוברות, בהונות הדומות לאצבעות, הפרעות במבנה וצורת הציפורניים, הפרעות במבנה וצורת פי הטבעת, עור עודף וקשקשים, צוואר קצר ומחובר ועודף עור בצוואר, אי סימטריה חדה בגוף, הפרעות במבנה האיברים הפנימיים (בעיקר כלייתיות ובמערכת העיכול - כליה נוספת/חסרה או חוסר התפתחות/תפקוד), הפרעות בחלל הבטן, כמו למשל בקע סרעפתי, ועוד.