טריטוריית דקוטה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
טריטוריית דקוטה
ממשל
עיר בירה ינקטון (1861–1883)
ביסמרק (1883–1889)
היסטוריה
תאריכי הקמה 1861 עריכת הנתון בוויקינתונים
תאריכי פירוק 2 בנובמבר 1889 עריכת הנתון בוויקינתונים
ישות קודמת טריטוריית נברסקה
טריטוריה לא מאורגנת
ישות יורשת דקוטה הדרומיתדקוטה הדרומית דקוטה הדרומית
דקוטה הצפוניתדקוטה הצפונית דקוטה הצפונית
טריטוריית איידהו
טריטוריית ויומינג
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

טריטוריית דקוטה הייתה טריטוריה מאוגדת מאורגנת של ארצות הברית שהתקיימה מ-2 במרץ 1861, עד 2 בנובמבר 1889, אז פוצל ההיקף הסופי של השטח המצומצם והתקבל לאיחוד כמדינות צפון ודרום דקוטה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

טריטוריית דקוטה הייתה מורכבת מהחלק הצפוני ביותר של הקרקע שנרכשה ברכישת לואיזיאנה ב-1803, כמו גם מהחלק הדרומי ביותר של ארץ רופרט, שנרכשה ב-1818 כאשר הגבול שונה לקו הרוחב ה-49. השם מתייחס לענף הדקוטה של שבטי הסו שכבשו את האזור באותה תקופה. רוב שטחי דקוטה היו בעבר חלק משטחי מינסוטה ונברסקה. [1]

כאשר מינסוטה הפכה למדינה ב-1858, השטח שנותר בין נהר מיזורי לגבולה המערבי של מינסוטה נותר לא מאורגן. כאשר נחתם הסכם ינקטון מאוחר יותר באותה שנה, שבו הועבר על חלק גדול ממה שהיה אדמת האינדיאנים משבט סו לממשלת ארצות הברית, המתיישבים הראשונים הקימו ממשלה זמנית וללא הצלחה לחצו למען מעמד של שטח ארצות הברית.[2] וילמוט ווד ברוקינגס היה המושל הזמני. הערים ווילמוט וברוקינגס וכן מחוז ברוקינגס נקראות על שמו.[2] שלוש שנים מאוחר יותר, בן דודו של הנשיא הנבחר אברהם לינקולן, ג'ון בלייר סמית' טוד, לחץ באופן אישי למען מעמד של טריטוריה, והקונגרס האמריקני הקים רשמית את טריטוריית דקוטה. זה הפך לשטח מאורגן ב-2 במרץ 1861. עם הקמתה, טריטוריית דקוטה כללה חלק גדול ממונטנה וויומינג של ימינו, כמו גם את כל דקוטה הצפונית ודקוטה הדרומית של ימינו וחלק קטן מנברסקה של ימינו. [3] הנשיא לינקולן מינה את המושל הראשון של טריטוריית דקוטה, ויליאם ג'יין, שהיה ידידו הוותיק ושכנו של לינקולן מספרינגפילד, אילינוי. [4]

חלקת אדמה קטנה הידועה בשם "דקוטה האבודה" התקיימה כמובלעת נידחת של טריטוריית דקוטה עד שהפכה לחלק ממחוז גאלאטין, טריטוריית מונטנה, ב-1873. [5]

כל הקרקעות מצפון לנהר קיה פהה (הכולל את רוב מחוז בויד, נברסקה, וחלק קטן יותר ממחוז קיה פהה השכן) היו במקור חלק מטריטוריית דקוטה, אך הועברה לנברסקה ב-1882.

מלחמת האזרחים האמריקנית[עריכת קוד מקור | עריכה]

טריטוריית דקוטה לא הייתה מעורבת ישירות במלחמת האזרחים האמריקנית, אך כן גייסה כמה חיילים כדי להגן על ההתנחלויות בעקבות מלחמת דקוטה של 1862 שגררה פעולות איבה עם שבטי הסו של טריטוריית דקוטה. מחלקת הצפון-מערב שלחה משלחות לטריטוריית דקוטה ב-1863, 1864 ו-1865. היא גם הקימה מבצרים בטריטוריית דקוטה כדי להגן על יישובי הגבול של הטריטוריה, איווה ומינסוטה ועל התנועה לאורך נהר מיזורי.

לפני הקמת המדינה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סמל היסטורי של טריטוריית דקוטה, מאויר ב-1876

בעקבות מלחמת האזרחים, פעולות האיבה נמשכו עם שבט הסו עד הסכם פורט לארמי ב-1868. עד 1868, יצירת טריטוריות חדשות הפחיתה את טריטוריית דקוטה לגבולות הנוכחיים של הדקוטות. מחוזות טריטוריאליים הוגדרו בשנת 1872, כולל מחוז בוטינאו, מחוז קאס ואחרים.

במהלך קיומו של השטח המאורגן, האוכלוסייה גדלה תחילה באיטיות רבה ולאחר מכן במהירות רבה עם "בום הדקוטה" מ-1870 עד 1880. [6] מכיוון ששאנשי הסו נחשבו עוינים מאוד ומאיימים על המתיישבים הראשונים, האוכלוסייה הלבנה גדלה לאט. בהדרגה גדלה אוכלוסיית המתיישבים ואנשי הסו כבר לא נחשבו לאיום חמור. [7]

ניתן לייחס את הגידול באוכלוסייה במידה רבה לצמיחת מסילת הרכבת צפון האוקיינוס השקט. מתיישבים שהגיעו לטריטוריית דקוטה היו משטחים מערביים אחרים וכן רבים מצפון ומערב אירופה. אלה כללו מספר רב של נורווגים, גרמנים, שוודים וקנדים. [8]

המסחר במקור היה מאורגן סביב סחר הפרוות. פרוות הובלו בספינת קיטור לאורך הנהרות אל היישובים. זהב התגלה בגבעות השחורות בשנת 1874 ומשך אליו מתנחלים נוספים, והוביל את מלחמת הסו האחרונה. עליית האוכלוסין הגבירה את הביקוש לבשר והובילה לגידול חוות בקר בשטחים הפתוחים העצומים של השטח. עם כניסתה של מסילת הברזל התעצמה החקלאות: החיטה הפכה ליבול המזומנים העיקרי של השטח. מצוקה כלכלית פקדה את השטח בשנות ה-80 של המאה ה-19 עקב הורדת מחירי החיטה ובצורת. [9]

מתחים אזוריים בין החלק הצפוני והדרומי של השטח היו נוכחים מראשיתו. החלק הדרומי תמיד היה מאוכלס יותר, במפקד האוכלוסין של 1880, החלק הדרומי מנה 98,268 תושבים, פי שניים וחצי מהחלק הצפוני של 36,909. החלק הדרומי גם החשיב את הצפון כחסר מוניטין משהו, "נשלט יותר מדי על ידי אנשי הפרא, חוות הבקר, סוחרי הפרוות" ולעיתים קרובות מדי אתר הסכסוך עם האוכלוסייה הילידית. מסילת הברזל חיברה גם את החלק הצפוני והדרומי למוקדים שונים - החלק הצפוני, דרך פארגו וביסמרק הפך להיות קשור יותר לאזור מיניאפוליס-סנט פול, בעוד שהחלק הדרומי נקשר יותר לסו סיטי ומשם לאומהה.

מבחינה פוליטית, מחוקקים טריטוריאליים מונו על ידי הממשל הפדרלי, ונטו להישאר באזור רק בזמן שהם ממלאים את כהונתם. האוכלוסייה הגדולה יותר של האזור הדרומי החלה להתרעם עליהם, בעוד שהצפוניים נטו להדגיש שזול יותר להיות טריטוריה, כאשר הממשל הפדרלי מממן מגוון רחב של תפקידי מדינה.

הקש האחרון היה המושל הטריטוריאלי נחמיה ג'י אורדוויי שהעביר את הבירה הטריטוריאלית מינקטון לביסמרק ב-1883. מכיוון שהחלק הדרומי חצה את 60,000 התושבים הנדרשים להקמת מדינה, בספטמבר הם ערכו כינוס, שבו ניסחו חוקת מדינה והגישו אותה לבוחרים. היא אושרה על ידי ציבור הבוחרים והוגשה לקונגרס. הצעת חוק המאפשרת הקמת מדינה של טריטוריית דקוטה מדרום לקו הרוחב ה-46 התקבלה על ידי הסנאט בדצמבר 1884, אך לא הצליחה לעבור את בית הנבחרים. ועידה חוקתית שנייה לדקוטה הדרומית התקיימה בספטמבר 1885, ביססה חוקה חדשה והגישה אותה להצבעה של העם, אשר אישר אותה בהצבעה גורפת.

כנסים המעדיפים את חלוקת דקוטה לשתי מדינות נערכו גם בחלק הצפוני, אחת ב-1887 בפארגו, ואחרת ב-1888, בג'יימסטאון. שניהם אימצו הוראות להנצחת הקונגרס כדי לחלק את הטריטוריה ולהכניס גם את צפון ודרום דקוטה כמדינות. בקונגרס הוגשו הצעות חוק שונות בעניין; אחד ב-1885 כדי לאשר את דקוטה הדרומית כמדינה, ולארגן את החצי הצפוני כטריטוריית לינקולן. הצעת חוק נוספת שהוצגה ב-1886, הציעה לקבל את כל הטריטוריה כמדינה אחת. עוד הצעה הייתה להפוך את כל הטריטוריה ממזרח לנהר מיזורי למדינה אחת, ויתרת השטח תאורגן כטריטוריית לינקולן או דקוטה הצפונית. הצעות חוק אחרות הוגשו ב-1887 וב-1888, אך לא הצליחו לעבור. בית המחוקקים הטריטוריאלי של 1887 הגיש את שאלת החלוקה להצבעה עממית בבחירות הכלליות של נובמבר 1887. כאשר החזרות המלאות של הבחירות הללו הגיעו לבסוף ב-10 בינואר 1888, הכריז המושל הטריטוריאלי לואי ק. צ'רץ' על ההצבעה: 37,784 העדיפו חלוקה ו-32,913 התנגדו. [10]

מפה של טריטוריית דקוטה, בערך 1886

קבלתן של מדינות מערביות חדשות הייתה שדה קרב פוליטי מפלגתי, כאשר כל מפלגה בוחנת כיצד המדינות החדשות המוצעות צפויות להצביע. בתחילת 1888, הדמוקרטים תחת הנשיא גרובר קליבלנד הציעו להכניס את ארבעת הטריטוריות של מונטנה, ניו מקסיקו, דקוטה ווושינגטון יחד. השתיים הראשונות היו צפויות להצביע לטובת הדמוקרטיים והשתיים האחרונות היו צפויות להצביע לטובת הרפובליקנים ולכן זה נתפס כפשרה מקובלת על שתי המפלגות. עם זאת, הרפובליקנים זכו ברוב הן בבית הנבחרים והן בסנאט מאוחר יותר באותה שנה. כדי למנוע את האפשרות שהקונגרס יקבל רק שטחים רפובליקנים למדינה, הדמוקרטים הסכימו לעסקה פחות טובה שבה דקוטה תחולק לשניים וניו מקסיקו נותרה בחוץ לחלוטין. קליבלנד חתם על החוק ב-22 בפברואר 1889, והשטחים יכלו להפוך למדינות תשעה חודשים לאחר מכן.

היו ניסיונות קודמים לפתח את השטח, אך אלה נוסדו מכיוון שהסכם פורט לארמי (1868) דרש ש-75 אחוז מהזכרים הבוגרים של שבטי הסו בשמורה יצטרכו להסכים לכל שינוי האמנה. לאחרונה, ועדה בראשות ריצ'רד הנרי פראט ב-1888 כשלה לחלוטין להשיג את החתימות הדרושות לנוכח התנגדות של מנהיגי הסו ואפילו עובדת הממשלה איליין גודייל, לימים המפקחת על החינוך האינדיאני בדקוטות. הממשלה האמינה שחוק דאוס (1887), שניסה להעביר את האינדיאנים מציד לחקלאות, פירושו בתיאוריה שהם צריכים פחות קרקעות (אך במציאות היה אסון כלכלי עבורם) ושלפחות מחצית זמינה עבורם למכירה. הקונגרס אישר הצעה של 1.25$ לאקר (3.1$ להקטאר) לאדמות שמורות (נתון שהם דחו בעבר כגבוה להחריד) ו-25,000 דולר כדי לגרום לאינדיאנים לחתום.

ועדה חדשה מונתה באפריל 1889 שכללה את הגנרל הלוחם באינדיאנים הוותיק ג'ורג' קרוק. קרוק עצר את כל השלבים כדי לגרום לאינדיאנים לחתום, תוך שימוש בטקטיקות רבות. הוא איים עליהם שאם לא יחתמו, האדמה תילקח בכל מקרה ולא יקבלו כלום. זה לא היה נתפס כאיום סרק; בעבר התעלמו מההסכם כאשר הגבעות השחורות נלקחו מהסו. קרוק התעלם ממנהיגים כמו פר רובץ וענן אדום שהתנגדו למכירה והרחיק אותם מהמשא ומתן, והעדיף במקום זאת להתמודד עם מנהיגים מתונים כמו אמריקן הורס. אמריקן הורס, לעומת זאת, טען מיד לאחר מכן שרימו אותו לחתום. קרוק הבטיח הבטחות אישיות רבות (כגון על מנות הזמנות) שלא הייתה לו סמכות לעשות, או יכולת לקיים. הוא טען לאחר מכן כי הסכים רק לדווח לוושינגטון על החששות. קרוק שיקר לגבי כמה חתימות כבר היו לו, ונתן רושם שהחתימה שהוא מבקש כרגע לא תשנה שום דבר. לדבריו, מי שלא יחתום לא יקבל חלק מהכסף עבור הקרקע. קרוק אפילו איפשר לגברים לבנים שנישאו לבנות הסו לחתום, פעולה מפוקפקת בהתחשב בכך שחוקי הקוונטים בדם סופרים רק אינדיאנים בדם מלא כחברים בשבט. עד 6 באוגוסט 1889, לקרוק היה המספר הדרוש של חתימות, מחצית משטחי השמורה נמכרו, והשאר חולק בין שש שמורות קטנות יותר.

הקמת המדינות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-22 בפברואר 1889, הנשיא היוצא קליבלנד חתם על הצעת חוק אומניבוס שחילקה את טריטוריית דקוטה לשניים. דקוטה הצפונית ודקוטה הדרומית הפכו למדינות בו זמנית ב-2 בנובמבר 1889. [11] הנשיא הריסון ערבב את המסמכים כדי לטשטש איזה מהם נחתם ראשון והצו לא תועד. [12] הצעת החוק גם אפשרה לאנשים בטריטוריות החדשות של דקוטה הצפונית ודקוטה הדרומית, כמו גם לשטחים הישנים יותר של מונטנה ווושינגטון, לכתוב חוקות מדינה ולבחור ממשלות מדינה. ארבע המדינות החדשות יתקבלו לאיחוד בעוד תשעה חודשים. תוכנית זו ביטלה את הקמת ניו מקסיקו הדמוקרטית כמדינה ופיצלה את טריטוריית דקוטה הרפובליקנית לשתי מדינות רפובליקניות חדשות. במקום שתי מדינות רפובליקניות חדשות ושתי מדינות דמוקרטיות חדשות שהקונגרס שקל בשנה הקודמת, הצעת חוק אומניבוס יצרה שלוש מדינות רפובליקניות חדשות ומדינה דמוקרטית חדשה שהרפובליקנים חשבו שתעבור לצד שלהם.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא טריטוריית דקוטה בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ "Dakota Territory | Encyclopedia.com". ארכיון מ-31 באוקטובר 2020. נבדק ב-27 באוקטובר 2020. {{cite web}}: (עזרה)
 2. ^ 1 2 "A Spirited Pioneer Promoter". ארכיון מ-16 באוקטובר 2020. נבדק ב-27 באוקטובר 2020. {{cite web}}: (עזרה)
 3. ^ "Dakota Territory Records – State Agencies – Archives State Historical Society of North Dakota -". ארכיון מ-18 באוקטובר 2020. נבדק ב-27 באוקטובר 2020. {{cite web}}: (עזרה)
 4. ^ "Section 1: Dakota Territory | North Dakota Studies". ארכיון מ-29 בנובמבר 2020. נבדק ב-14 בדצמבר 2020. {{cite web}}: (עזרה)
 5. ^ "Beyond 50: American States That Might Have Been". npr.org. ארכיון מ-23 בדצמבר 2010. נבדק ב-14 במרץ 2018. {{cite news}}: (עזרה)
 6. ^ The New Encyclopedia of the American West.
 7. ^ Encyclopedia of the American West.
 8. ^ John H. Hudson, “Migration to an American Frontier.” Annals of the Association of American Geographers 66#2 (1976), pp. 242–65, at 243–244; online
 9. ^ The New Encyclopedia of the American West, 282
 10. ^ "Moving Toward Statehood | North Dakota Studies". 17 באוקטובר 2015. אורכב מ-המקור ב-17 באוקטובר 2015. נבדק ב-6 בדצמבר 2021. {{cite web}}: (עזרה)
 11. ^ "Section 6: Statehood | North Dakota Studies". ארכיון מ-10 בדצמבר 2020. נבדק ב-13 בדצמבר 2020. {{cite web}}: (עזרה)
 12. ^ "Now You Know: Why Are There Two Dakotas?". ארכיון מ-8 באפריל 2022. נבדק ב-14 בדצמבר 2020. {{cite web}}: (עזרה)